BRATISLAVA. Peniaze, ktoré štát vyčleňuje pre dotáciu verejných vysokých škôl, nevytvárajú podmienky pre ich rozvoj a školy ponechávajú na úrovni prežívania. Rada vysokých škôl na to upozorňuje Vládu vo svojom uznesení, ktoré prijala na zasadnutí v stredu 10. júna.
Podiel výdavkov na verejné vysoké školy z HDP podľa Rady vysokých škôl dlhodobo stagnuje na úrovni približne 0,6 percenta, pričom v ostatných krajinách V4 je nad úrovňou jedného percenta. Rada preto žiada, aby dotácia medziročne rástla o 0,1 percenta HDP, čo by umožnilo splniť záväzky Slovenska vyplývajúce z predvstupových rokovaní do EÚ. Informoval o tom predseda Rady vysokých škôl Martin Putala.
Verejné výdavky požaduje Rada vysokých škôl zvýšiť aj na vedu a výskum. Ako uvádza v prijatom uznesení, v súčasnosti tvoria približne 0,5 percenta HDP. Záväzok vlády je pritom dosiahnuť do roku 2020 mieru financovania vedy a výskumu na úrovni priemeru štátov EÚ, ktorý je v súčasnosti 1,8 percenta.
Zmena obstarávania
Vysoké školy tiež žiadajú vládu o zvýšenie podpory základného a aplikovaného výskumu ako východiskového predpokladu zabezpečenia kvality vzdelávania a hlavného zdroja inovácií. Chcú tiež zabezpečiť finančnú podporu prevádzky infraštruktúry vybudovanej z Operačného programu Výskum a vývoj.
V treťom bode uznesenia Rada VŠ požaduje zmenu spôsobu obstarávania tovarov a služieb pre vedu, výskum a umenie. Súčasný zákon o verejnom obstarávaní podľa vysokých škôl vedie k nehospodárnemu využívaniu peňazí a znemožňuje reagovať na aktuálnu ponuku nižších cien kvalitného tovaru a služieb na rýchle zabezpečenie aktuálnych potrieb vysokých škôl.
"Osobitne je prekážkou pri rozvíjaní tvorivej vedeckej a umeleckej činnosti, kde sa jednotlivé typy výdavkov z podstaty tvorivého bádania nedajú dopredu presne naplánovať, respektíve často ide o špecifické účelové zariadenia," uvádza Rada vysokých škôl.
Vysoké školy tiež požadujú, aby ministerstvo školstva urobilo audit dopadov metodiky rozpisu dotácie verejných vysokých škôl a jej každoročných úprav na činnosť a správanie sa vysokých škôl. Na základe výsledkov auditu by mali metodiku upraviť.
Kvalita výstupov
Rada presadzuje, aby nová metodika rozpisu dotácie verejným vysokým školám platila dlhšie časové obdobie. Vyjadrila pritom zásadnú nespokojnosť s neuplatnením väčšiny pripomienok k metodike v minulosti. Dôležitá pritom podľa rady bola najmä požiadavka znížiť váhu prideľovania dotácií podľa počtu študentov v prospech váhy kvality výstupov z univerzít a prehodnotiť koeficienty odborov.
Ministerstvo by podľa vysokých škôl malo najmä rozlíšiť kvalitu monografií, publikácií v karentovaných časopisoch, publikácií v časopisoch a ďalších výstupov evidovaných v medzinárodných databázach. Kvalita výstupov by sa podľa rady mala hodnotiť diferencovane po skupinách odborov.
Agendu sociálnej podpory študentov navrhujú vysoké školy presunúť pod rezort ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. "Táto agenda vytvára administratívnu záťaž pre vysoké školy a vyčlenené prostriedky vyvolávajú dojem vyššieho objemu prostriedkov venovaných na vysoké školy," uvádza sa v prijatom uznesení.
Rada tiež chce, aby ministerstvo školstva zabezpečilo trvalé financovanie prístupov do medzinárodných elektronických informačných databáz vrátane Web of Science a Scopus pre zabezpečenie európskeho štandardu podmienok pre vedu a výskum na Slovensku.