Keď sa ako bývalý disident pozeráte na súčasnú hlavu štátu, aké máte pocity? Ste spokojní?
„Nepovažujem sa za bývalého disidenta a ani ním nie som. Za samizdatové publikácie, bytové semináre, Bratislavu/nahlas a podobné veci ma nezavreli ani som nedostal nakládačku od fízlov, školu som vyštudoval popri zamestnaní, decká netrpeli a manželka sedela v detskom časopise ako redaktorka. Pýtate sa však na Andreja Kisku. Mám pocit, že Slovensko má konečne skvelého prezidenta.“
Prečo nám trvalo dvadsaťdva rokov, kým sa prezidentom stal nekomunista?
„Tiež by som to rád vedel. Možno to bude tým, že „ľud“ má „dlhé vedenie“.“
Prekvapilo vás zvolenie Kisku, ktorý za sebou nemal politickú stranu?
„Ani nie, štandardné politické strany sú momentálne vo všeobecnej nemilosti. Príkladov je koľko chcete – na Slovensku, v Čechách aj inde.“
Pomohol za rok vo funkcii obrazu krajiny aj jej samotnej?
„Som si úplne istý, že obrazu krajiny pomohol veľmi a tým pádom aj Slovensku.“
Stačí, že je lepší ako jeho predchodcovia alebo by sme od neho mali chcieť viac?
„Byť lepším prezidentom, ako boli všetci predchodcovia Andreja Kisku naozaj nie je mimoriadny výkon. Musíme od neho chcieť oveľa, oveľa viac.“
Čo by mal urobiť, aby naplnil očakávania voličov?
„To po mne chcete priveľa. Navyše, prezidentské kompetencie sú obmedzené. Úplne by stačilo, keby bol láskavý, súcitný, uvážlivý... a čo najmenej zdôrazňoval svoje „ego“ – slovo „JA“ by mal používať minimálne. A mal by byť protiváhou všetkým, ktorí sú u nás piatou kolónou protizápadnej propagandy.“
Pomohlo Slovensku zavedenie priamej voľby prezidenta? Čo spôsobilo v Česku?
„Nie som a nikdy som nebol priaznivec priamej voľby prezidenta a voľba Miloša Zemana v Čechách mi dáva za pravdu. Andrej Kiska je iba výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Na druhej strane je však priama voľba zrkadlom mentálneho zdravia masy voličstva. Z tohto hľadiska je Andrej Kiska dobrá vec - i keď štyridsať percent volebných preferencií SMER-u nadbytočný optimizmus uzemňuje.“
Je Andrej Kiska výsledkom sociologických a politických posunov? Ako si vysvetľujete, že voľby v čase vlády Smeru vyhral biznisman, kandidát „amerického typu“?
„Vyhral sympaťák. A jeho protikandidáti sa tiež činili, aby mu to uľahčili.“
Aké najväčšie chyby protikandidáti urobili? Napríklad Robert Fico je stále najpopulárnejší, ale v podstate neznámeho podnikateľa bez politického pozadia nedokázal poraziť.
„Žijeme v časoch, keď ľudia strácajú dôveru k štandardným politickým stranám. Vďaka tomu sa napríklad dostali na českú politickú scénu takí exoti ako Babiš (ANO) a Okamura (Úsvit demokracie). Slovensko nie je výnimkou a zdá sa, že je to akýsi trend aj inde. Napríklad Fico – myslím si, že ľudia nevolia SMER, ale lídra, ovládajúceho technológiu moci. A Fico líder nesporne je a ľudia mu maslo na hlave budú odpúšťať podobne, ako svojho času Mečiarovi to jeho.“
Jedným z protikandidátov bol aj aktér Novembra, kedysi váš kolega vo VPN Milan Kňažko. Neprekvapila vás jeho kandidatúra?
„Neprekvapilo. Milan Kňažko reprezentoval v prezidentskej kampani odkaz na November 89. Sympatický odkaz.“
Andrej Kiska je v zahraničí oceňovaný, doma stále populárny, hoci má za sebou niekoľko krokov, ako vyhlásenie, že bude v referende o rodine hlasovať trikrát áno. Je niečo, čo by ste mu vytkli vy?
„Nemám pocit, že slovenský prezident spravil nejakú fatálnu chybu. A keby nespravil žiadnu chybu, nebude z tohto sveta.“
Niektorí politológovia mu vytýkajú, že nie je aktívny, a to ani v prioritách, ktoré si určil pri nástupe – boj s korupciou, zlepšenie zdravotníctva a školstva. Mal by viac tlačiť na vládu napríklad cez odborné fóra, ktoré môže zvolať?
„Však hej, tlačiť na vládu. Otázka znie, kde ju dotlačí, keď sa bude voči nemu negatívne vymedzovať, čo s chuťou robí.“
Ako by ste zhodnotili súčasného prezidenta v porovnaní s jeho predchodcami?