Jeden deň prezidenta: čo robí Andrej Kiska

Pestovanie paradajok aj voda, oficiality aj ľudia v uliciach. Keď prezident opustí palác, máva nabitý program.

FOTO SME: Jozef Jakubčo

Malého chlapčeka s hračkárskym autom v ruke posmeľuje staršia pani. „Neboj sa, ujo Andrej ti neublíži,“ hovorí mu. Chlapec nesmelo podíde k usmiatemu mužovi v obleku a podá mu autíčko. Muž si k nemu čupne a opýta sa či ho môže mať v paláci na stole.

„Môžem sa s ním aj hrať?“ Ľudia naokolo sa smejú a muž v obleku ešte raz zamáva asi stovke Komárňanov, ktorí sa prišli pozrieť, aký je prezident v skutočnosti. To však vie jedine Andrej Kiska.

Radosť z popularity

Obyvatelia Komárna ho vítajú a on im odpovedá širokým úsmevom, ktorý si udrží na tvári počas celého oficiálneho programu napriek tridsaťstupňovej horúčave. Zvážnie, len keď k nemu na námestí podíde žena, aby mu poďakovala za to, ako jej pomohol cez Dobrého anjela. „Predovšetkým vy sa držte,“ povie jej a o niekoľko krokov ďalej sa opäť usmieva.

Je to veľký fešák, ozýva sa z hlúčika žien, ktoré ho nasledujú počas obhliadky centra mesta. Zájde aj do kostola, pri odchode sa s ním ľudia chcú fotiť. Jeho tím zatiaľ rozdáva ľuďom propagačné letáky o prezidentovi.

Dôchodca František Nagy oceňuje, že si prezident s ľuďmi podáva ruku, kým šesťdesiatničke Marte Mišákovej sa na Kiskovi páči, že „neberie výplatu a rozdeľuje ju“ s tým, že podľa nej by to mali robiť aj ostatní politici.

Na otázku, či sa cíti dobre na prezidentskom poste, Kiska odpovie, že ho teší, že mu ľudia dôverujú, čo potvrdzujú aj prieskumy.

Študenta odpoveď neuspokojila

Kiska ešte pred obedom stihne návštevu Komárňanskej univerzity J. Selyeho a pozornosť študentov si získava pozdravom „Jó napot“. Smiech potvrdzuje, že maďarčina bola dobrou voľbou. Kisku to zjavne povzbudí, nereaguje ani na náznaky svojho hovorcu Romana Krpelana, ktorý asi po pätnástich minútach jeho rečnenia podíde bližšie k pódiu a ukazujúc na náramkové hodinky sa mu snaží naznačiť, že by mal už končiť.

V prednom rade sedí jeho poradca Martin Bútora, ktorý ho sprevádza počas celého dňa a prezidenta počúva so záujmom.

Prezident študentom rozpráva o problémoch v školstve, súdnictve a zdravotníctve, ktoré označil za svoje priority. Čerstvý absolvent reformovanej teológie Mário Marci však chce poznať prezidentov názor na vplyv Európskej únie na Slovensko v budúcnosti. Ako príklad uvádza kvóty na prijatie utečencov pre členské štáty, ktoré Európska únia navrhuje prijať.

„Je dôležité si uvedomiť, že my ako Slovensko sme už vyspelá krajina, ktorá by sa mala naučiť pomáhať,“ odpovedal prezident. Ale jeho odpoveď študenta úplne neuspokojila. S prijatím utečencov problém nemá, chcel poznať Kiskov názor na budúcnosť.

„Zdá sa mi, že manažérske vzdelanie je uňho citeľné. Nevidím úplne, aký je v skutočnosti. Je lepší než jeho predchodca, ale ešte neviem povedať, aký je naozaj,“ hovorí Marci.

Halászlé a manželka

Poludňajšie slnko je pre človeka v tmavom obleku nepríjemné, a tak si Kiska pri návšteve Kajak a kanoe klubu pri Váhu vyzlieka sako a o šport sa zaujíma priamo u majstrov sveta či Európy, odchovancov komárňanského klubu. Zo športového klubu sa presúva do neďalekej obce Zlatná na Ostrove na družstvo, ktoré je známe pestovaním paradajok. Jednu ochutná, a prehodí zopár slov s pracovníčkami za pásom. Neskôr odchádza ukončiť pracovný výjazd na južnom Slovensku do Vrbovej nad Váhom, obce, kde pred rokom získal takmer 99-percentnú podporu.

Obyvatelia preňho pripravili provizórne vyzdobené pódium, no Kiska podíde priamo k dreveným laviciam a rozpráva sa s prítomnými. Pýta sa na ich problémy a oni odpovedajú: nezamestnanosť. Kiska s vážnou tvárou prikyvuje. Neskôr vyťahuje príhodu o halászlé, ako sa pokúšal typické maďarské jedlo pripraviť sám, neúspešne. Keď naň dostane chuť, radšej si ho objedná, zamrazí a cez víkend si na ňom pochutnávajú s manželkou. Opäť smiech, aj toto publikum si získal.

Prvá dáma sa po jeho boku neobjavuje, žije v Poprade. Kiska hovorí, že s ňou a deťmi sa snaží tráviť čas aspoň cez víkendy. To, ako vníma zamestnanie svojho manžela, sa verejnosť môže dozvedieť len od prezidenta. Martina Kisková sa rozhodla pre život v ústraní.

Je ako jeden z nás?

V prítomnosti kamier, fotoaparátov a zvedavých pohľadov prezident neprejavuje ani náznak rozladenia, to, o čom a akým spôsobom hovorí o svojej návšteve v kruhu svojich spolupracovníkov v aute na ceste do Bratislavy, sa reportér nedozvie.

Dôchodkyňa Zuzana Hortolányová si však názor na Kisku už vytvorila, páči sa jej, že prezident sa nevyvyšuje a je ako jeden z nás: „Stačí, že sa nemusíme hanbiť, akého máme prezidenta. Keby nerobil nič, už to by bolo dobré.“

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Porážkou Islamského štátu teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci prehrávajú a vracajú sa do svojich domov v Európe.

Neprehliadnite tiež

Politologička Világi: Sympatizanti ĽSNS návrh na jej zrušenie môžu vnímať ako sprisahanie

Samotné rozpustenie ĽSNS bude mať skôr dlhodobý dosah, než aby sa prejavilo v župných voľbách, hovorí pre SME politologička Aneta Világi.

Majiteľ TV Joj musí platiť tisícovú pokutu. Za český dabing

Rada pre vysielanie a retransmisiu tiež odňala rozhlasové frekvencie.

Pri súboji o post šéfa sa množia mediálne útoky, upozorňuje RTVS

Telerozhlas analyzuje v súvislosti s únikom osobných a mzdových údajov možné právne kroky.

Lekári nechcú pohotovosť do jedenástej v noci

Lekári argumentujú počtom pacientov a dostupnosťou verejnej dopravy.