BRATISLAVA. Hoci už neslúži svojmu pôvodnému účelu, baroková bažantnica pri Jarovciach ostáva príjemným miestom na prechádzku, kam sa dá peši alebo na bicykli dostať priamo z Petržalky.
V piatok však jej obvyklý pokoj narušila skupina asi 50 dobrovoľníkov, ktorí v rámci podujatia Naše Mesto spriechodňovali zarastené chodníky a odstraňovali odpadky, aby miesto pripravili na Víkend otvorených parkov a záhrad.
Obe akcie sa tento rok konajú v rovnaký víkend, čo bolo aj jedným z dôvodov, prečo sa mimovládna organizácia Národný trust rozhodla spojiť ich.
„Bola to vynikajúca príležitosť, ako prilákať ľudí, aby prišli pomôcť a spoznali nové miesto,“ hovorí Martina Pozdechová, dobrovoľníčka spolupracujúca s Národným trustom.
Pomoc tretiemu sektoru
Pomoc v Jarovskej Bažantnici bola len jednou z asi 500 aktivít, ktoré na dobrovoľníkov čakali v rámci Nášho Mesta, najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.
To každoročne organizuje Nadácia Pontis so skupinou firiem Engage.
Tento rok sa do akcie zapája viac ako 8 500 dobrovoľníkov, ktorí v dňoch 12. a 13. júna pomáhajú spolu v 28 mestách odstraňovať nelegálne skládky, čistiť parky, opravovať detské ihriská a hradné zrúcaniny či maľovať triedy škôl.
Okrem toho sa môžu venovať ľuďom v núdzi či odkázaným na pomoc druhých.
Samotný Národný trust sa do akcie zapojil prvýkrát a ponúkol dokopy tri aktivity. Okrem bažantnice mohli dobrovoľníci vypomáhať v Kochovej či Prüger-Wallnerovej záhrade, hovorí dobrovoľníčka Jana Miklasová.
Jednou z výhod podobných akcií je, že sa ľudia dozvedia o možnostiach, ako pomôcť zlepšiť miesto, kde žijú.
„Mnoho ľudí chce pomáhať, no nevedia ako,“ hovorí Američan Raub Murray, editor v týždenníku The Slovak Spectator. Oceňuje, že takýmto spôsobom sa do aktivít zapojí veľa ľudí, najmä tých mladých.
Možnosť spoznať nové miesta
Mnoho dobrovoľníkov pracuje vo veľkých medzinárodných spoločnostiach, ktoré takto umožnia svojim zamestnancom prispieť na dobrú vec, hovorí Barbora Forgáchová z IBM. Aj vďaka ich ústretovosti pomáhajú organizáciám tisíce ľudí s prácou, ktorá by inak trvala aj pol roka.
„Máme dobrý pocit z toho, že vidíme ten rozdiel predtým a potom,“ povedala Ivana Benková z Johnson Controls International.
Dobrovoľníci sa často dostanú aj na miesta, ktoré nepoznajú. Zároveň si uvedomia, že veci sa samy od seba nerobia, povedala Diana Hroncová z Johnson Controls International.
„Pokiaľ ľudia nedajú hlavy a ruky dohromady, výsledky z toho nebudú,“ dodáva Hroncová.

Beata
Balogová
