Bratislava 17. januára (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky si nedokáže predstaviť možnosť, že na májovom referende o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa síce zúčastní dostatočný počet občanov a bude platné, ale prevažná väčšina zúčastnených by hlasovala proti vstupu.
Za riziko však označil to, že v plebiscite by hlasovala väčšina za vstup, ale nedosiahne sa potrebná 50-percentná účasť + 1 hlas. Referendum by tak bolo neplatné. "V takomto prípade by bola zodpovednosť na politickej elite. Viem o tom, že parlamentné strany majú riešenie aj pre takúto situáciu," povedal Csáky. Odmietol ho však zverejniť, pretože to považuje za predčasné.
Vicepremiér komentoval aj otázku realizácie referenda z legislatívneho hľadiska. Ústava SR podľa neho neobsahuje ustanovenie o povinnosti uskutočniť referendum o vstupe Slovenska do EÚ. Členstvo v EÚ však bude mať zásadný vplyv na život občanov, preto by sa mali o ňom vyjadriť, zdôraznil.
Csáky informoval, že referendum sa nebude realizovať podľa článku 7 Ústavy SR, ktorý hovorí o povinnosti vykonať plebiscit pri vstupe alebo vystúpení do štátneho zväzku alebo z neho. Uskutoční sa na základe článku 93, v ktorom sa uvádza, že o dôležitých otázkach sa môže rozhodnúť všeľudovým hlasovaním.
S termínom konania referenda - 16. a 17. mája - sa Slovensko zaradilo za Maďarsko, ktoré plánuje plebiscit na 12. apríla, a za Poľsko, kde sa referendum uskutoční 11. mája.
Na čele kandidátskych krajín je Slovinsko, kde bude plebiscit 26. marca. Na Cypre a Malte sa referendum pravdepodobne neuskutoční, informovala generálna riaditeľka sekcie európskej integrácie Úradu vlády SR Sylvia Matúšová.