BRATISLAVA. Mimovládne organizácie žalujú pre novú vodohospodársku politiku Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Tvrdia, že envirorezort postupoval pri príprave dokumentu, ktorý v januári schválila vláda a určuje priority pri využívaní vôd do roku 2027, nezákonne.
Postup má preto preskúmať súd, mimovládky na situáciu upozornili aj Európsku komisiu (EK). Ministerstvo ich kroky prijalo s "veľkým" počudovaním.
Dokument
Dokument nebol podľa zástupcov tretieho sektora posúdený z hľadiska jeho vplyvu na životné prostredie, a to v rozpore so zákonom. Na to upozorňovala aj hromadná pripomienka k materiálu spracovaná organizáciami Združenie Slatinka a Zelená koalícia.
"Sme presvedčení, že ignorovanie pripomienok občianskej a odbornej verejnosti je tiež v rozpore s environmentálnou legislatívou EÚ. Preto sme upozornili na tento problém zástupcov EK," povedal Roman Havlíček zo Zelenej koalície.
Ministerstvo v oblasti plánovania vodohospodárskeho využívania riek a vôd podľa mimovládok dlhodobo neguje proces posudzovania vplyvov strategických dokumentov na životné prostredie.
"Problematika ochrany a využívania riek a vôd ako takých je predmetom záujmu širokej verejnosti, ktorá má aj pri plánovaní využívania vôd svoje práva. Keďže však tieto práva ministerstvo nerešpektuje, bude musieť svoje postoje vysvetľovať na súde," povedal právnik Imrich Vozár, spolupracujúci s organizáciou Via Iuris.
Rezort sa čuduje
Envirorezort sa nad krokmi mimovládok čuduje, pričom pripomína, že v rámci prípravy materiálu zohľadnil aj niektoré z ich pripomienok. Posúdenia dosahov návrhu na životné prostredie nebolo podľa hovorcu ministerstva Maroša Stana potrebné, keďže nešlo o strategický dokument.
Návrh konkrétnych opatrení a postupov bude súčasťou národných strategických koncepčných a plánovacích dokumentov. Tie už majú ako strategické prejsť aj posudzovaním vplyvov na životné prostredie.
Návrh orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky SR do roku 2027 predstavuje východiskový rámcový dokument politiky v oblasti vodného hospodárstva pre plánovacie procesy a ich implementáciu do roku 2021, respektíve do roku 2027. "Cieľom spracovania materiálu bolo stanoviť a zosumarizovať zásady a priority, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou na dosahovanie cieľov vodohospodárskej politiky na Slovensku," priblížil Stano.