BRATISLAVA. Brány Grasalkovičovho paláca sa v pondelok pri príležitosti prvého výročia inaugurácie prezidenta Andreja Kisku otvorili verejnosti.
Prví záujemcovia čakali na nádvorí na jeho príchod už pred deviatou hodinou. Nazbierala sa tam skupinka zhruba 50 zvedavcov, medzi ktorými boli aj piataci zo Základnej školy na Vazovovej ulici v Bratislave.
S nimi sa prezident pozdravil a porozprával o tom, ako im ide matematika. Rovnako sa stretol so skupinkou detí z Humenného, ktoré mu zarecitovali básničky a odovzdali svoje vlastnoručne namaľované obrázky s veršíkmi.
Červeným plyšovým srdcom ho obdaroval štvorročný chlapček, ktorý do Bratislavy pricestoval z Komárna spolu s mamou. Od 87-ročnej návštevníčky dostal čipkovaného anjela.

V budúcnosti bude pokračovať s tradíciou
Deň otvorených dverí sa nesie v komornejšej atmosfére, ako tomu bolo v minulosti. Ako poznamenal Kiska, je síce pracovný deň a deti sú v škole, ale poobede sa očakáva väčší záujem verejnosti.
Zároveň potvrdil, že túto tradíciu bude zachovávať aj do budúcnosti.
"Dnes je presne rok, odkedy som vstúpil do Prezidentského paláca. Je pravdou, že som si musel zvyknúť, trochu to trvalo, ale už sa tu cítim, dá sa povedať, ako doma," povedal Kiska.
"Všetky prvotné stresy a nejasnosti sú už za nami a spolu s ľuďmi, ktorí sú tu, robíme všetko pre to, aby sme pomohli Slovensku," uviedol.
FOTO - SITA
Návštevníci uvidia aj malú súkromnú jedáleň
Ľudia si môžu do podvečerných hodín pozrieť Prijímací, Zelený, Zlatý a Hnedý salón. V Prijímacom salóne, kedysi Hudobnom, sa v súčasnosti prijímajú významné návštevy a slúži na rokovanie prezidenta v úzkom kruhu.
Zelený plní úlohu konferenčnej siene, kde hlava štátu rokuje s domácimi a zahraničnými delegáciami. Zlatý sa tiež nazýva Dámsky salón a slúži aj ako malá jedáleň. V Hnedom salóne je knižnica a hlava štátu ho využíva na neformálne rokovania.
Pre verejnosť je otvorená malá súkromná jedáleň prezidenta, kaplnka sv. Barbory a veľká sála, ktorá slúži na reprezentačné účely, v dnešný deň sú tam vystavené štátne vyznamenania.
Posledný vstup pre verejnosť je naplánovaný na 17. hodinu. Niektorí šťastlivci získajú počas autogramiády od Kisku jeho podpis.
Na zadnom nádvorí sú pristavené policajné motorky a limuzíny pre oficiálne návštevy.
Návštevníci mohli tiež vidieť prehliadku čestnej stráže prezidenta. "Bola tu bývalá domovníčka, ktorá sa bola pozrieť, čo sa stalo s jej bytom, bolo tu množstvo mladých ľudí. Potriasli si so mnou rukou, hovorili mi, čo ich trápi, robili si so mnou selfie," zhrnul Kiska svoje zážitky.
FOTO - SITA
Snažím sa byť konštruktívny, povedal
Prezident pre médiá povedal, že si váži vysokú dôveru ľudí a snaží sa ju nesklamať. Ako dodal, teší ho záujem ľudí.
"Úprimnosť, s ktorou som sa dnes stretol a s ktorou sa stretávam aj na výjazdoch v regiónoch, ma veľmi teší. Veľmi rád sa rozprávam s ľuďmi o tom, čo ich teší, ale aj trápi," povedal.
"Niektorí politológovia mali predstavu, hlavne na základe predvolebného boja, že sa zo mňa stane kritik vlády, ten, ktorý bude v súboji s premiérom a vládou," zareagoval Kiska na hodnotenie niektorých politológov, ktorí mu vyčítajú pasivitu.
"Čítam komentáre, veľa diskutujeme, že čo je to aktívny prezident, ako zladiť princípy slušnosti a morálky s akčnosťou prezidenta," povedal Kiska. Dodal, že sa snaží byť konštruktívny.
"Ak sú veci, s ktorými nesúhlasím, tak to poviem. Ak sú veci, s ktorými súhlasím, tak pochválim". Podľa Kisku je skôr dôležitá otázka, ako to povedať. "To si možno niektorí zamieňajú za tú razantnosť," uviedol.
Za silný zážitok počas svojho pôsobenia prezident označil prijatie u pápeža Františka. "Išla z neho nesmierna pokora a ľudskosť," zdôraznil.
Amerického prezidenta Baracka Obamu a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú označil za "silné osobnosti, ktoré sa pýtajú priame otázky a očakávajú priame odpovede".
