BRATISLAVA. Národná rada SR konštatuje, že je potrebné dôsledne vyšetriť kauzu Gorila z tretieho volebného obdobia NR SR a obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu zloženej z vtedajších koaličných strán SDKÚ-DS, KDH, SMK a ANO, za účelom potvrdenia princípov demokratického a právneho štátu v SR.
Tak znie uznesenie, ktoré je výsledkom mimoriadneho rokovania parlamentu ku kauze Gorila. Za text z dielne Smeru-SD hlasovalo 92 poslancov.
Zasadnutie pléna svojimi podpismi iniciovalo 40 opozičných poslancov, lebo sa im nepáči postup špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní tohto prípadu.
Navrhli preto prijať uznesenie, v ktorom mala NR SR konštatovať, že dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila a postavenie podozrivých osôb pred spravodlivosť je kľúčovým pre demokratický a právny štát.
Parlament mal tiež vyjadriť znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila. Tento návrh ale poslanci vládnej strany, ktorí majú väčšinu, nepodporili.
Pôvodný návrh uznesenia z dielne opozície, ktorá schôdzu svojimi podpismi iniciovala, znel, že "Národná rada Slovenskej republiky konštatuje, že dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila a postavenie podozrivých osôb pred spravodlivosť je kľúčovým pre demokratický a právny štát. Národná rada vyjadruje znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila".
Kováčik urobí všetko pre objasnenie
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je pripravený urobiť všetko pre to, aby bola kauza Gorila objasnená. Vyhlásil to na pôde NR SR počas mimoriadnej schôdze pléna, ktorú opozícia iniciovala, lebo nie je s Kováčikovými krokmi spokojná.
Kováčik tiež upozornil poslancov, že nemôžu od špeciálneho alebo ktoréhokoľvek iného dozorujúceho prokurátora žiadať vysvetlenie, prečo postupoval určitým spôsobom.
"Špeciálny prokurátor je plne autonómny a nezávislý. Hodnotiť ho môže len nadriadený, ktorým je generálny prokurátor," odkázal opozícii Kováčik. Podľa jeho slov bola Gorila v minulosti predmetom politického boja a ukazuje sa, že sa opäť začína používať v predvolebnom boji. "Odmietam sa zúčastňovať na týchto politických hrách," deklaroval.
Poslancom odkázal, že ak disponujú dôkazmi o tom, že porušuje zákony, už dávno mali podať trestné oznámenie. Mohli tiež požiadať generálneho prokurátora, aby zákonnosť postupu Kováčika preveril.
Kováčik Gorilu nevyšetril, špeciálnym prokurátorom bude aj tretí razČítajte
65O výsluchov
Špeciálny prokurátor zároveň odmietol, že by kauzu Gorila zametal pod koberec. "Do dnešného dňa bolo vykonaných 650 výsluchov. Je to málo? Je to zametanie veci pod koberec? Ja sa domnievam, že tu sa o nejakej nečinnosti nedá ani uvažovať," povedal a zopakoval, že po skončení vyšetrovania požiada o zbavenie mlčanlivosti svojej osoby a o možnosť vystúpiť pred poslancami. "Odpoviem vám na všetky otázky," deklaroval.
Kováčik vysvetlil tiež, prečo nebol vypočutý súčasný šéf SIS Ján Valko. Podľa jeho slov bol ako jeden z prvých svedkov v tejto kauze v režime prísne tajné vo februári 2012 vypočutý vtedajší riaditeľ SIS Karol Mitrík.
"O obsahu výsluchu vás nemôžem informovať. Na základe tejto skutočnosti neexistuje žiaden dôvod, aby k tým istým otázkam bol opätovne vypočutý terajší riaditeľ SIS," dodal.
Vyšetrovanie Gorily sa podľa Lipšica za Ficovej vlády ďalej nepohne. FOTO - SME/Jozef Jakubčo.
V pléne je asi 20 zo 150 poslancov
Do kauzy Gorila nie je namočený len ten, kto v tom čase v politike nebol. Je to kauza, ktorá dokazuje, že keď ide o moc a peniaze, tak medzi modrými a červenými nie je žiadny rozdiel. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady Martin Chren.
Poslanci sa v pléne dohadujú, koho sa kauza týka. Pravica poukazuje na to, že jediný z aktívnych politikov, ktorý chodil do bytu na Vazovovej a pil tam kolu s partnerom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom, je premiér Robert Fico (Smer).
Spis podľa opozície dokazuje, že Smer-SD financujú oligarchovia. Viacerí predstavitelia opozície sú presvedčení, že spis Gorila je autentický.
Poslanci Smeru trvajú na tom, že kauza je prípadom druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Poukazujú na opis delenia provízií z privatizácií či kupovanie poslancov.
Podľa Antona Martvoňa aj Ľuboša Blahu (obaja Smer) v tom vystupujú pravicoví politici aj z KDH a Mostu-Híd (predtým SMK).
"Prečo tu nesedia predstavitelia KDH a Mostu?" pýta sa Martvoň. Blaha zas hovoril o delení provízií v pravici tak, ako je to opísané v spise Gorila, ktorého autenticita nie je zatiaľ potvrdená.
V pléne sedí počas rokovania o kauze Gorila a o krokoch špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní kauzy len asi 20 zo 150 poslancov. Opoziční rečníci pritom poukazujú na dôležitosť tohto rokovania.
Niektorí poslanci Smeru už vyhlásili, že sa nechcú do diskusie zapájať, lebo je to kauza pravice a sociálnych demokratov sa netýka.
Lipšic: Vyšetrovanie sa ďalej nepohne
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic je presvedčený, že vyšetrovanie Gorily sa za Ficovej vlády ďalej nepohne.
Odvoláva sa na citát zo spisu Gorila. "Fakt je taký, že my Fica financujeme osem rokov. Ťažko si teraz predstaviť, že Fico vyštartuje proti nám v niečom, čo by malo trestnoprávny rozmer," čítal Lipšic. Zdôraznil, že kým na Slovensku budú fungovať jednotlivci a skupiny, ktoré majú pocit, že stoja nad zákon, dovtedy nebudú mať navrch bežní ľudia.
Aktuálna schôdza je podľa neho dôležitá aj pre to, že sa ukáže, kto k téme Gorila vystúpi a kto nie. "Je najvyšší čas, aby sme kvôli našim občanom hovorili vážne o tom, že táto krajina sa stáva ukradnutou. Je ukradnutá nám, nevládne tu vláda, ale pár vybraných oligarchov," povedal Lipšic. Dodal, že toto má za následok nezamestnanosť či stav zdravotníctva.
Pripomenul, že kauza Gorila sa vyšetrovala aj za prvej Ficovej vlády, ale toto vyšetrovanie bolo zastavené. Podľa Lipšica sa reálne kauza vyšetrovala, keď bol ministrom vnútra on. V súčasnosti marí podľa Lipšica vyšetrovanie špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Ten podľa opozície blokuje žiadosti vyšetrovateľov o vypočutie kľúčových svedkov, ktorí by vedeli raz a navždy povedať, či je spis Gorila autentický. "Máme priameho svedka, ktorý videl, kto chodí do bytu na Vazovovej. A jeho vypočutie nie je pre vyšetrenie kauzy zaujímavé?" pýta sa Lipšic.
Haščák vypovedal na polícii v kauze GorilaČítajte
Opozičná iniciatíva
Opozícia iniciovala schôdzu pre to, že nie je spokojná s krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pri vyšetrovaní tohto prípadu.
Výsledkom zasadnutia má byť podľa opozície uznesenie NR SR s konštatovaním, že "dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila a postavenie podozrivých osôb pred spravodlivosť je kľúčovým pre demokratický a právny štát".
Zároveň má parlament vyjadriť "znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila".

Beata
Balogová
