SME

Vláda spravila vo vyjadrení o rómskych deťoch chybu, tvrdí Dubovcová

Slovenská vláda ospravedlňovala nadmerné počty rómskych detí v špeciálnych školách a triedach tým, že medzi Rómami je vyšší výskyt geneticky podmienených porúch, lebo je u nich najvyšší koeficient príbuzenského kríženia v Európe.

Jana Dubovcová už v júli 2013 predkladala správu o uplatňovaní práva na vzdelanie, v ktorej poukazovala na diskrimináciu vo vzdelávaní.Jana Dubovcová už v júli 2013 predkladala správu o uplatňovaní práva na vzdelanie, v ktorej poukazovala na diskrimináciu vo vzdelávaní. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME)

BRATISLAVA. Vláda spravila v prípade vyjadrenia pre Európsku komisiu, ktoré sa týkalo vysvetlenia diskriminácie rómskych detí vo vzdelávaní, chybu, myslí si to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

"No dostala príležitosť ju napraviť prehodnotením existujúcich bariér v prístupe k vzdelávaniu," uviedla pre agentúru SITA. Z pohľadu verejného ochrancu práv by bolo podľa nej najlepšie, keby vláda zaujala konštruktívny postoj a navrhla spôsob, ako odstránime v určitom časovom horizonte bariéry v prístupe k vzdelávaniu týchto detí.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia začala voči nám konanie 29. apríla. Slovensko požiadala o vyjadrenie, úrad vlády tak oslovil ministerstvo školstva, ktoré komisii odpovedalo na otázky a úrad vlády ich poslal prostredníctvom systému EÚ Pilot, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Európska komisia však následne zaslala na ministerstvo zahraničných vecí formálnu výzvu, podľa ktorej máme predložiť pripomienky ku skutočnostiam, ktoré v liste uviedla. "Na nich v súčasnosti pracujeme," dodala hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:Vláda vidí rómske deti incestu, ministri nesúhlasiaČítajte 

Ombudsmanka viackrát poukazovala na diskrimináciu

Slovenská vláda totiž podľa informácií z médií ospravedlňovala nadmerné počty rómskych detí v špeciálnych školách a triedach tvrdením, že medzi slovenskými Rómami je vyšší výskyt geneticky podmienených porúch, lebo je u nich najvyšší koeficient príbuzenského kríženia v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Píše sa to vo vyhlásení troch mimovládnych organizácií, ktoré agentúre SITA poskytla Lucia Bernátová z Amnesty International Slovensko. Mimovládne organizácie - Európske centrum pre práva Rómov, Amnesty International a Nadácia otvorenej spoločnosti preto vládu vyzvali, aby upustila od argumentovania incestom pre ospravedlňovanie segregovaného vzdelávania rómskych detí na Slovensku.

Ombudsmanka Jana Dubovcová už v júli 2013 predkladala správu o uplatňovaní práva na vzdelanie, v ktorej poukazovala na diskrimináciu vo vzdelávaní. Ministerstvo školstva ešte v auguste toho roku prijalo opatrenia a vydávalo usmernenie, ako sa má robiť diagnostika pri posudzovaní školských schopností detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a pri ich zaraďovaní do základnej školy, vysvetlila. "Následne, v júli minulého roku, som predkladala správu o vplyve praxe testovania školskej spôsobilosti, v ktorej som takisto zistila diskriminačný prístup," doplnila pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Ombudsmanka chce zakázať segregačné školské obvodyČítajte 

Kaliňák nechce pred incestom medzi Rómami zatvárať oči

Obe správy ministerstvo školstva podľa nej pozná, prerokovali ich aj za účasti jeho zástupcov, nejde teda o neznáme veci, pripomenula verejná ochrankyňa práv. "Okrem toho som informovala Národnú radu SR v mimoriadnej správe, ktorú doteraz v pléne neprerokovala. Táto problematika by mala byť štátu dobre známa a som presvedčená, že ministerstvo školstva sa vo svojom stanovisku zaviaže odstrániť diskrimináciu detí v školstvom vzdelávacom systéme, uviedla na záver.

Rezort školstva tak pripravuje pre Európsku komisiu nové podklady. Pôvodný termín doručenia vyjadrenia komisii je do konca júna, ministerstvo však požiadalo komisiu o dvojmesačný odklad, pripomenula jeho hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Dokumenty komisie, ktoré sa takýchto konaní týkajú a sú v systéme EÚ Pilot, kde sú prípady zaregistrované, sa podľa jej slov nezverejňujú. "Dôvodom je ochrana účelu vyšetrovania v prípade, keď prebieha," vysvetlila pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovoriť o inceste v rómskej komunite len preto, že to je politicky nekorektné, je však podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka pokrytecké. "Dostali by sme sa do pokryteckej schémy, v ktorej by sme neriešili problém. Keď ho nepomenujete, nie je čo riešiť," povedal šéf rezortu vnútra. Pred tým, že medzi Rómami dochádza k incestom oveľa častejšie ako v iných komunitách, nesmieme zatvárať oči, poznamenal.

Konanie aj voči Českej republike

"Ak sa o tom nebude hovoriť, bude to prekvitať," doplnil. Ako vysvetlil, "na jednej strane som veľmi tvrdo proti pravicovému extrémizmu, ale rovnako aj proti tomuto, pre mňa scestnému extrémizmu v tom, že nehovorme o veciach, ktoré sú v rómskej komunite problémové, pretože to je rasistické a xenofóbne". "Potom môžeme vyškrtnúť z trestného zákona aj konkrétny paragraf o súloži medzi príbuznými, pretože aj ten je potom xenofóbny," pripomenul Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská republika porušila podľa Európskej komisie antidiskriminačnú legislatívu Európskej únie diskrimináciou rómskych detí v školách. Po Českej republike sme tak druhým štátom, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 459
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 598
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 255
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 749
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 574
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 067
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu