CHMINIANSKE JAKUBOVANY, LEVOČA. V čitateľskom maratóne Čítajme si ide o zapojenie čo najväčšieho počtu detí na Slovensku do čítania kníh. Úlohou žiaka je prečítať jednu stranu z rozprávkovej knižky a je jedno, v akom časovom limite.
Na celom Slovensku sa číta v jeden deň, nepretržite od deviatej do tretej. Ide o to, koľko detí v tom čase prečíta stranu z rozprávkovej knihy. V tomto roku čítali slovenské deti 18. júna.
„Každý mal možnosť čítať svojím tempom. Aby sa nikto neponáhľal, boli sme tam naraz tri učiteľky. Tento rok sme to aj po organizačnej stránke urobili veľmi dobre,“ povedala pre Sme Eva Gregová, učiteľka Spojenej školy v Chminianskych Jakubovanoch.
Na chodbách školy majú knižnicu
Spojená škola Chminianske Jakubovany je špeciálnou školou, má sto percent rómskych žiakov. V tomto roku vtiahli do spolupráce aj susednú základnú školu. V obci čítalo 243 detí.
„Zapájame sa piaty rok, pretože sa nám to zdá pekné a aj my chceme viesť deti k čítaniu,“ uviedla učiteľka špeciálnej školy Gregová.
Žiaci majú celoročne k dispozícii na chodbách školy knižnicu, a tak majú k literatúre blízko. Podľa učiteľky mali z čitateľského maratónu radosť.
„Jednak sa zapisujú na taký velikánsky plagát, ktorý poslal vyhlasovateľ súťaže. Tam sú podpísané všetky zúčastnené deti. My ako škola sme im ešte dávali po motivačnom cukríku,“ priblížila učiteľka Gregová z Chminianskych Jakubovian.
Na škole si to zorganizovali tak, že na čítanie vyčlenili jednu triedu a troch učiteľov. Žiaci do triedy prichádzali, prečítali svoju stranu, podpísali sa a odchádzali. Čítalo sa nepretržite.
Žiakov nevyberali, zapojili celé triedy od tretieho ročníka až po deviatku.
„Viete, naše detičky vedia abecedu až od konca tretieho ročníka,“ vysvetlila učiteľka.
Nevidiace deti čítali tiež
Nevidiace deti zo Spojenej školy v Levoči čítali z knihy v Braillovom písme.
Čítali slabozraké, ako aj nevidiace deti, ktoré sa striedali v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
"Máme tam prispôsobené všetky kompenzačné pomôcky," uviedla pre agentúru Sita učiteľka Jana Motyková.
Minulý rok sa do projektu Čítajme si s cieľom zvýšiť atraktivitu knihy v detských očiach, zapojilo 37 063 detí. Organizátori podujatia veria, že minuloročný rekord sa podarí prekonať.
Jeho organizátorom je Linka detskej istoty, ktorá aj takto reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116 111.
Linka detskej istoty ako národný program Slovenského výboru pre UNICEF poskytuje v súčasnosti komplexné služby s cieľom pomáhať deťom na Slovensku ako aj ich rodičom, ktorí sa ocitnú v situácii, kedy si nevedia dať rady, uvádza sa na webovej stránke unicef.sk.
Akciu organizuje Linka detskej istoty
"Pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám sebou, relaxovať," uviedli organizátori akcie.
Projekt Čítajme si má ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí.
"Nie je to však len o lámaní rekordov, cieľom tohto čitateľského maratónu je predovšetkým pritiahnuť deti k knihe," dodali organizátori. Krstnou mamou projektu je Oľga Feldeková.

Beata
Balogová
