BRATISLAVA. Neschváliť na prebiehajúcej schôdzi parlamentu v druhom čítaní novelu zákona o verejnom obstarávaní - s takouto výzvou sa na poslancov Národnej rady SR obrátila Nadácia zastavme korupciu.
Podrobnosti výzvy v utorok predstavitelia nadácie predstavili na tlačovej konferencii. Domnievajú sa, že vládny návrh tzv. protischránkového zákona nie je dostatočným a efektívnym nástrojom v boji proti obchodovaniu štátu so schránkovými firmami a ich neznámymi vlastníkmi.
Obchodovanie so štátom
Podľa zakladateľa nadácie Miroslava Trnku by sa mali poslanci zamyslieť nad tým, čo urobia. Nebezpečenstvu, ktoré prináša obchodovanie schránkových firiem so štátom, podľa neho "rozumie aj malé dieťa". "Je to veľmi zlý signál pre poslancov, keď robia niečo iba naoko, nie aby riešili problémy," uviedol Trnka.
Predstavitelia nadácie pripomenuli, že v prípade prijatia zákona ho bude treba čoskoro opäť meniť, aby bol v súlade so smernicou, ktorú v máji prijal Európsky parlament.
Právnik spolupracujúci s nadáciou Andrej Leontiev vysvetlil, že najnovšia európska smernica proti praniu špinavých peňazí prikazuje členským štátom únie prijať v lehote dvoch rokov iné riešenie, než ponúkla vláda.
Smernica členské štáty zaväzuje vytvoriť register konečných užívateľov výhod, v ktorom budú uvedení majitelia všetkých domácich firiem.
Vládna novela zavádza register iba pre firmy vstupujúce do verejného obstarávania. "Schránkové firmy obchodujú so štátom aj mimo verejného obstarávania, a to vo veľkom rozsahu," pripomenul partner advokátskej kancelárie TaylorWessing.
Prerastanie politiky
Okrem nesúladu s európskou smernicou má podľa Leontieva vládna novela ďalšie nedostatky. Chýba mu v nej účinný sankčný mechanizmus, ktorý by zabezpečil, aby údaje, ktoré budú firmy zapisovať do registra končených užívateľov výhod, boli pravdivé. Slovensku smernica nebráni prijať úpravu s prísnejšími pravidlami, doplnil právnik.
Marián Leško z nadácie pripomenul, že len od novembra minulého roku, kedy bola v parlamente prijatá prvá novela protischránkového zákona, sa vyskytlo viac ako desať káuz.
"Iba jediná z nich sa týkala verejného obstarávania, všetky ostatné iných druhov obchodu so štátom," poukázal Leško na to, že prijatie novely v súčasnej podobe by pokrylo len úzky výsek problematiky.
"Schránkové firmy sú symbolom prerastania politiky a obchodu. To je najzásadnejší problém Slovenska," uviedol ďalší člen nadácie Michal Blaha. Aktivitu vládnej strany považuje za "dymovú clonu", ktorá má odlákať pozornosť voličov a uspokojiť ich.
"Je dôvodné podozrenie, že za mnohými schránkovými firmami sa schovávajú politici, ktorí rozhodujú o alokácii zdrojov. To je hlavný dôvod, prečo sa Smer-SD snaží urýchlene schváliť zákon v nedokonalej forme," doplnil Blaha.
Návrh novely prináša vytvorenie verejného registra konečných užívateľov výhod z firiem, ktoré získavajú zákazky štátu. Register bude obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Pôjde o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu.