BRATISLAVA. Slovenská republika získala na integráciu Rómov v sedemročnom programovacom období 2014-2020 viac ako dvojnásobný balík peňazí, ako v tom predchádzajúcom. -id-
Dnes máme na pomoc rómskej menšine k dispozícii 380 miliónov eur od Európskej únie plus desaťpercentný štátny príspevok, čo spolu tvorí balík 418 miliónov eur.
„Dobrá správa je, že konečne môžeme využiť európske zdroje na zlepšenie kvality života Rómov priamo v osadách. Presvedčili sme Európsku komisiu o výsledkoch, ktoré sme dosiahli v rokoch 2007-2013,“ povedal pre Sme splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.
Ako Slovensko s týmito zdrojmi naloží?
„Urobil som maximum preto, aby sa peniaze nezneužívali. Už to nie je všeobecná fráza zlepšiť kvalitu života Rómov, ale zadefinovali sme presne oprávnené aktivity, ktoré sa budú môcť financovať v rokoch 2014-2020,“ uviedol Pollák.
Podľa jeho vyjadrenia upozornili Európsku komisiu na možné úskalia.
„Zato, že sa z rómskych peňazí postavili zberné dvory, kompostoviská, či opravili námestia, nemôže iba Slovensko, ale Európska komisia má v tomto rovnako namočené prsty ako slovenská vláda, ktorá dovolila zneužiť rómske peniaze," dodal Pollák.
Splnomocnenec verí, že Európska komisia bude lepšie monitorovať, kam v budúcnosti peniaze pôjdu.
V minulom období sme boli pilotnou krajinou. Podľa Petra Polláka bolo veľmi ťažké presvedčiť Európsku komisiu, aby nám dala dôveru a možnosť realizovať naplánované opatrenia.
„Samozrejme, obávam sa, ako to všetko môže skončiť. Je dôležité, aby na správnych miestach sedeli správni ľudia. Ideálne je, ak by na týchto miestach sedeli ľudia z tejto komunity, tým bude naozaj záležať na tejto téme,“ povedal splnomocnenec Pollák.
Do osád budú môcť z eurofondov zaviesť vodu, či opraviť cestu. Foto Ingrid Ďurinová
V osadách sa zlepší infraštruktúra
Na Slovensku majú Rómovia nerovnaký prístup k viacerým službám, týka sa to hlavne obyvateľov segregovaných osád. Okrem nezamestnanosti je pre nich neriešiteľným problémom kvalita bývania, nevysporiadané pozemky pod stavbami, chýbajúci vodovod či kanalizácia.
Podľa rómskeho splnomocnenca mnohí Rómovia nechcú, aby sa osady zrušili.
„Nerovnaký prístup k službám je zapríčinený rôznymi faktormi. Toto je dôvod, prečo prichádzajú rómske deti do školy neupravené a niekedy aj zanedbané. Snažíme sa pripraviť podmienky na to, aby sa rovnaké šance pre všetkých zlepšili,“ uviedol rómsky splnomocnenec.
V uplynulom období nebolo možné urobiť vodovod, kanalizáciu či cestu priamo v osade z eurofondov. Teraz bude možné financovať z balíka peňazí infraštruktúru priamo v osadách.
Zdravotní asistenti v osadách budú tiež financovaní z operačného programu Ľudské zdroje. Foto Ingrid Ďurinová
Podporia rozbehnuté programy
„Predškolské vzdelávanie, terénna sociálna práca, komunitné centrá a vysporiadanie pozemkov – to sú účelové aktivity, ktoré považujeme za prioritné,“ uviedol pre Sme splnomocnenec Peter Pollák.
V Čiernom Balogu, Tichom Potoku či Studienke pri Malackách odskúšali systém legalizácie pozemkov. Rómom pomohli s ich zameraním a prevodom na katastroch nehnuteľností. Samotný pozemok si platia podľa dohodnutého splátkového kalendára.
Minister vnútra Robert Kaliňák považuje za prvý úspech tie opatrenia, vďaka ktorým sa znižuje kriminalita. Jedným z nich sú napríklad rómske občianske hliadky, s ktorými majú obce dobré skúsenosti.
„Kriminalita klesla v mnohých oblastiach, a to je podľa mňa dobrý výsledok,“ povedal minister Kaliňák.
Situácia s rómskou menšinou na Slovensku je podľa neho neporovnateľná s obdobím spred štyroch až piatich rokov.
Sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní
Splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák vidí v osadách potenciál pre budúcnosť Slovenska.
Jeho úrad pripravuje model, ako zapojiť Rómov do pracovného trhu už teraz. Jedná sa o zavedenie sociálneho aspektu do verejného obstarávania. Víťaz súťaže bude povinný zamestnať Rómov žijúcich v lokalite, kde prebieha investícia.
“Čokoľvek sa postaví z alokácie 380 miliónov eur v rómskych komunitách, či už to bude komunitné centrum, materská škola, cesta alebo vodovod, Rómovia budú musieť na tejto zákazke pracovať,“ povedal splnomocnenec Peter Pollák.
Ako uviedol, v súčasnosti tvoria metodiku k programu bývania. Pokračovať plánujú v svojpomocnej výstavbe bytov, kde obec poskytne pozemok a štát dotáciu na nákup materiálu plus stavebný dozor. Byty si stavajú Rómovia sami.
Jednou z kľúčových oblastí je vzdelávanie. Tu plánujú ďalej zväčšovať kapacity základných a materských škôl. Zariadenia výchovy a vzdelávania posilnili personálne a odborne a v tomto trende budú pokračovať.
„Ak prídu rómske deti do školského systému pripravené, tak majú reálnu šancu ukončiť základnú školu,ísť na strednú školu a získať vstupenku, ktorá je potrebná na pracovný trh. Tou je kvalifikácia.“
Na čo sú peniaze určené
Sprostredkovateľským orgánom pre operačný program Ľudské zdroje na roky 2014-2020 je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Pre rómske programy bude rozdeľovať 418 miliónov eur, z nich 380 miliónov nám poskytne Európska únia.
terénna sociálna práca
predprimárne vzdelávanie
zdravotnícka osveta
asistencia pri legalizácii pozemkov
zvýšenie finančnej gramotnosti a zamestnateľnosti Rómov
kvalita bývania
rozšírenie kapacity materských škôl
zlepšenie infraštruktúry
zvýšenie vzdelanostnej úrovne Rómov
inkluzívne vzdelávanie, asistenti učiteľov
aktivácia rodičov rómskych detí
budovanie a podpora komunitných centier
zlepšenie hygieny bývania
prístup k pitnej a úžitkovej vode
zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti

Beata
Balogová
