Pod koho by mali Rómovia patriť, sa koaličné strany hádali na začiatku volebného obdobia. Csáky a SMK za problematiku už nechceli zodpovedať.
Rómov chcela prevziať strana ANO pod ministerstvo kultúry, kde šéfuje jej nominant Rudolf Chmel. Zverejnila aj program riešenia situácie Rómov v osadách - mali fungovať na spôsob kibucov, štát mal platiť misionárov. Navrhla aj zriadiť osobitný rómsky úrad na východe Slovenska. Niektoré návrhy ANO označili experti za smiešne.
Koaličná rada po niekoľkotýždňových hádkach a upozorneniach zo zahraničia nakoniec rozhodla, že Rómovia zostanú Csákymu. Od decembra funguje poradná skupina, zložená zo splnomocnenkyne pre Rómov Kláry Orgovánovej, zástupcov Úradu vlády, expertov ANO a iných koaličných strán.
„Snažíme sa premyslieť, ako spojiť to, čo sa v tejto oblasti urobilo za posledné štyri roky a čo funguje, s tým, čo je dobré v návrhu ANO,“ povedala Jana Kviečinská, generálna riaditeľka sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády.
Skupina s pomocou expertov PHARE z členských krajín únie pripravuje rozsiahlu stratégiu riešenia rómskej problematiky. „Máme stanovené ciele, ktoré chceme dosiahnuť do konca roka 2003, do konca volebného obdobia a výhľad do roku 2010. Zverejnená bude vo februári. Zatiaľ môžem povedať, že kibuce v nej neplánujeme,“ povedala Kviečinská.
Materiál chce Pál Csáky predložiť aj Európskemu parlamentu.
(mar)