pre európsku integráciu Pál Csáky.
Kampaň za vstup do únie podporujú všetky koaličné aj opozičné strany a všetky v šotoch použijú okrem loga svojej strany aj logo s Kriváňom.
Referendum je naplánované na 16. a 17. mája a kampaň sa začne v najbližších dňoch, vyvrcholí na prelome apríla a mája. Budú televízne a rozhlasové šoty a okrúhle stoly, po celom Slovensku konferencie, inzeráty v tlači a billboardy. Osobnú účasť prisľúbili aj viacerí európski politici. Od marca bude fungovať aj bezplatná telefonická linka o únii a internetová stránka www.eureferendum.sk.
Kampaň sa zameria na skupiny obyvateľov, ktorí najmenej podporujú vstup do únie - dôchodcov, Rómov, obyvateľov Prešovského a Trenčianskeho kraja a sympatizantov HZDS a KSS.
„Chceme, aby kampaň mala mobilizačný charakter, aby sa ľudia na referende zúčastnili,“ povedal Csáky. Aby bolo referendum platné, musí hlasovať viac ako 50 percent voličov. O tom, čo sa stane, keby sa to nepodarilo, nechce Csáky zatiaľ špekulovať. Zodpovednosť potom podľa neho preberú politické elity v parlamente. Ústava referendum o únii nevyžaduje, ale vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala ho uskutočniť.
Vstup Slovenska do únie dlhodobo podporuje viac ako 60 percent obyvateľov, ale až dve pätiny v prieskumoch naznačujú, že o integračnom procese nemajú dostatok informácií.
(mar)
Čo by chceli ľudia najviac vedieť o vstupe Slovenska do Európskej únie (údaje v %)
Výhody vyplývajúce zo vstupu 66
Nevýhody, ktoré prinesie vstup 62
Dôsledky vstupu na životnú úroveň 49
Dôsledky na vývoj nezamestnanosti 39
Dôsledky na ďalší hospodársky rozvoj 36
Práva a povinnosti vyplývajúce pre SR 35
Ako sa zmenila životná úroveň občanov 32
v krajinách, ktoré sa stali členmi
Konkrétne podmienky vstupu, ktoré musíme splniť 29
Vplyv vstupu na možnosti pracovať v krajinách EÚ 24
Dôsledky vstupu na rozvoj nášho poľnohospodárstva 23
Zdroj: Štatistický úrad, október 2002