SME

Súboj dvoch médií v Lučenci nemá čisté pozadie

LUČENEC – Druhý januárový týždeň sa redakcia Novohradských novín ocitla na ulici. Na zamrežovaných dverách redakcie v Lučenci sa objavil nápis: „Z technických príčin zatvorené!“ Redaktori sa nedostali k svojim počítačom a boli nútení vyrábať noviny

Siedmeho januára sa v lučeneckých stánkoch objavili dva tituly Novohradské noviny a NOVOHRADSKÉ (regionálny týždenník).

LUČENEC – Druhý januárový týždeň sa redakcia Novohradských novín ocitla na ulici. Na zamrežovaných dverách redakcie v Lučenci sa objavil nápis: „Z technických príčin zatvorené!“ Redaktori sa nedostali k svojim počítačom a boli nútení vyrábať noviny v hoteli.

Oznámenie – technické príčiny – má prozaické vysvetlenie. Na konci celého prípadu je trestné oznámenie a nový titul NOVOHRADSKÉ (regionálny týždenník), ktoré sa snažia konkurovať Novohradským novinám. Len na okraj, Novohradské hneď na úvod porušili tlačový zákon, pretože neuverejnili v tiráži prvého čísla meno šéfredaktora.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa vlastne stalo

Novohradské noviny niekoľko rokov sídlili v prenajatých priestoroch, ktorých majiteľom je Univerzita Komenského v Bratislave. Objekt však na základe komisionárskej zmluvy spravuje, teda aj prenajíma, mesto Lučenec. Niekoľko rokov bol pokoj. Nájomca poctivo platí nájomné a prenajímateľ sa k nemu správa slušne. Informuje ho o prípadných zmenách a zámeroch týkajúcich sa priestorov, ktoré v našom prípade Novohradské noviny dlho užívali. Ferdinand Devínsky, rektor Univerzity Komenského, ktorej priestory patria, je postupom magistrátu zaskočený.

„Aspoň nám mohlo mesto oznámiť, že sa ide niečo meniť. Ich postup síce nebol protiprávny, pretože mesto môže nakladať na základe našej zmluvy s priestorom bez obmedzení, ale pokladám ho za málo etický,“ reagoval Devínsky.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký názor má generálny riaditeľ spoločnosti Petit Press Alexej Fulmek: „Podľa môjho názoru ide o klasický pokus o krádež novín a profitovanie z našej značky. Určité kruhy mali plán, ako nás obrať o noviny. Chceli nás dostať z našich priestorov, čo sa im podarilo. Sídlia teda v priestoroch, v ktorých boli doteraz naše noviny. Existuje podozrenie, že s našou redakciou a s našou technikou vyrobili nové noviny s veľmi podobným názvom a podobným grafickým stvárnením hlavičky novín. Tým sa pokúsili zaujať naše miesto na trhu bez toho, aby čitateľ čokoľvek postrehol. Konkurencie sa nebojíme, ale mala by vznikať korektne, v iných priestoroch, s iným názvom a inými ľuďmi, ako sú naši zamestnanci. Každý môže hovoriť, čo chce, ale fakty sú jasné, išlo o organizovaný postup a pokus nahradiť naše noviny inými novinami bez nášho vedomia. Sú to nechutné a necivilizované spôsoby“, dodal ku kauze Fulmek.

SkryťVypnúť reklamu

Nové voľby – nový primátor

Primátor Lučenca Milan Marko Je úplne jedno, za akú koalíciu Milan Marko kandidoval, jednoducho vyhral. Nie je už až tak jedno, že hneď v prvý deň po nástupe do funkcie zrušil, respektíve ignoroval džentlmenské dohody, ktoré existovali, a to napríklad s vedením univerzity o poskytovaní informácií o prípadných zmenách, ale aj s vydavateľstvom, ktorému napríklad v minulom roku umožnil bývalý primátor predĺžiť zmluvu až v apríli… Zmluva o nájme priestorov redakcie sa skončila 31.12. 2002 a každoročne ju predlžoval a podpisoval šéfredaktor novín Ivan Macko. Tohto roku sa rozhodol, že to neurobí. Tvrdí, že na to nemal právomoc, hoci riaditeľ divízie hovorí opak, pretože šéfredaktor Macko to zabezpečoval každý rok. Tomu, čo sa udialo následne, sa v športovej terminológii hovorí rýchlik po prihrávkach na jeden dotyk.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý pracovný deň nového roka a prvý pracovný deň nového primátora, Milan Marko podpísal zmluvu o nájme, nie s Novohradskými novinami, ale s inou firmou. Konateľkou spoločnosti ML Trade, ktorá momentálne užíva priestory bývalej centrály redakcie Novohradských novín, je manželka šéfredaktora Novohradských novín Janka Macková.

Osoby a obsadenie

Primátor Lučenca tvrdí, že je všetko v poriadku, šéfredaktor Novohradských novín Ivan Macko zase, že on zabrániť vyhodeniu svojej redakcie z prenajatých priestorov nemohol a časť lučenských podnikateľov, ktorí záležitosť podporujú, so SME o kauze odmietajú komunikovať. Personálne prepojenie hráčov v celej kauze je však evidentné.

Šéfredaktor Ivan Macko Šéfredaktor, primátor a tri opice

Celý priebeh vyhodenia redakcie Novohradských novín z priestorov bol vopred pripravený a dohodnutý, aj keď aktéri tvrdia, že vzájomne svoj postup nekoordinovali.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor Marko popisuje deň 2. januára 2003, keď podpísal zmluvu o nájme priestorov s ML Trade: „V ten deň som nastúpil do úradu a bol za mnou šéfredaktor Novohradských novín Macko, že chcú robiť nové noviny. Pôvodná zmluva o nájme vypršala, tak sme podpísali novú zmluvu s ML Trade. Podľa zákona je všetko v poriadku. Prečo by nemohli byť ďalšie noviny, konkurencia? Je to chyba vydavateľstva. Ako je možné, že šéfredaktor zradí vlastného vydavateľa?“ pýta sa primátor Marko.

Opýtali sme sa, čo mal šéfredaktor Macko spoločné s firmou ML Trade a novým titulom, keďže v deň podpisu zmluvy prišiel za primátorom. Marko sa domnieva, že Macko prišiel ako nový šéfredaktor s nimi.

Marko tvrdí, že o zmene nájomníka sa prvýkrát dozvedel až v deň podpísania novej zmluvy s ML Trade. Primátor nechtiac sám do kauzy vniesol viac svetla svojím vyjadrením, že aj jemu išlo o to, aby bola konkurencia. „Mojich Lučenčanov si nedám na úkor nejakých Bratislavčanov, riadených z Nemecka,“ dodal s tým, že on predsa redakcii Novohradských novín ponúkol náhradné priestory.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfredaktor Ivan Macko aj po celej kauze s vyhodením jeho vlastnej redakcie z priestorov paradoxne zostal zamestnancom vydavateľstva Petit Press a nedal výpoveď, hoci nechodí do práce. Poprel, žeby u primátora loboval za nový konkurenčný titul. Vydavateľstvo Petit Press našlo v databáze svojich počítačov, na ktorých sa pracovalo v Novohradských novinách, aj pripravené články konkurenčného týždenníka. A šéfredaktor Macko bude pravdepodobne v najbližšom čase pracovať v konkurenčnom titule svojej manželky Novohradské. O personálnej prepojenosti aktérov kauzy snáď svedčí aj to, že dva listy vydavateľstvu Petit Press týkajúce sa priestorov, prišli v jeden deň a mali rovnakú úpravu, hoci jeden posielal mestský magistrát a druhý firma LM Trade. Na otázku, ako sa to mohlo stať, nám primátor Marko odmietol odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu

Pokus o získanie vplyvu?

Majiteľ najmenej troch lučeneckých firiem Dušan Rekšák. Hoci Novohradské síce nemajú v tiráži uvedené, kto za novinami stojí, podľa našich informácií sú to však vplyvné regionálne podnikateľské kruhy.Medzi ľuďmi podporujúcimi projekt sa objavilo aj meno majiteľa miestnej distribučnej spoločnosti Vladimíra Červenáka, ktorý bol v minulosti aj majiteľom Novohradských novín. Červenák o celej kauze však odmietol hovoriť. Jediné, čo pripustil, je to, že sa podieľal na financovaní predvolebnej kampane primátora Marka. Samotný primátor to nevylúčil, tvrdí však, že o tom nevie a pochybuje, že by bola jeho kampaň financovaná cez pána Červenáka. Dôkaz, že primátor nie je presne informovaný alebo klame, tvorí objednaná a zaplatená predvolebná inzercia primátora v Novohradských novinách, na ktorú dal šéfredaktor Macko 70 % zľavu. Objednávateľom bola distribučná spoločnosť pána Červenáka.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší vplyvný podnikateľ, majiteľ najmenej troch miestnych firiem, hlásiaci sa ku konkurenčnému týždenníku, je Dušan Rekšák. Jeho pozícia je zatiaľ nejasná, pretože odmietol s denníkom SME komunikovať. Faktom zostáva, že sa objavil v redakcii Novohradských novín, odkiaľ sa usiloval dostať zástupcov a redaktorov vydavateľstva Petit Press. Tvrdil, že stojí za firmou ML Trade a že zástupcovia Petit Pressu sú neprávom v jeho priestoroch. Mimochodom nefiguruje na výpise z Obchodného registra tejto firmy a firma ML Trade má v Obchodnom registri zapísané stále základné imanie vo výške 100 000 korún. Podľa zákona mininálna výška základného imania musí byť 200 000 Sk. Majitelia firmy zjavne nedali túto vec do súladu so zákonom, čo môže indikovať, že niekto chcel využiť tzv. „mŕtvu“ firmu.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľ miestnej distribučnej spoločnosti Vladimír Červenák Dôvodom vzniku regionálneho týždenníka Novohradské je teda pokus o získanie vplyvu v regióne. Dokazuje to aj článok v jednom z vydaní Novohradské, kde nepodpísaný autor, tvrdí, že „na začiatku bola myšlienka viacerých ľudí z podnikateľských a novinárskych kruhov vytvoriť noviny také, ktoré by dali väčší priestor komunálnej politike so serióznym prístupom k medializácii miestnych káuz .“Prvá strana nového týždenníka prezentuje primátora mesta Marka .

Celá kauza bude mať dohru pred súdom. Vydavateľstvo Petit Press podalo trestné oznámenie.

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

TLAČOVÝ ZÁKON

Paragraf 9

Na každom vydaní periodickej tlače musia byť uvedené tieto povinné údaje:

vydavateľ adresa redakcie meno šéfredaktora a jeho zástupcu miesto, dátum a číslo vydania cena NÁZOR PRÁVNIKA:

SkryťVypnúť reklamu

„Novela Obchodného zákonníka, ktorá stanovila povinnosť zvýšiť základné imanie spoločnostiam zo 100– na 200-tisíc korún platí od roku 1998. Firmy, ktoré sa tomu neprispôsobili, môžu byť z úradnej moci vymazané z Obchodného registra. Od roku 1998 bolo dosť času, takže to môže znamenať, že spoločnosť je „mŕtva“ a nemá záujem o zvýšenie základného imania.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu