ajú za dodržiavanie dohôd a spoluprácu a zvýhodňujú radikálnejšie prúdy, ktoré spolupracovať nemôžu, nechcú a nevedia," povedal dnes pre TASR predseda spoločnej poslaneckej frakcie liberálov a zelených Ján Budaj.
Stred politickej scény je podľa Budaja vždy segmentovaný a LDÚ a SZS nechcú vytvárať umelú volebnú stranu. "Iba radikálnejšie názorové prúdy zjednocujú svojich voličov tak, že sú bez odtieňov a názorových nuansí," podotkol dodajúc, že liberálno-zelená alternatíva má opodstatnenie, keď oba programy ostávajú samy sebou. Podľa Budaja napríklad "pokus Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie pohltiť celý tábor demokratov bol nevydarený a nie veľmi šťastný," pričom došlo "k zvláštnej osobnej selekcii".
Na otázku či bude nová koalícia rokovať o spolupráci so Stranou občianskeho porozumenia (SOP), prípadne ohlasovanou stranou Pavla Ruska s liberálno-sociálnym zameraním, Budaj uviedol, že SOP si musí najprv vyriešiť svoju orientáciu. Verí však, že sa vytvoria podmienky na diskusiu medzi SOP a novou koalíciou a počas februára sa niekoľko diskusií uskutoční. Rozhodnutie o založení Ruskovej strany zatiaľ nie je definitívne. "V každom prípade by bolo dobré, keby pán Rusko zakladal stranu bez televízie Markíza," poznamenal Budaj, ktorý však predpokladá takéto uvažovanie aj u Ruska.
V oblasti medzinárodnej spolupráce pôjdu obe strany ďalej svojou cestou - SZS ostáva vo Federácii európskych zelených strán a LDÚ sa bude naďalej usilovať o vstup do Európskej liberálnodemokratickej strany. Ako však konštatoval Budaj,"v zahraničných kruhoch je veľké očakávanie od tohto spojenia (LDÚ a SZS) a mimoriadne potešenie."