BRATISLAVA. Navrhované zmeny v novele školského zákona, ku ktorým pristúpilo ministerstvo školstva cez poslanecký návrh, sú v súlade a predstavami Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity na čele s Petrom Pollákom.
Novela zákona je týchto v dňoch predmetom rokovania parlamentu, pričom zmeny v nej majú zlepšiť vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
"Navrhované zmeny, ktoré sa týkajú vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vrátane detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, sú správnou odpoveďou Slovenska k výhradám Európskej komisie, ktoré sa týkajú nedodržiavania zákazu segregácie rómskych detí vo výchove a vzdelávaní," píše sa v Pollákovom vyhlásení.
Pollák zmeny víta
Slovensko nemôže podľa rómskeho splnomocnenca ospravedlňovať existujúcu segregáciu vo vzdelávaní incestom, musí ju riešiť prijatím systémových opatrení.
Predložené opatrenia rezortu nie sú podľa Petra Polláka v rozpore s aktivitami navrhovanými v rómskej reforme Správna cesta a v súčasnosti revidovaným akčným plánom pre oblasť vzdelávania.
V prípade akčného plánu sa splnomocnenec stretol i so štátnou tajomníčkou ministerstva Romanou Kanovskou.
"Navrhované opatrenia rezortu školstva kopírujú odporúčania Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity," poznamenal.
"Vítame, že sa ministerstvo školstva začalo zaoberať problémom oddeľovania rómskych detí a ich zaraďovania do špeciálnych škôl. Je pozitívne, že opatrenia sa sústreďujú na konkrétne aktivity proti segregácii a sprísňujú kontrolu nad zaraďovaním detí do špeciálnych škôl a ich diagnostiku. Upozornil by som na to, že vzdelávanie predstavuje komplex problémov, ktorým treba venovať pozornosť," uviedol rómsky splnomocnenec.
Za čiastočné negatívum však považuje, že tieto zmeny nepredstavujú komplexný balík opatrení vo vzdelávaní rómskych detí.
Začiatok reformy
V predloženom zozname podľa neho chýba legislatívne zabezpečenie povinnej predškolskej výchovy od troch rokov pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a celodenný výchovný systém, ktorý by im poskytol priestor a odborný dohľad nad prípravou a vyučovaním na nasledujúci deň.
Ako dodal, zmeny sa tiež netýkajú nastavenia adekvátnej podpory pri prechode žiakov zo znevýhodneného prostredia zo základnej na strednú školu a zlepšovania ich študijných výsledkov.
Pollákov úrad považuje navrhované opatrenia ako celok za začiatok reformy vo vzdelávaní a výchove detí. Prospech z týchto prvých krokov, ktoré si nevyžadujú významné náklady zo štátneho rozpočtu, budú mať všetky deti, nielen tie zo sociálne znevýhodneného prostredia, pripomenul.
"Navrhnuté zmeny v legislatíve sú základom pre zmeny v školstve. Po tomto kroku by malo nasledovať ich dôsledné vykonávanie, aby skutočne priniesli očakávané výsledky. Na konci týchto zmien majú byť vzdelané deti,“ dodal Peter Pollák.
Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity bude rokovať so zástupcami ministerstva školstva aj o ďalších opatreniach, ktoré úrad navrhuje.
Špecializované triedy
Zmeny v školskom zákone sa podľa hovorkyne rezortu školstva Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej týkajú vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vrátane tých, ktoré pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Ministerstvo chce dosiahnuť, aby sa špeciálne potreby zdravotne znevýhodnených detí nezamieňali s potrebami detí zo znevýhodneného prostredia. V právnej norme sa navrhuje ustanoviť, že dôvodom na zaradenie do špeciálnej školy nemôže byť iba pôvod dieťaťa zo znevýhodneného prostredia.
Druhým opatrením zákona je zaraďovanie týchto detí do tried s ostatnými. Jednoznačne to zabraňuje segregácii, pripomenula hovorkyňa.
Novela upravuje i fungovanie tzv. špecializovanej triedy. Tá má slúžiť na to, aby sa deti, ktoré by nezvládli vzdelávanie v príslušnom ročníku, chýbajúce vedomostí doučili.
Do tejto triedy zaradia žiakov na návrh triedneho učiteľa, po vyjadrení výchovného poradcu a so súhlasom rodiča či zákonného zástupcu maximálne na rok, priblížila. Zmeny sa týkajú i poskytovania príspevku na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
"Zistili sme, že bol častou motiváciou pre umiestňovanie detí a žiakov zo znevýhodneného prostredia do špeciálnych škôl, aj keď to nemalo oporu v diagnostike. Po novom ho dostanú iba žiaci z tohto prostredia, ktorí budú zaradení do bežnej triedy," uviedla pre agentúru SITA.
Kontrolný mechanizmus
Navrhované zmeny majú tiež sprísniť kontrolný mechanizmus štátu nad činnosťou školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie. Majú tiež umožniť relevantným subjektom prehodnotiť diagnostické postupy a návrhy na zaradenie dieťaťa alebo žiaka do konkrétnej formy vzdelávania a výchovy.
"Navrhuje sa umožniť Štátnej školskej inšpekcii považovať za závažný nedostatok napríklad vykonávanie nesprávnej diagnostiky, čo je nevyhnutné pre správne zaradenie dieťaťa na vzdelávanie podľa jeho špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb," vysvetlila hovorkyňa ministerstva školstva.
Navrhované zmeny v zákone majú byť zároveň odpoveďou na konanie Európskej komisie za nerovnaký prístup k vzdelávaniu rómskych detí, ktoré voči nám začala 29. apríla. Slovenská republika porušila podľa Európskej komisie antidiskriminačnú legislatívu Európskej únie diskrimináciou rómskych detí v školách. Po Českej republike sme tak druhým štátom, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie