BRATISLAVA. Predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť po pôrode by mali poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi.
Táto služba by sa im mala uhrádzať z verejného zdravotného poistenia. Vyplýva to z novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti nezaradeného poslanca Daniela Lipšica, ktorú parlament prerokoval v závere druhého dňa 53. schôdze.
Chýba autonómia
"Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," argumentuje Lipšic.
Platná legislatíva podľa neho umožňuje žene vybrať si nemocnicu, kde porodí, vybrať si môže aj lekára a pôrodnú asistentku, stále však chýba autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu a návštevná služba v šestonedelí.
Pôrodná asistentka by podľa návrhu okrem iného navštevovala ženu počas tehotenstva u nej doma, aby získala informácie o jej sociálnom prostredí, rovnako by zisťovala, či je pripravená na pôrod a má základné vybavenie, ktoré bude potrebovať.
Dopad na zdroje poisťovní
Budúcu matku by tiež v domácom prostredí pripravovala na pôrod a radila jej v súvislosti s tehotenstvom. „Učí ju správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Taktiež ju pripravuje na dojčenie. Za poradňu je aj naďalej zodpovedný gynekológ,“ vysvetľuje Lipšic.
Po pôrode pôrodná asistentka navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne raz do týždňa počas šestonedelia.
"Cieľom novely nie je nahradenie gynekológov či pediatrov pôrodnými asistentkami, ale po vzore iných vyspelých krajín doplnenie zdravotnej starostlivosti pre tehotné ženy a ženy v šestonedelí," konštatuje predseda hnutia NOVA.
Návrh podľa jeho slov pravdepodobne bude mať negatívny dopad na zdroje zdravotných poisťovní, záležať bude na tom, v akom rozsahu by sa takéto služby využívali.
Lipšic už v tomto volebnom období novelu predkladal spolu so straníckou kolegyňou Janou Žitňanskou, národná rada ju v roku 2014 neschválila.