BRATISLAVA. Musíme posilniť dôveru občanov vo svoj štát, to je najväčšia výzva, ktorej čelíme. Vyhlásil to prezident Andrej Kiska s tým, že ak existuje na Slovensku niečo, čo spojí ľudí v nejakom pocite, je to presvedčenie, že u nás nedokážeme zabezpečiť spravodlivosť.Rok prezidenta Andreja Kisku
Prezident na pôde Národnej rady SR predniesol svoju prvú správu o stave republiky. Jeho prejav okrem poslancov počúvali aj členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer).
Prezident Kiska v parlamente
Pozrite si fotogalériu >>
Kiska hneď v úvode prejavu povedal, že jeho júnová správa o stave republiky bude tradíciou.
Prezident podľa vlastných slov nebude dávať pred budúcoročnými voľbami odporúčania koho voliť, ale ľudí bude povzbudzovať, aby voliť šli a aby nerezignovali na možnosť, že sa veci môžu pohnúť dopredu.
Skritizoval GlváčaKiska sa venoval najmä oblastiam zdravotníctva, školstva a justície. Pri zdravotníctve spomenul úvahy o vytvorení jednej zdravotnej poisťovne či zákaz ziskov zdravotných poisťovní, ktoré budú podľa neho jednou z tém predvolebnej kampane.
Apeloval, aby v zdravotníctve zavládol poriadok a transparentnosť. „Je to otázka vôle ľudí, ktorí rezort zdravotníctva riadia,“ povedal.
V oblasti školstva vyjadril potrebu viac investovať, aby učiteľské povolanie nebolo pre študentov len druhou voľbou kvôli slabým zárobkom.
Kiska sa nevyhol ani kritike ministra obrany Martina Glváča. V súvislosti s veľkými nákupmi techniky mu vytkol, že sa neriadi podľa vopred prijatej stratégie a nie je jasné, čo všetko bude obrana kupovať, v akom rozsahu a z čoho to zaplatí.
Glváč sa odvolávala na Bielu knihu o obrane, ktorá je prístupná na webe ministerstva od roku 2013. "Ide o dokument, ktorý je konečne po 20-tich rokoch reálny, v jeho zmysle postupujeme a vďaka nemu sa verejnosť môže dozvedieť o rozvoji Ozbrojených síl," uviedla hovorkyňa Martina Balleková.
Armáda podľa rezortu v súčasnosti dáva peniaze na zmysluplné projekty, o ktorých je verejnosť informovaná a dostupné sú aj ceny akvizícií. Balleková dodala, že v blízkej dobe budú prijaté ďalšie dokumenty, ktoré budú nadväzovať na Bielu knihu o obrane.
Správa o stave republiky (18. 6. 2015)
Gorila aj VáhostavPrezident upozornil aj na nedoriešené kauzy ako sú Gorila a emisné zmenky. Musí prísť podľa neho deň, keď budú známe výsledky. Ak to nie je možné, treba podľa neho pomenovať príčiny zlyhania, teda či išlo o zlyhanie prokurátorov či vyšetrovateľov.
Podľa prezidenta peniaze a vplyv hrajú rolu aj tam, kde by mal platiť zákon. "Ľudia dokážu pochopiť mnohé, dokážu bojovať s nepriaznivými okolnosťami, ale želajú si povedať, že pred zákonom sme si všetci rovní, nie formálne, ale v reálnom svete. Prečo firma Váhostav-SK požíva väčšiu ochranu ako iní? Ľudia schovávajúci sa za schránkové firmy vyzerajú nedotknuteľní. Niekto príde o zamestnanie, iní pokračujú ďalej. Prečo sa s tým konečne neurobí poriadok?" pýtala sa hlava štátu.
Kiska však priznáva, že aj vďaka zmenám v posledných rokoch vidí v justícii svetielko na konci tunela. "Ale nie je to dosť. EÚ označila naše súdy za jedny z najhorších a bez ďalších zmien nebudú mať občania k sudcom rešpekt. V našej justícii je však veľa slušných a mravných sudcov a tí si zaslúžia, aby sme na nich nezabúdali," odkázal.
Prejav si vypočul aj premiér Robert Fico. FOTO - TASR
Kvóty nie sú perspektívnym riešenímPri aktuálnej problematike migrantov vyhlásil, že Európa v súčasnosti hľadá spôsoby ako ju riešiť. „Máme morálnu povinnosť im pomôcť,“ povedal.
"Slovensko nie je ani krajinou vstupu, ani cieľovou krajinou. Máme takmer nulovú skúsenosť a každý rok minimálny počet udelených azylov. Ale v postojoch, ktoré k tomu formulujeme, máme silné slová a kategorické súdy. V takto nastavenej debate by bolo užitočné sa na moment stíšiť a potom rozlišovať ľudské bytosti - ženy, deti, mužov, ktorí utekajú nie pre vidinu lepšieho života, ale v bezprostrednom ohrození pred cieleným vraždením," povedala hlava štátu.
Kiska zdôraznil, že naša debata o utečencoch bude aj debatou o nás. "Naše rozhodnutie bude mať silu gesta. Sami si povedzme, koľkým dokážeme pomôcť a ako dokážeme prejaviť elementárnu ľudskú solidaritu," uviedol prezident.
Na druhej strane uznáva, že kvóty, na základe ktorých sa majú utečenci prerozdeľovať do krajín EÚ, nie sú perspektívnym a správnym riešením.
Reakcie na prezidentov prejavRobert Kaliňák (minister vnútra, Smer)
Prezident pochválil vládu vo svojej správe o stave republiky viac ako jeho predchodca Ivan Gašparovič. Takto vníma prejav hlavy štátu minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Kiska podľa neho vyzdvihol asi najväčšie pozitíva súčasnej vlády aj diania na Slovensku. "Že klesá nezamestnanosť, že máme jeden z najvyšších hospodárskych rastov v rámci EÚ, čo je dobrý predpoklad toho, aby ďalej klesala nezamestnanosť a mohli sa prijímať ďalšie opatrenia na skvalitnenie života a zvýšenie životnej úrovne občanov. Aj konsolidáciu zhodnotil pozitívne," zhrnul Kaliňák.
Prezident podľa neho spomenul aj veci, ktoré sú roky problémové, a pomenoval aj niekoľko podnetných vecí. "A tie veci určite sú realitou súboja, ktorý zvádza aj vláda v súvislosti so skvalitňovaním napríklad zdravotníctva," doplnil vicepremiér.
Kiska sa venoval aj kauzám, napríklad Gorile či Váhostavu. Pri Gorile povedal, že ak nedokážeme zistiť pravdu, treba to ľuďom priznať a ospravedlniť sa. Kaliňák to hodnotí ako politické stanovisko. Podľa neho nie je také jednoduché s odstupom rokov vyšetriť takúto kauzu.
Ľubomír Galko (podpredseda SaS)
"Bolo to vyvážené a nadstranícke hodnotenie, ktoré obsahovalo veľmi konkrétne body a jasne pomenované problémy krajiny. Vítame aj sľub pána prezidenta, že na rozdiel od jeho predchodcu bude chodiť správu o stave republiky podávať každý rok," uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Podľa SaS je správne, že sa prezident nevyhol ani pálčivým témam a pomenoval oblasti, ktoré si zaslúžia ostrú kritiku. Ako ďalej uvádzajú liberáli v stanovisku, aj oni poukazujú na katastrofálnu situáciu v zdravotníctve, ktorá zostala aj podľa prezidenta nedoriešená a stále ju ovládajú lobisti.
"Stotožňujeme sa aj s apelom pána prezidenta, ktorý vyzval na elimináciu schránkových firiem. Na ich existenciu totiž ľudia často doplácajú svojím živobytím. Nevyriešené korupčné škandály ako Gorila, či emisie traumatizujú spoločnosť a keď nestačia hlasy opozície, je viac než vhodné, aby ich pomenoval prezident republiky," tvrdí Galko.
Ján Baránek (politológ)
Politológovi Jánovi Baránkovi chýbalo, že prezident v prejave nepomenoval explicitne, že oligarchovia sú tí, ktorí generujú túto korupciu a majú svojich zástupcov v parlamente a vo vláde.
"Ak prezident na jednej strane hovorí, že slová a symboly sú v dnešnom svete veľmi dôležité, sám túto možnosť nevyužil, lebo korupciu explicitne nezadefinoval ako najväčší problém Slovenska. Som prekvapený, prečo sa tejto téme vyhol," povedal Baránek, no dodal, že Kiska si správne vybral témy ako zdravotníctvo, školstvo, obrana, zahraničná politika, rómske témy či vymožiteľnosť práva.
Ako dôležitý fakt Baránek vníma to, ako prezident pri konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou zadefinoval, že vo vzájomných rokovaniach s Ruskom nie je možné dosiahnuť úspešný výsledok, no úspešné výsledky sú viazané len na postup EÚ. To je bod, kde prezident podľa Baránka najviac napadol predsedu vlády Roberta Fica.
Rastislav Tóth (politológ)
Podľa Tótha bol prezidentov príhovor písaný tak, aby nikomu neublížil. "Tento prejav je sklamaním v porovnaní s jeho inauguračným prejavom," uviedol Tóth. Za najväčší nedostatok taktiež považuje opomenutie korupcie. Prejavu vyčítal aj nekoncepčnosť.
Ján Figeľ (predseda KDH)
Predseda KDH Ján Figeľ vidí v správe rodiacu sa novú tradíciu dialógu o stave Slovenska, ktorá prinesie viac politickej kultúry. „Treba si stanoviť náročné ciele. Prejav bol kritický, ale konštruktívny. Potvrdil, že Kiska sa za rok posunul nielen v rétorike, ale aj poznaní. Prejav mal veľa inšpirujúcich podnetov,“ konštatoval Figeľ, ktorému však v prejave chýbala téma nezamestnanosti.
Béla Bugár (predseda Most-Híd)
Správa o stave republiky podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára potvrdila, že na riešenie problémov nestačia populistické návrhy, či už prichádzajú zľava, alebo sprava, ale naopak, Slovensko potrebuje systémové riešenia. „Zdravotníctvo, súdnictvo, školstvo len tak môžu začať lepšie slúžiť našim občanom. Most-Híd takéto riešenia ponúka vo svojej Občianskej vízii,“ povedal novinárom.
Igor Matovič (predseda OĽaNO)
Predsedu OĽaNO Igora Matoviča podnietil Kiskov prejav k tomu, aby napísal SMS premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorej ho požiadal o hľadanie riešenia na zákaz zisku zdravotných poisťovní. „Premiér už dlho zákaz zdravotných poisťovní sľubuje. My sme pripravení o tom hovoriť. Teraz premiér cúva, že má o tom rozhodnúť až budúca vláda. My chceme tento problém riešiť ešte v tomto volebnom období,“ povedal Matovič.
Pavol Frešo (predseda SDKÚ)
„Určite nie je náhoda, že pán prezident v prvej časti svojej správy kládol dôraz na budúcnosť dôchodkového systému a zdravotníctva. Štát, ktorý nedokáže dnešným a budúcim dôchodcom vytvoriť predpoklady pre dôstojný život a chorým zabezpečiť účinnú liečbu, zlyháva. Žiaľ, nie každý v tejto rokovacej sále si to dostatočne uvedomuje a preto verím, že pán prezident mnohým otvoril oči,“ povedal Pavol Frešo.
Renáta Zmajkovičová (Smer)
Prezident Kiska sa rozhodol aktívne vstúpiť do predvolebnej kampane so záväzkom, že bude nestranný. Ako povedala Zmajkovičová, len ďalšie dni a ostrá volebná kampaň ukáže, či svoj záväzok nebyť hovorcom pravice, mu vydrží.
„Prezident však nemohol nevyzdvihnúť úspešné kroky vlády v súvislosti so stabilizáciou verejných financií, ako aj snahu vlády prijať opatrenia na vyrovnávanie regionálnych rozdielov,“ povedala.
Ján Podmanický (Smer)
Správa prezidenta Kisku poslanca za Smer Jána Podmanického sklamala.
„Snažil som sa vypočuť prejav prezidenta bez predsudkov, keďže som nebol jeho volič a ani fanúšik. Aj napriek tomu, že som odložil predsudky nabok, ma jeho prejav veľmi sklamal,“ povedal s tým, že očakával od prezidenta originálne pohľady na riešenie problémov.
„Myslel som, že jeho prejav bude zaujímavejší. Bol však len plný fráz a na môj vkus bol až príliš plytký na prezidenta Slovenska,“ vyhlásil Podmanický. Prezident musí byť podľa neho o krok pred parlamentom.
„Prezident však len zhrnul, čo sa píše v slovenskej tlači, a to povedal. Prezident by však nemal byť sumarizátor správ v tlači,“ dodal vládny poslanec.
Erika Jurinová (podpredsedníčka parlamentu)
„Jeho prejav v Národnej rade bol jednoznačne najlepším prezidentským prejavom, ktorý som v parlamente počula. Pán prezident sa dotkol každej dôležitej témy a čo je veľmi podstatné, pozerá sa na Slovensko pohľadom ľudí, najmä tých slabších,“ povedala Jurinová.
„Prezident správne poukázal na naše najväčšie problémy, ktorými sú spravodlivosť, zdravotníctvo, nestabilita dôchodkového systému, ale aj zlyhávajúce školstvo. Takisto veľmi dobre identifikoval aj príčiny, prečo v týchto oblastiach Slovensko stagnuje,“ konštatovala.
„Ak sa to nedá, priznajme si, že sa to nedá, poctivo to povedzme ľuďom. Ľudia predsa nie sú ovce, ktorým sa môže naservírovať čokoľvek. Plne sa stotožňujem s tým, že v našej politike sa úplne vytratil poctivý, nepopulistický a čestný prístup, kde je občan braný ako partner a nie ako kapustná hlava, ktorej sa môže nahovoriť čokoľvek. Myslím, že prezident si dôveru ľudí, ktorí mu dali vo voľbách svoj hlas, plne zaslúžil,“ vyhlásila Jurinová.
Ľudovít Kaník (SDKÚ)
Prejav prezidenta podľa poslanca Ľudovíta Kaníka, ktorý je lídrom platformy Demokratická skupina v SDKÚ, kriticky poukázal na všetky hlavné problémy Slovenska.
„Pozitívne hodnotím otvorené pomenovanie problémov imigrantov. Na jednej strane je potrebné pomôcť skutočne ohrozeným ľudom, ktorých si Slovensko môže vybrať z hľadiska vhodnosti začlenenia do nášho prostredia. Zároveň treba odmietnuť kvóty a ekonomickú migráciu za ľahším životom v Európskej únii, ktoré mnohých migrantov do únie ťahajú. Proti tomuto fenoménu sa treba postaviť,“ povedal Kaník.
Mojmír Mamojka (Smer)
Mojmír Mamojka označil Kiskov prejav za múdry, štátnický a nadhľadový, ale len v samotnom úvode. "Tá pracovnejšia, stredná časť nebola až tak nadstranícka, ako zvykne pán prezident hovoriť," hodnotí.
Jana Vaľová (Smer)
Jana Vaľová by od hlavy štátu prijala konkrétne riešenia, nie iba slová. "Pozvala by som pána prezidenta, aby prišiel na východ, a to, čo rozprával, že dá ľuďom prácu, aby to nebolo len vo vystúpeniach o hodnotení republiky, ale aby aj vyvíjal naozajstnú aktivitu," povedala s tým, že pokojne môže prísť pomôcť aj do Humenného.
Anton Martvoň (Smer)
Anton Martvoň prezidentovi vyčíta, že nenavrhoval riešenia a tiež sa mu nepáčili niektoré vyjadrenia k otázke utečencov.
"Prvú polovicu jeho prejavu hodnotím ako pocitovú a viac politickú, druhú za konštruktívnejšiu. Nepáčila sa mi tá rozporuplná veta o utečencoch, kde tvrdil, že tí ľudia utekajú do EÚ pred nebezpečenstvom, a v druhej časti vety povedal, že je proti kvótam," zhodnotil Martvoň.
Autor: Lucia Krbatová. sme.sk

Beata
Balogová
