Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Rok a pol väzenia za nepriamu korupciu dostal bývalý poradca Ivety Radičovej, ktorá bola premiérkou v rokoch 2010 až 2012, Martin Novotný za kauzu Osrblie. Rozhodol tak Najvyšší súd. Pôvodné tresty špecializovaného súdu ešte sprísnil.
Novotného spoločník Igor Líška, bývalý veľvyslanec v Keni, ide do väzenia na 15 mesiacov. Obaja majú zaplatiť aj pokutu 15-tisíc eur.
Odsúdili ich za to, že si pýtali desatinu zo sumy 300-tisíc eur, ktorú sľúbili vybaviť na Úrade vlády ako dotáciu na dostavbu biatlonového areálu.
„Ide o veľmi nechutnú korupciu a úplatkárstvo,“ povedal predseda senátu Milan Karabín. Novotný, podľa neho hlavná postava kauzy, bol v takej pozícii, že mohol pôsobiť na premiérku, aby dotáciu poskytli.
Novotný aj Líška dostali pôvodne rok väzenia podmienečne a pokutu desaťtisíc eur. Obaja sa odvolali a žiadali, aby Najvyšší súd rozsudky zrušil.
Nie úplatok, ale odmena
Chronológia
Kauza Osrblie
v júli 2011 zatkli Igora Líšku,
v kancelárii Martina Novotného prevzal 30tisíc eur,
peniaze mu odovzdal stavebník Peter Kňazík,
premiérka Novotného po zverejnení kauzy odvolala, od korupcie sa dištancovala,
Kňazík s komplicom Pavlom Prečuchom prijali v roku 2013 podmienečné tresty,
Najvyšší súd odsúdil Novotného na 18 mesiacov a Líšku na 15 mesiacov.
Pred súdom Novotný tvrdil, že je nevinný. „Počas januára 2011, keď som sa stretol s podpredsedom Biatlonového centra, som mu žiadnym spôsobom nesľúbil, že mu vybavím dotáciu, lebo som na to ani nemal právomoc,“ povedal súdu. „Jediné, čo som spravil, bolo, že som mu v dobre viere poradil, ako si podať žiadosť.“
Líška na pojednávaní nebol. Obhajcovia oboch argumentovali tým, že hlavné dôkazy, teda záznamy komunikácie cez e-maily a Skype, získala polícia protizákonne. Tiež tvrdili, že suma 30-tisíc eur, ktorú obžalovaní žiadali za sprostredkovanie 300-tisícovej dotácie, bola odmenou, nie úplatkom. „Nečakal som takýto vývoj, som trochu prekvapený a môj klient bol takisto prekvapený,“ povedal o rozsudku Líškov obhajca Rastislav Urbáni.
Právoplatne odsúdení sú aj stavebník Peter Kňazík a sprostredkovateľ Pavol Prečúch. Dostali deväť a šesť mesiacov s ročnou podmienkou.
Prokurátor Peter Jenčík bol s rozsudkom spokojný, poukázal však na nízku sadzbu trestov za takýto druh korupcie v zákone.
„Ide o nepriamu korupciu, kde hrozí trest nula až tri roky. Pri porovnaní s bežnou pouličnou korupciou, keď policajt vezme úplatok 30 eur a hrozí mu päť až dvanásť rokov, je to obrovský nepomer,“ povedal Jenčík.
Roztržka s Ficom
Radičová odmieta, že by odsúdení mali vplyv na jej rozhodovanie o dotáciách. Dodala, že hneď na začiatku kauzy povedala „padni komu padni“.
„Za mojej vlády sme nikoho nekryli a páchatelia boli potrestaní,“ hovorí Radičová. „Dúfam, že podobne dôsledne budú postupovať kompetentné orgány aj v iných prípadoch z minulosti, bez ohľadu na osoby a obsadenie.“
Kauza Osrblie spustila aj súdny konflikt medzi ňou a súčasným premiérom Robertom Ficom. „Nikdy nebola korupcia tak blízko premiérovi, ako je pri Ivete Radičovej,” znel jeden z Ficových výrokov, za ktorý ho Radičová v roku 2011 zažalovala. Radičová vtedy reagovala, že historicky najbližšie bola korupcia premiérovi vtedy, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi.
Fico vo februári na súde navrhol ukončiť spor zmierom, s čím Radičová súhlasila.
Areál dokončujú
Výstavba biatlonového areálu v Osrblí v minulom roku vstúpila do záverečnej fázy. Čaká sa už len na dostavbu niekoľkých menších objektov, napríklad presscentra, povedal Marian Kazár, člen prezídia Slovenského zväzu biatlonu.
Začiatok prevádzky však odhaduje až o niekoľko rokov.
Rozsudok nechcel komentovať.

Beata
Balogová
