BRATISLAVA. Slovensko dlhodobo podporuje kroky, ktoré vedú k posilňovaniu palestínskej štátnosti, pričom je znepokojené všetkými aktivitami, ktoré ju odďaľujú alebo idú proti možnosti vytvorenia dvoch štátov - Izraelu a Palestíny.
Vyhlásil to vo štvrtok v Bratislave šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po rokovaní s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom Malkím. Úlohou spoločného slovensko-palestínskeho ministerského výboru bolo diskutovať o možnostiach spolupráce v ekonomickej, akademickej a kultúrnej oblasti.
Negatívny dosah na takéto dvojštátne riešenie má podľa neho najmä výstavba nelegálnych osád na západnom brehu Jordánu.
"Slovensko chce vidieť mierové usporiadanie, ktoré vzíde z rokovaní medzi Izraelom a Palestínou. Žiadne iné riešenie neprinesie dlhodobý mier a spokojné spolunažívanie medzi dvoma národmi," upozornil Lajčák.
Šéf palestínskej diplomacie rokoval s českým rezortným partneromČítajte
Nelegálna výstavba osád
Ako pokračoval, jedinou cestou sú priame rokovania medzi izraelskou a palestínskou stranou bez akýchkoľvek podmienok a za predpokladu zmrazenia výstavby izraelských osád počas trvania takýchto rokovaní.
Malkí pripomenul, že ich výstavba je podľa medzinárodného práva nelegálna, pričom Izrael by mal rešpektovať medzinárodné právo.
"Zodpovednosť za to, aby s tým Izrael prestal, je kolektívnou zodpovednosťou medzinárodného spoločenstva," konštatoval s tým, že by to nemali byť iba Palestínci, ktorí budú požadovať zastavenie tejto izraelskej nelegálnej činnosti.
"Až po tom, ako celá medzinárodná komunita prijme toto stanovisko a spoločne ho bude požadovať, môžeme pristúpiť k priamym rokovaniam medzi nami," avizoval Malkí.
Študuje u nás viac ako 20 Palestínčanov
"Mohli sme obmedziť naše bilaterálne vzťahy na politickú oblasť, v ktorej si rozumieme, avšak obaja sme mali pocit, že by to nebolo spravodlivé. Myslíme si, že sme potrebovali rozšíriť naše vzťahy aj na ďalšie oblasti. Práve preto sa tu stretli zástupcovia ministerstiev a diskutovali o tom, ako môžeme lepšie spolupracovať," povedal al-Malkí.
Zástupcovia ministerstiev Slovenska aj Palestíny zasadali na základe deklarácie, ktorú Lajčák a al-Malkí podpísali minulý rok v novembri v Ramallahu v Palestíne.
Tam Lajčák Palestíne ponúkol aj možnosť pre palestínskych študentov stážovať na slovenskom ministerstve zahraničných vecí.
Okrem toho Slovensko poskytuje palestínskym študentom vysokoškolské štipendiá. Ako uviedol šéf slovenského rezortu zahraničia, momentálne na Slovensku študuje viac ako 20 palestínskych študentov.
Izraelský premiér Netanjahu opäť podporuje palestínsky štátČítajte
Prepustia sto palestínskych militantov
Posledné kolo izraelsko-palestínskych mierových rozhovorov stroskotalo vlani v apríli, pretože Palestínčanov rozhnevalo neustále pokračujúce rozširovanie židovských osád na západnom brehu Jordánu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia odmietal palestínsku podmienku zmraziť židovské osídľovanie, nutnú pre uskutočnenie mierových rozhovorov.
Namiesto toho súhlasil s prepustením približne 100 palestínskych militantov uväznených v Izraeli.