BRATISLAVA. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku opäť vyjadruje zásadný nesúhlas s návrhom na zmenu pri voľbe riaditeľa školy.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady za Smer Ľubomíra Petráka, ktorý predložil k novele školského zákona, podľa odborárov popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl.
Informoval o tom predseda odborárov Pavel Ondek.
Nevylúčil pritom ani protesty. "Je to jedna z možností, ale nehovorím, že bude realizovaná, musia o tom rozhodnúť naše orgány," uviedol.
Zmena voľby riaditeľov škôl nemusí byť kompromisomČítajte
Odborári podporujú pôvodný návrh
"Sme sklamaní postojom poslancov vládnej strany, ktorí nerešpektujú názory občanov a organizácií pôsobiacich v oblasti školstva, Generálnej prokuratúry, Úradu vlády, ministerstva vnútra a ministerstva financií. Tento návrh hrubým spôsobom oslabuje postavenie rady školy a vážne narúša apolitickú funkciu riaditeľa školy v systéme školskej samosprávy," píše Ondek vo svojom stanovisku.
Odborári pritom naďalej podporujú pôvodný návrh ministra školstva Juraja Draxlera, ktorý schválila Hospodárska a sociálna rada Slovenskej republiky ako aj vláda a s ktorým vyslovili súhlas všetky reprezentatívne organizácie pôsobiace v oblasti školstva.
Parlament rokoval o návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v stredu 17. júna.
Nesúhlasia ani učitelia
Učitelia nesúhlasia so zmenami pri voľbe riaditeľov škôl, ktoré cez pozmeňujúci návrh k novele školského zákona presadzuje vládny Smer.
Po novom by zriaďovateľ verejnej školy získal od septembra kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa.
"Určite s tým nesúhlasíme a vnímame to ako totalitný krok, ktorý narúša vzťahy a je to veľmi zlý signál. Zdá sa, že organizácie v školstve sa budú musieť radikalizovať a oveľa tvrdšie na to reagovať a myslím si, že je to už v situácii, kedy by mali prísť protesty," uviedol viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Takéto riešenie voľby riaditeľov podľa jeho slov ničí zmysel rady školy a odradí slušných kandidátov. "Ide o získanie moci v školách," zdôraznil Crmoman.
Zrovnoprávni sa postavenie zriaďovateľa
Ako vyplýva z pozmeňujúceho návrhu poslanca Petráka, zriaďovateľ bude môcť dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania.
V druhom prípade však nesúhlas zriaďovateľa s kandidátom na riaditeľa musí potvrdiť hlasovaním obecné zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou.
Poslanec Petrák navrhuje elektronickú triednu knihu na školáchČítajte
V takom prípade o novom riaditeľovi školy rozhodne výberové konanie a nie rada školy. Podľa Petráka sa tak zrovnoprávni postavenie zriaďovateľa, ktorý je zodpovedný za financovanie a chod školy.
Pôvodne z novely predloženej do parlamentu vyplývalo, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a následne sa uskutoční nové výberové konanie.
Z neho by vzišiel kandidát, ktorého by rada školy opäť navrhla zriaďovateľovi. Tento návrh už mal byť pre zriaďovateľa záväzný.
Podľa súčasného znenia zákona o štátnej správe v školstve zriaďovateľ vymenúva riaditeľa školy na návrh rady školy na základe výberového konania a už prvý návrh rady školy je pre zriaďovateľa školy záväzný.
O novele školského zákona budú poslanci parlamentu hlasovať vo štvrtok 25. júna.