Košice 18. januára (TASR) - V Košickom samosprávnom kraji (KSK) pribúda obcí, ktoré sa rozhodli prevziať na seba opatrovateľskú službu. Podľa aktuálnych údajov zo 440 obcí v kraji opatrovateľskú službu zatiaľ neprevzalo 136.
V zmysle kompetenčného zákona zodpovednosť za zabezpečenie tejto služby v obciach, ktoré o ňu neprejavili záujem, prešla po 1. januári 2003 na vyššie územné celky. Košický VÚC od tohto termínu zabezpečoval opatrovateľskú službu v 152 obciach pre 322 odkázaných občanov. Ako informovala vedúca odboru sociálnych vecí Úradu KSK Eva Dudová, najmenší záujem o prevzatie opatrovateľskej služby je v okrese Trebišov, kde z 82 obcí ju neprevzalo 56. Nasleduje okres Košiceokolie, kde zo 114 obcí tento druh služieb občanom nie je zatiaľ ochotných poskytovať 47. Bezproblémové sú všetky štyri košické okresy a okres Sobrance, kde sa rozhodli odkázaným občanom zabezpečovať opatrovateľskú službu všetky obce.
Podľa hovorkyne Úradu KSK Soni Jakešovej, občanom v obciach, kde neprevzali opatrovateľskú službu, ju poskytuje KSK prostredníctvom domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. KSK však naďalej pokračuje v komunikácii so starostami a snaží sa odstrániť ich obavy z prevzatia kompetencií. Obce, ktoré k 15. decembru 2002 písomne deklarovali, že nepreberú opatrovateľské služby, môžu zmeniť stanovisko a požiadať o túto kompetenciu VÚC.
Opatrovateľská služba je v zákone o sociálnej pomoci definovaná ako služba poskytovaná občanovi, ktorý pre svoj nepriaznivý zdravotný stav potrebuje pomoc inej osoby. Týka sa zabezpečovania nevyhnutných životných úkonov, nevyhnutných prác v domácnosti alebo kontaktu so spoločenským prostredím. Opatrovateľská služba sa poskytuje prednostne v byte odkázaného občana.