BRATISLAVA. Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks sa vo štvrtok stretol aj s verejnou ochrankyňou práv Janou Dubovcovou.
Znepokojilo ho, že Národná rada dodnes neprerokovala jej mimoriadnu správu z roku 2013.
V nej sa ombudsmanka venovala napríklad diagnostike a rediagnostike detí z nepodnetného prostredia, vzdelávaniu rómskych detí a nerovnakému prístupu k nemu, ale aj policajnému zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou v júni 2013.
Vláda spravila vo vyjadrení o rómskych deťoch chybu, tvrdí DubovcováČítajte
Zaujímal sa aj o nezávislú kontrolu polície
Ako ďalej uviedol ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko, zo spoločného takmer dvojhodinového rozhovoru vyplynulo, že Slovensko musí venovať viac energie ochrane základných práv a slobôd.
Nezávislá kontrola polície či nedobudovaná kancelária verejnej ochrankyne práv sú však ďalšie témy, ktoré komisára Rady Európy zaujímali.
Nils Muižnieks sa podľa Glovička zaujímal aj o chýbajúce regionálne pracoviská kancelárie Jany Dubovcovej, ktoré by boli bližšie k ľuďom, systém vzdelávania či neprebiehajúcu deinštitucionalizáciu a ratifikáciu Opčného protokolu k Dohovoru proti mučeniu.
"S verejnou ochrankyňou práv hovorili aj o vzniku nových komisárov pre zdravotne postihnuté osoby a pre deti, ochrane práv neheterosexuálnej menšiny," poznamenal.
Policajný zásah vo Vrbnici skúma aj ombudsmanka DubovcováČítajte
Prešli si aj opatrenia v školskom zákone
Okrem ombudsmanky sa vo štvrtok komisár Nils Muižnieks stretol napríklad aj s ministrom školstva Jurajom Draxlerom či splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom.
Na ministerstve školstva preberali aktuálnu tému segregácie rómskych detí, no hovorilo sa aj o celkovej inklúzii detí so zdravotným či iným znevýhodnením.
Komisár sa podľa informácií na stránke rezortu zaujímal tiež o najnovšie opatrenia, ktoré sú zapracované v balíčku školských zákonov a ktoré by mali zlepšiť vzdelávanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, pričom túto iniciatívu ocenil.
"S ministrom diskutovali o možnostiach intenzívnejšej interakcie medzi rómskymi a nerómskymi deťmi, ako aj o výučbe rómskeho jazyka na školách," uviedlo ministerstvo.
Komisár si so sebou odniesol i štatistiky týkajúce sa rómskej menšiny, keďže sa s ministrom Draxlerom dohodli na vzájomnej koordinácii pri riešení aktuálnych problémov vo vzdelávaní.