BRATISLAVA. Na 10. ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC, ktorá sa začína v piatok a potrvá do nedele 21. júna, príde približne 900 hostí zo 65 krajín sveta.
Tomuto ročníku konferencie budú podľa organizátorov dominovať témy ako rusko-ukrajinský konflikt, situácia na Balkáne a v krajinách Visegrádskej štvorky (V4), kybernetická bezpečnosť či hrozba tzv. Islamského štátu.
Politici a analytici budú diskutovať aj o možnom odchode Grécka z eurozóny a odchode Veľkej Británie z Európskej únie.
Zakladateľ konferencie Róbert Vass označil GLOBSEC za "diplomatický festival v strednej Európe".
Pozvanie na konferenciu prijali viaceré známe mená európskej aj svetovej politiky. Okrem premiérov krajín V4 sa na GLOBSEC predstavia aj viacerí prezidenti, predsedovia vlád či ministri zahraničných vecí alebo bezpečnosti.
Hollande na summite premiérov V4
Počas prvého dňa konferencie sa bude konať aj summit premiérov krajín V4, na ktorom sa zúčastní aj francúzsky prezident Francois Holland. Ten sa však na bezpečnostnej konferencii nezúčastní. Hollanda, britského premiéra Davida Camerona, chorvátsku prezidentku Kolindu Grabar-Kitarovič, gruzínskeho prezidenta Giorgia Margvelašviliho a prezidenta Macedónska Gjorge Ivanova prijme v piatok aj prezident Andrej Kiska.
"Rokovania s francúzskym prezidentom Hollandom a britským premiérom Cameronom budú zamerané na vývoj v Európskej únii, najmä na ekonomickú konsolidáciu, grécky dlh či migráciu. Očakávame aj informácie a postoje k plánovanému referendu vo Veľkej Británii o zotrvaní v EÚ a k aktuálnemu vývoju na Ukrajine," priblížil pre agentúru SITA obsah rokovaní hovorca prezidenta Roman Krpelan.
V sobotu 20. júna prijme slovenský prezident Kiska prezidenta Poľska Bronislawa Komorovského. Ten príde na GLOBSEC s premiérkou Evou Kopaczovou a ministrom obrany Tomaszom Siemoniakom. Komorowského zároveň ocenia za mimoriadny prínos pre transatlantické vzťahy a posilnenie bezpečnosti v regióne. Druhým oceneným bude bývalý švédsky premiér Carl Bildt, ocenia aj spisovateľa, novinára, politológa, Čecha Otta Picka.
Príde aj McCain
Účasť na GLOBSEC potvrdil aj americký senátor za štát Arizona John McCain. Republikán McCain kandidoval proti dvojnásobnému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi vo voľbách v roku 2008. McCain je predsedom Výboru Senátu pre ozbrojené služby.
Senátor je veterán vojny vo Vietname. Tam jeho lietadlo zostrelili a jeho zajali. V zajatí, kde ho mučili, strávil päť rokov, z toho dva na samotke. Za svoju službu dostal viaceré vojenské vyznamenania. McCain je kritik súčasnej ruskej politiky prezidenta Vladimíra Putina. Okrem neho na GLOBSEC po druhý raz príde aj bývalý americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff.
Slovensko na GLOBSEC budú reprezentovať prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Peter Pellegrini, predseda vlády Robert Fico, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Pozvanie na konferenciu tiež prijali špeciálny predstaviteľ OSN pre Irak a bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš, bývalý premiér Mikuláš Dzurinda a bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Ako avizovali organizátori, GLOBSEC 2015 by mal slúžiť aj ako príprava na budúcoročný summit NATO v Poľsku. Jedným z cieľov konferencie je aj podpora profesionálneho rastu mladých ľudí prostredníctvom GLOBSEC Fóra mladých lídrov (GLOBSEC Young Leaders’ Forum), ktoré tri roky formuje novú generáciu odborníkov a diplomatov. Inováciou tohtoročnej konferencie GLOBSEC bude aj rozšírenie sprievodných akcií GLOBSEC City Talks do Banskej Bystrice a Košíc.