BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska v piatok prijal svojho francúzskeho kolegu Francoisa Hollanda, hovorili spolu o migrácii, ekonomických problémoch v Grécku aj o situácii na Ukrajine. Holland prišiel na summit premiérov krajín V4, pri tejto príležitosti ho prijal aj slovenský prezident Kiska.
Podobný názor na migráciu
Ako na brífingu po rokovaní uviedol Kiska, na problém migrácie má s Hollandom podobný názor. „Kvóty nie sú žiadnym riešením. Zdôraznil som však postoj našej krajiny, že nemôžeme odmietať pomoc tým, ktorým ide skutočne o život,“ povedal Kiska.
Ako uviedol francúzsky prezident, „treba prijať utečencov, ktorých život sa nachádza v nebezpečí“. Skonštatoval, že to je súčasťou našich európskych hodnôt.
Grécky problém
Prezidenti pripomenuli, že pokiaľ ide o Grécko, na štvrtkovom stretnutí ministrov financií nedošlo k dohode. „Myslím si, že v minulosti sme prejavili dostatočné pochopenie pre problémy, ktorým Grécko čelí. Očakáme ale, aby si grécka vláda uvedomila, že čas sa naplnil a musia pristúpiť k ťažkým, ale nevyhnutným opatreniam pre svoju budúcnosť,“ povedal Kiska.
Podľa Hollanda riešením gréckej situácie musí byť „kompromis, ktorý bude na báze európskych pravidiel“.
Jednota EÚ pri riešení konfliktu na Ukrajine
Prezident Kiska sa Hollandovi počas ich stretnutia poďakoval aj za pomoc pri riešení konfliktu na Ukrajine. Holland bol spolu s európskymi predstaviteľmi, ako napríklad nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pri rokovaní o mierových dohodách v Minsku.
Prezidenti sa zhodli, že v prípade riešenia rusko-ukrajinského konfliktu musí zostať Európska únia jednotná. Podľa nich konflikt možno vyriešiť len dodržiavaním mierových dohôd.
„Myslím si, že na svete neexistuje taká téma, pri ktorej by nezavážil hlas Francúzska,“ povedala slovenská hlava štátu a dodala, že Európska únia potrebuje politicky a ekonomicky úspešné Francúzsko. „Veľmi vítame záujem Francúzska o spoluprácu s krajinami Visegradskej štvorky,“ povedal Kiska. Podľa Hollanda sa summit premiérov V4 koná v situácii, ktorá je ťažká a vyžaduje si riešenia.
Aj s ostatnými predstaviteľmi
Okrem francúzskeho prezidenta a britského premiéra prijal prezident SR Andrej Kiska aj prezidentku Chorvátskej republiky Kolindu Grabar-Kitarović, gruzínskeho prezidenta Giorgia Margvelašviliho a prezidenta Macedónska Gjorge Ivanova.
V prípade chorvátskej prezidentky Grabar-Kitarović išlo o prvé vzájomné rokovanie od jej nástupu do funkcie vo februári tohto roku.
Obaja prezidenti vyjadrili potešenie z priateľských vzťahov oboch krajín a potvrdili záujem o posilnenie hospodárskej spolupráce. Chorvátsko má záujem o bližšiu kooperáciu s formátom V4.
V európskej agende dominovala rozhovoru otázka situácie na západnom Balkáne a napĺňania európskych ambícií jednotlivých krajín.
Prezident Kiska skonštatoval, že Chorvátsko hrá v regióne veľmi dôležitú úlohu a je príkladom pre ostatné krajiny. "Vývoju na Balkáne musíme naďalej venovať potrebnú pozornosť."
Andrej Kiska pozval chorvátsku prezidentku na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky, ktorá poskytne priestor na hlbšie prerokovanie tém spoločného záujmu.
Gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili ocenil na stretnutí s Andrejom Kiskom doterajšiu slovenskú pomoc a podporu. Zasadil sa o rozvoj vzájomných obchodných vzťahov.
Malo by k nemu prispieť aj slovensko-gruzínske obchodné fórum, ktoré sa uskutočnilo práve počas Margvelašviliho pracovnej návštevy Slovensko.