SME

Historický kalendár - 20. januára



20. januára

1612 -- vo Viedni zomrel rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ Rudolf II. Habsburský. Syn Maximiliána II. V r. 1583 sa stala Praha jeho sídelným mestom. Rozšíril Pražský hrad, kde zhromaždil rozsiahle umelecké zbierky výtvarného umenia. Venoval sa alchýmii a astrológii, bol mecenášom vedcov a umelcov. Jeho dvornými matematikmi a astronómami boli Tycho de Brahe a Johannes Kepler. Bojoval s Turkami (15-ročná vojna s Osmanskou ríšou) a v r. 1604-06 čelil Bočkaiovmu povstaniu. Narodil sa 18. júla 1552.

1775 -- v Lyone sa narodil francúzsky fyzik a matematik André-Marie Ampére, člen Francúzskej akadémie vied. Profesor na Collége de France, položil základy elektromagnetizmu, autor Teórie elektrodynamických javov, formuloval dôležité zákony - Ampérov zákon, Ampérovo pravidlo. Zomrel 10. júna 1836 v Marseille.

1858 -- narodila sa švédska prozaička Selma Lagerlöfová, najoriginálnejšia predstaviteľka švédskeho novoromantizmu, členka Švédskej akadémie. Preslávila sa románom Gösta Berling a rozprávkovou knihou Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku. Po ceste do Palestíny napísala veľký vysťahovalecký román Jeruzalem. Slávne sú jej sfilmované mystické, strašidelné novely, napr.: Poklad pána Arna. Nasledovala rodová trilógia na tému viny a pomsty: Charlotte Löwensköldová, Löwensköldov prsteň, Anna Swärdová. Ako prvá žena dostala Nobelovu cenu za literatúru (1909). Zomrela 16. marca 1940.

1873 -- narodil sa dánsky prozaik Johannes Vilhelm Jensen, ústredná osobnosť dánskej literatúry 20. stor. Prvé obdobie uzatvoril svojím vrcholným dielom - románom Kráľov pád. Po ceste do Ameriky veril technickému pokroku a modernej civilizácii. V románovom cykle Dlhá cesta rozvinul svoju teóriu-mýtus o sťahovaní národov a civilizácie zo severnej Európy. Poviedky z Himmerlandu patria medzi vrcholy jutskej regionálnej literatúry. Autor historických štúdií a esejí. Nositeľ Nobelovej za literatúru (1944). Zomrel 26. novembra 1950 v Kodani.

1920 -- v Rimini sa narodil taliansky filmový režisér a scenárista Federico Fellini, klasik svetovej kinematografie. Manžel herečky Giulietty Masini. Do kinematografie vstúpil s vlnou neorealizmu (spoluautor filmu Rím, otvorené mesto, réžia R. Rossellini). Za filmy Cesta, Cabiriine noci, Amarcord a autobiograficky ladený film 8 1/2 získal Oscarov. Silná spätosť Felliniho s Rímom sa prejavila vo filmoch Sladký život, Satyrikon a Roma. Ďalšie filmy: Giulietta a duchovia, Casanova, Mesto žien, A loď pláva, Ginger a Fred, Hlas Mesiaca, Interview. V r. 1993 dostal Oscara za celoživotné dielo. Zomrel v Ríme 31. októbra 1993.

1922 -- v meste Boržomi v Gruzínsku sa narodil slovenský letecký stíhač, dôstojník Otto Smik. Patril medzi piatich najlepších československých letcov vo Veľkej Británii - zostrelil 9 lietadiel a zneškodnil 3 riadené strely V-1. Bol veliteľom perute Royal Air Force (RAF). Nositeľ najvyššieho britského leteckého vyznamenania DFC, čs. vojenských vyznamenaní a francúzskeho vyznamenania Croix de Guerre (in memoriam). 28. novembra 1944 zahynul v Ittersume v Holandsku.

1927 -- v Hriňovej sa narodil choreograf a tanečník Štefan Nosáľ, dlhoročný umelecký vedúci tanca a choreograf súboru Lúčnica, priekopník v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca. Od r. 1949 sólista súboru Lúčnica, od r. 1951 choreograf a vedúci Lúčnice. V r. 1953 absolvoval Stavebnú fakultu v Bratislave, v r. 1957 Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Od r. 1968 pedagóg na VŠMU, v r. 1972-92 vedúci Katedry tanečnej tvorby, 1980 profesor na VŠMU. Vydal vysokoškolskú učebnicu: Choreografia ľudového tanca a tiež spomienkovú knihu: Môj život Lúčnica. Vytvoril vyše stovky choreografických diel. Tvoril tiež vo filme, televízii: Rok na dedine. Choreograficky spolupracoval so Slovenským národným divadlom v Bratislave, so SĽUK-om, Podduklianskym ukrajinským súborom, Národným divadlom v Prahe, Československým štátnym súborom v Prahe, Kráľovskou operou v Antverpách, Folkloristisch Danstheather v Amsterdame, Štátnym súborom ŽOK - Moldavsko, Štátnym súborom Tunisu, Súborom Tamburitza, Pittsburgh - USA a Leningradským Musik - hall. Režisér programov folklórnych festivalov vo Východnej, Detve i v Strážnici. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia medzinárodné a najvyššie domáce, v r. 1989 mu bol udelený titul Národný umelec, v r. 1997 Rád Ľudovíta Štúra. Vychoval niekoľko desiatok choreografov a vedúcich profesionálnych i amatérskych súborov.

1930 -- narodil sa český filozof, prozaik, básnik a publicista, prekladateľ, profesor na FF UK v Bratislave Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer. Až do r. 1990 jeho básnické a prozaické diela vychádzali v samizdate alebo v exile. V poézii vystúpil zač. 50. rokov s programom totálneho realizmu, ovplyvnený surrealizmom. Jeho básne boli zhudobnené rockovou skupinou The Plastic People of the Universe. Z diela: Útěcha z ontologie, Buddha, Poznámky k dějinám filosofie, Kratés, Filosofické eseje, Básnické dílo Egona Bondyho, Nepovídka.

1930 -- narodil sa americký kozmonaut Edwin Eugene Aldrin, druhý človek, ktorý vstúpil 20. júla 1969 spolu s N. A. Armstrongom z trojčlennej posádky Apollo 11 na Mesiac.

1940 -- v Prahe sa narodila česká filmová herečka Jana Brejchová. Ako herečku ju v jej trinástich rokoch objavil Ladislav Helge, asistent režiséra, pre film Olověný chléb. Od tej chvíle nakrúcala jeden film za druhým. Bolo ich približne 50. Výrazné ženské postavy vytvorila vo filmoch: Vlčí jáma, Vyšší princip, Každý den odvahu, Kdyby tisíc klarinetů, Baron Prášil, Zabil jsem Einsteina, pánové, Noc na Karlštejně, Hodíme se k sobě, miláčku?, Mladý muž a bílá velryba, Panna a netvor, Skalpel, prosím, Citlivá místa, Má je pomsta, Návrat ztraceného ráje. Hrala v televíznych seriáloch: F. L. Věk, Po francouzsku, Král a žena, Půlpenny, Arabela, Hrad z písku. Objavovala sa i v mnohých zahraničných filmoch, najmä nemeckých, maďarských a rakúskych. Od 80. rokov hrá tiež v divadle.

1946 -- v Missoule, štát Montana, sa narodil americký filmový scenárista a režisér David Lynch. Absolvoval Academy of Fine Arts vo Philadelphii, neskôr študoval v Center of Advanced Film Studies v Los Angeles. Presadil sa ako tvorca provokatívnych a vizuálne bohatých filmov odhaľujúcich temné stránky ľudskej psychiky. Jeho druhý celovečerný film: Sloní muž získal 8 nominácií na Oscara, mimoriadnu odozvu vyvolali filmy: Modrý zamat a Divokosť v srdci (Zlatá palma - 1990). Ďalšie diela: televízny seriál Twin Peaks, filmy: Mazacia hlava, Lost Highway, Mulholland Drive a i.

1993 -- v Tolochenaz vo Švajčiarsku zomrela britská a americká divadelná a filmová herečka belgického pôvodu Audrey Hepburnová, vl. m. Edda H. van Heemstra. Začiatkom 50. rokov upútala v hre Gigi, uvádzanej na Broadwayi, a za herecký výkon vo svojom prvom americkom filme Prázdniny v Ríme dostala Oscara. V 50. a 60. rokoch vytvorila hlavné úlohy vo filmoch: Sabrina, Vojna a mier, Príbeh mníšky, Raňajky u Tiffanyho, My Fair Lady, Ako ukradnúť Venušu. Venovala sa humanitárnej činnosti pre UNICEF. Narodila sa 4. mája 1929 v Ixelles v Belgicku.

1994 -- v Chicagu zomrel slovenský letec, gen. Ján Ambruš. V r. 1940-41 veliteľ 312. bombardovacej perute britského letectva, 1943-45 čs. vojenský atašé v Kanade, po vojne veliteľ letectva 4. vojenskej oblasti, poslanec SNR za DS. V r. 1948 emigroval do USA. Narodil sa 19. mája 1899 v Gornej Mitropoliji v Bulharsku.

1997 -- v Bratislave zomrel grafik a ilustrátor Albín Brunovský, Študoval na VŠVU v Bratislave u prof.
Vincenta Hložníka, od r. 1967 pôsobil na VŠVU ako pedagóg. Patril k najvýznamnejším slovenským grafikom a ilustrátorom konca 20. stor. V tvorbe rozvinul poetiku imaginatívneho realizmu. Zaoberal sa maľbou na drevo miniaturistickou technikou, často používal techniku farebného leptu a akvatinty. Ilustroval knihy pre dospelých i pre deti. Nositeľ mnohých domácich i zahraničných ocenení. Narodil sa 25. decembra 1935 v Zohore.

1998 -- obe komory Parlamentu Českej republiky zvolili Václava Havla za prezidenta ČR.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu