BRATISLAVA. Musíme hovoriť o problémoch jasne, inak ich nemôžeme vyriešiť, povedal britský premiér David Cameron na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave.
„Naraz čelíme viacerým hrozbám – Rusmi podporovanej agresie na Ukrajine, Islamskému štátu, ktorý láka mladých ľudí aj z Európy, kriminálnym gangom, ktoré zneužívajú nešťastie migrantov v severnej Afrike,“ vyhlásil.
Británia sa podľa neho chce zapájať do európskej bezpečnosti a vždy tak robila. V prvom rade je však nutné, aby krajiny prosperovali aj ekonomicky, len vtedy budú mať dostatok zdrojov na financovanie obrany.
V prvom rade je teda dôležité, aby sa európske ekonomiky otvorili obchodu so zvyškom sveta.
Mladí moslimovia sa necítia súčasťou spoločnosti
„A potom je kľúčové, aby sme hovorili jasne,“ dodal.
Jasne o tom, v čom je nebezpečenstvo Islamského štátu a prečo láka aj mladých Európanov, ktorí opúšťajú pohodlný život na Západe, cestujú tisíce kilometrov, aby sa nakoniec opásali výbušninami a odpálili.
„Môžu za to aj ľudia, ktorí priamo neobhajujú násilie, ale obhajujú ideológiu Islamského štátu,“ vyhlásil Cameron. „Mladým ľuďom nahovárajú, že ak sú moslimovia, aj oni sa musia zapojiť.“
Na nebezpečenstvo Islamského štátu poukázal Cameron na dvoch príkladoch z Británie. Prvým je prípad 17-ročného chlapca, ktorý spáchal samovražedný útok v Iraku, druhým sú tri sestry, ktoré v Británii opustili svojich manželov a s deviatimi malými deťmi pravdepodobne vycestovali do Sýrie.

Britský premiér ďalej uviedol, že tí, ktorí veria, že demokracia je zlá, že ženy sú menejcenné a náboženské doktríny sú nadradené právnemu štátu, zdieľajú ideológiu islamského extrémizmu.
"Sú ľudia, ktorí zastávajú niektoré z týchto názorov, aj keď nejdú až tak ďaleko, aby otvorene obhajovali násilie, ale niektoré z týchto predsudkov zdieľajú, čím dodávajú váhu rétorike islamistov a ostatným moslimom hovoria 'ste súčasťou toho všetkého,'" povedal
Problémom podľa neho je aj to, že mladí moslimovia sa necítia súčasťou spoločnosti a na internete si nájdu kázne radikálnych kazateľov.
„Potom je už len krok k tomu, aby sa vydali bojovať za Islamský štát. Radikalizácia sa začína od jednotlivca a s ním treba začať.“
Vlády zlyhali
Podľa Camerona stála Británia po skončení druhej svetovej vojny vždy na strane slobody, a inak tomu nie je ani v súčasnosti, pričom výzvy, ktorým svet čelí, nie sú malé, avšak vyrovnať sa s nimi pomôžu Európe tradičné hodnoty, ktorými sú demokracia, sloboda slova, sloboda podnikania, rovnosť príležitostí či dodržiavanie ľudských práv.
"Tyrania, fašizmus a nenávisť ťahali vždy za kratší koniec, keď museli čeliť nášmu odhodlaniu brániť naše hodnoty a náš spôsob života," uviedol britský premiér.
Zároveň však varoval pred ľuďmi, ktorí tvrdia, že v súčasnosti je všetko inak, že napríklad v prípade Ruska je dôležité porozumenie, nie odsúdenie, takže svet by mal s Ruskom spolupracovať, a nie naň uvaľovať sankcie.

Jasne treba podľa Camerona hovoriť aj smerom k Rusku. „Donbas aj Krym sú súčasťou Ukrajiny, čo v minulosti uznalo Rusko aj medzinárodná komunita. Musíme trvať na tom, aby sa naplnili dohody z Minska.“
V súvislosti s migrantmi ocenil postup Španielska, ktoré spolupracovalo priamo s krajinami, odkiaľ ľudia utekali. To isté bude podľa neho Británia robiť aj na globálnej úrovni, „aby sme ľudí motivovali, nech sa na cestu ani nevydajú“.
Všetky tieto problémy majú podľa neho spoločného menovateľa – zlyhanie vlád. V afrických krajinách, v Líbyi, na Blízkom východe, čo využil Islamský štát, či na Ukrajine pred rokom 2013.
„Výzvy, ktorým dnes čelíme sú veľké a je ich mnoho, ale verím, že ich zvládneme. Demokracia, sloboda prejavu, slobodné podnikanie, možnosti pre všetkých, ľudské práva. Toto nás spája a história hovorí, že ak sa za ne spoločne postavíme, uspejeme,“ vyhlásil Cameron v Bratislave.

Po opakovanom hrubom porušení kódexu diskutujúceho sme diskusiu pod týmto článkom zrušili.

Beata
Balogová
