BRATISLAVA. Grécko by malo zostať v eurozóne, ale nie za každú cenu. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015.
Tam sa stretol so zástupcami krajín Visegrádskej štvorky. „Sme ochotní podať pomocnú ruku, ale domácu úlohu si musí Grécko urobiť samo,“ povedal.
Odchod Grécka
Tvrdí, že grécky premiér Alexis Tsipras nemôže tvrdiť niečo v Bruseli a robiť doma niečo iné. Ako Fico skonštatoval, ak si Grécko nebude plniť povinnosti, po diskusii so slovenskou verejnosťou je ochotný znášať dôsledky odchodu Grécka z eurozóny.
Rokovania o záchrane Grécka: Dnes nič nevyriešime, tvrdí KažimírČítajte
Robert Fico, maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Bohuslav Sobotka, poľský minister obrany Tomasz Siemoniak a generálny riaditeľ OECD Ángel Gurriá sa venovali aj energetickej bezpečnosti a dodávkam plynu do strednej Európy z Turecka tzv. južným prúdom.
Na dodávky plynu sa išiel Fico začiatkom júla pýtať aj do Moskvy.
„V Rusku na túto tému neexistuje jednotný názor. Niektorí členovia vlády hovoria, že v roku 2020 prestane byť Ukrajina tranzitnou krajinou, najvyšší predstavitelia hovoria, že ešte nepadlo rozhodnutie,“ vysvetlil Fico.
Ako uviedol Siemoniak, energetická bezpečnosť má čoraz bližšie k obrane. „Nedá sa oddeliť vnútorná bezpečnosť od energetickej. Treba hľadať riešenia, aby nás nikto energeticky nevydieral,“ povedal poľský minister obrany.
Gréci sa pripravujú na bankrot, vyberajú peniaze z bánkČítajte
To, že rozdelenie dodávok plynu je pre krajiny V4 dôležité, skonštatoval aj Sobotka. Podľa jeho slov sú Slovensko a Maďarsko v najcitlivejšej situácii.
Rešpektovanie rozhodnutí
Sobotka sa vyjadril aj k tzv. Slavkovskému formátu. Ide o spoluprácu Českej republiky, Slovenska a Rakúska. „V žiadnom prípade to nie je konkurencia V4,“ povedal český premiér.
Ako dodal, zoskupenie V4 by malo byť významnou skupinou v rámci Európskej únie. Slavkovská trojka by podľa neho mohla byť akýmsi projektom cezhraničnej spolupráce.
„Rakúsko je naším susedom, chceme s ním hovoriť o rôznych témach,“ uzavrel tému ohrozenie V4 Sobotka.
Nemcom dochádza trpezlivosť, až polovica podporuje GrexitČítajte
Podľa Orbána musia mať členské krajiny EÚ v otázkach migrácie, konkurencieschopnosti a ďalších naliehavých tém silné vodcovské osobnosti, ktoré budú tieto výzvy pripravené riešiť. Na margo migrácie povedal, že treba chrániť hranice. Stotožnil sa s ním aj Fico.
„Musíme chrániť schengenskú hranicu,“ povedal slovenský premiér. Ako uviedol, V4 prijala spoločné stanovisko, že Európska komisia nemôže prijímať také predpisy, ktoré nerešpektujú rozhodnutia národných lídrov.
„Odmietame politiku kvót. Je to spoločné stanovisko krajín V4, s tým pôjdeme aj na zasadnutie Rady,“ uzavrel Fico.
Dohoda o klíme
Krajiny Visegrádskej štvorky podporujú prijatie právne záväznej a univerzálnej dohody o klíme, o ktorej sa bude rozhodovať na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Paríži. Podporu pre navrhované klimatické zmeny prišiel do Bratislavy hľadať francúzsky prezident Francoise Hollande.
„Získal som plnú podporu na negociácie, ktoré sa začali a budú zavŕšené v Paríži na konferencii,“ uviedol francúzsky prezident. Cieľom je znižovanie emisií CO 2 a udržanie nárastu priemernej globálnej teploty pod hranicou dvoch stupňov Celzia.
V oblasti energetiky sa predstavitelia V4 a Francúzska zhodli na potrebe diverzifikácie zdrojov a prepravných trás energií.
Zároveň je podľa nich potrebné dosiahnuť maximálne a cenovo efektívne využitie existujúcej infraštruktúry. Politici sa zhodli aj na potrebe podporiť programy na výskum a inovácie v energetickej sfére. Predstavitelia všetkých piatich krajín podporili vytvorenie Energetickej únie.