BRATISLAVA. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí prišli protestovať proti utečeneckým kvótam, sa zišli na bratislavskom Námestí SNP. Celý pochod, ktorý organizátori nazvali „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“, sledujú policajti a ťažkoodenci. Napriek tomu už došlo k stretu extrémistov s hnutím Antifa na neďalekom Hodžovom námestí.
Stovky prevažne mladých ľudí sa presúvali z vlakovej stanice na miesto protestu cez Hodžovo námestie, kde sa zišlo asi dvesto odporcov pochodu. Z radov extrémistov vyletelo niekoľko plechoviek, k priamemu stretu oboch strán však nedošlo.
"Dnešná demonštrácia v Bratislave upozornila na najväčšiu bezpečnostnú hrozbu, ktorej Slovensko čelí. Je ňou neoľudácka koalícia smerujúca do parlamentných volieb," uviedol účastník blokády pochodu poslanec SaS Martin Poliačik na sociálnej sieti.
Odmietnutie EÚ a imigrantov Na protest proti migrantom prišiel aj banskobystrický župan Marián Kotleba.
„Našou povinnosťou je postarať sa aj o zradcov v parlamente,“ povedal Kotleba. „Obesiť,“ skandoval dav. Kotleba vyhlásil, že za kvóty hlasovali aj slovenskí europslanci, na to čo dav skandoval vlastizrada.
Slovensko by podľa neho malo poslať vojakov a policajtov do Talianska strážiť hranice. „Aj jediný imigrant je príliš veľa,“ dodal Kotleba vo svojom príhovore.
Organizátor protestu Lukáš Kopáč prítomných vyzýval, aby odmietli politiku Európskej únie. Viackrát zdôraznil, aby dodržovali poriadok.
Na proteste sa zúčastnili aj ultra fans Slovana Bratislava a Spartaku Trnava či predstavitelia polovojenskej Akčnej skupiny Vzdor Kysuce. Medzi mladými ľuďmi, ktorí prišli aj so slovenskými vlajkami, sa dali zazrieť aj starší ľudia.
Protestujúci STOP islamizácii Európy (na snímke) míňajú na Hodžovom námestí skupinu protestujúcich Spoločne proti nenávisti. (Foto: TASR - Pavel Neubauer)
Účasť odhadli na šesť tisíc Organizátor Lukáš Kopáč po konci protestu na Námestí SNP odhadol účasť na asi šesť tisíc ľudí. Na slovenské pomery je to podľa neho dobrý výsledok.
Akcie sa zúčastnilo viacero ultra pravicových hnutí a organizácií. Kopáč odmietol, že by išlo o predvolebnú kampaň, hoci pripustil, že všetky tieto hnutia sa pokúsia ísť do marcových parlamentných volieb spoločne.
„Tieto veci sú v štádiu diskusie a myslím, že nájdeme spoločnú reč,“ povedal. Nevylúčil ani to, že by tieto organizácie zlúčili s politickou stranou Mariána Kotlebu.
Súčasťou protestu bola aj petičná akcia za odmietnutie migrantov na Slovensku. Petíciu zorganizovala Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. Na internete zatiaľ vyzbierali okolo 20-tisíc podpisov.
Časť ľudí sa po ukončení protestu presunula pred Úrad vlády. Prívrženci radikálnych hnutí neboli príliš zhovorčiví. Kvôli ich prítomností zavreli na Námesti SNP krčmu aj s terasou.
Námestie SNP krátko pred oficiálnym začiatkom zhromaždenia o 16:00.
(Foto: SME - Jozef Jakubčo)
Druhá demonštrácia V Bratislave prebiehalo zároveň druhé protestné zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“ na Hodžovom námestí. Zišlo sa na ňom približne dvesto ľudí. Organizátori ho označili za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti.
Podľa organizátorov tohto zhromaždenia neonacisti a neofašisti sa snažia využiť nenávistné nálady v našej spoločnosti namierené voči imigrantom.
"Odmietame, aby diskusiu o prijatí niekoľkých stoviek utečencov v našej krajine určovali neonacisti. Odmietame, aby smer tejto diskusie určovala nenávisť, xenofóbia, nacionalizmus a rasizmus," napísali organizátori zhromaždenia v pozvánke na sociálnej sieti Facebook.
// Proti zhromaždeniu namiereného na zastavenie utečencov protestuje asi 200 ľudí na Hodžovom námestí. Tí sa momentálne snažia presunúť na námestie SNP, bráni im v tom ale polícia.Približne o štvrtej sa oba davy stretli pred prezidentským palácom, kde si hanlivo nadávali. Neonacisti vypálili na blokádu svetlice, k vážnejším incidentom nedošlo. Video: Ján Gordulič
Posted by Spravodajstvo RTVS on 20. jún 2015
Následné výtržnosti Na nádvorie Bratislavského hradu počas protestných zhromaždení vošlo približne tristo ľudí a napadli osoby, ktoré boli na cyklistických pretekoch City Downhill Wolrd Tour Bratislava 2015. Preteky museli zrušiť. Polícia zadržala 25 osôb.
Areál Bratislavského hradu na hodinu zatvorili.
"Je prirodzené, že každý z nás má svoje vlastné názory a postoje a je dôležité, aby sme mali možnosť ich pokojne vyjadriť. Osobne mi je však veľmi ľúto, keď je táto možnosť a toto právo zneužité na proklamáciu násilia a agresie. Ohrození boli nevinní ľudia a narušené aj športové podujatie svetového významu. To by sme nemali tolerovať,” uviedol predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý bol v tom čase prítomný v budove parlamentu.
Ďalších 25 osôb polícia zadržala pod hradom. Výtržníci tam poškodili šesť služobných áut polície a zaútočili na policajta, do ktorého hodili dlažobnú kocku.
Celkovo polícia previedla až 140 osôb. Výsledkom výtržností je aj šesť poškodených policajných vozidiel, traja zranení policajti, rozbité predné sklo na ďalšom vozidle, či lietajúce dlažobné kocky.
Podľa Borisa Chmela, hovorcu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ošetrili so zranením hlavy päť osôb.
Prečítajte si tiež:
Výtržníci narušili mestský zjazd v Bratislave, preteky museli zrušiť
Prečítajte si tiež:
Radikáli vábia na islam, organizujú protest
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Autor: Lucia Krbatová

Beata
Balogová
