Bratislava 19. januára (TASR) - Predseda Národnej rady SR a šéf KDH Pavol Hrušovský chce požiadať branno-bezpečnostný výbor a osobitný výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), aby prešetril okolnosti, kvôli ktorým ANO vyvolala krízu vo vládnej koalícii. Ide najmä o nezákonné odpočúvanie mobilného telefónu lídra ANO Pavla Ruska a rozšírenie dezinformácie, podľa ktorej sa Rusko spoločne s ministrom hospodárstva Robertom Nemcsicsom mali stretnúť s údajným bossom slovenského podsvetia Mikulášom Černákom.
Hrušovský v dnešnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť ďalej vyhlásil, že tým chce docieliť, aby sa preukázalo všetko, čo je zatiaľ len v podobe podozrenia. "Potom by sa mali vyvodiť dôsledky voči komukoľvek, kto konal nelegálne a protizákonne," povedal. Zároveň skonštatoval, že potrebuje presne vedieť, čo má Rusko na mysli pod vyhlásením o strate dôvery ku KDH a SDKÚ, a ako to chce napraviť. "Momentálne nemám žiadny dôvod vyjadrovať nedôveru voči ktorémukoľvek koaličnému partnerovi," vyhlásil a dodal, že KDH chce vzťahy vo vnútri koalície usmerňovať na trochu vyššej politickej úrovni.
Vicepremiér a predstaviteľ SMK Pál Csáky považuje Ruskove vyhlásenia o nezákonnom odpočúvaní v demokratickom a právnom štáte za veľmi vážne obvinenie. "V tomto zmysle by sme mohli uvažovať aj o zmene zákona o Slovenskej informačnej službe, no odchod z koalície je prisilné riešenie," uviedol. V závere vyhlásil, že podporí Hrušovského iniciatívu, aby celý prípad preverili príslušné parlamentné výbory.
Účastníci diskusnej relácie sa vyjadrili aj k otázke petičnej akcie za vypísanie referenda o vstupe do NATO. Karol Ondriaš z KSS si myslí, že táto iniciatíva bude úspešná a občania Slovenska tak budú mať možnosť vyjadriť, či do aliancie chcú ísť, alebo nie. "Očakávame, že ak vládna koalícia vyčlení peniaze na propagáciu vstupu do NATO, nájde prostriedky aj pre organizácie, ktoré budú robiť propagandu proti vstupu do aliancie, aby to bolo demokratické," podotkol. V závere vyhlásil, že KSS je proti NATO, pretože ako vojenský pakt je to "zastaralá organizácia" a v poslednom období prešla od formy obranného spoločenstva k agresívnemu.
Predstaviteľ strany Smer Dušan Čaplovič považuje inštitút referenda za najvyššiu formu slobodného rozhodovania občanov. "Avšak problémom na Slovensku je skutočnosť, že priama demokracia, za ktorú možno označiť aj referendum, potrebuje vysokú politickú kultúru, a tá tu chýba," povedal. Podľa neho sa za posledných desať rokov práve činnosťou politických špičiek tento inštitút zdehonestoval. "Preto pred vypísaním referenda nebudeme hovoriť našim voličom, aby boli za, alebo proti NATO. Ak však bude iniciatíva úspešná a referendum vypísané, potom sympatizantom Smeru odporučíme, aby hlasovali za vstup," dodal.