Košice 19. januára (TASR) - V košickom GES-klubu sa v sobotu už tradične konal 5. Benefičný ples pre detskú onkológiu. V spolupráci s miestnym úradom Košice-Staré Mesto ho pripravilo košické občianske združenie Spoločnosť detskej onkológie(SDO).
Tohoročný ples sa niesol v znamení spomienok na mimoriadny úspech, ktorý sa v záujme malých pacientov spoločnosti minulý rok podaril. Výlučne vďaka dobrovoľníkom, sponzorom a "neštátnym" vyše piatim miliónom korún mohli otvoriť najmodernejšie oddelenie detskej onkológie na Slovensku. Tých, ktorí sa o to najviac pričinili - Máriu Kováčovú, Jána Zajaca a výtvarníka Helmuta Bistiku ocenili cenou Šľachetný čin roka. Plesanie približne 150 ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud detí chorých na rakovinu, prišiel okrem iných spestriť aj Pavol Hammel. Výťažok z plesu, prevyšujúci 20 tisíc korún, bude prirátaný k prostriedkom spoločnosti, určeným na dostavbu chýbajúcich priestorov.
Podľa hovorcu SDO a lekára detskej onkológie MUDr. Igora Jenča, do leta tohto roku majú naplánované dokončiť niekoľko nových izieb tak, aby v jednej mohli byť umiestnení najviac dvaja malí pacienti s rodičmi. Akútnym, vzhľadom na približne 500 ambulantných pacientov z celého východoslovenského regiónu, je vybudovanie ambulantnej časti. Otázna ostáva dostavba herne. Hoci spoločnosť dokázala získať na celú koncepčne premyslenú dostavbu dostatok sponzorských peňazí, narážajú na nepochopenie domovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP. Napriek faktu, že susediace priestory nefunkčného röntgenu sú voľné, riaditeľ nemocnice Robert Roland ich pre detskú onkológiu zatiaľ uvoľniť nechce. "Mrzí nás to o to viac, že nepožadujeme žiadne financie, iba pochopenie a ústretovosť," dodal Jenčo.
Špecializovanému detskému onkologickému oddeleniu, ktoré vzniklo v Košiciach v roku 1984 ako prvé na Slovensku, ročne pribudne asi 50 nových pacientov. Hospitalizáciu si vyžaduje asi 220 detí. Na rozdiel od nádorov v dospelom veku, detské sú veľmi dobre liečiteľné. Pri niektorých typoch onkologických ochorení detí sa dosahuje až 97-percentná úspešnosť liečby.