BRATISLAVA. Heslá radikálov k téme utečencov sa iba málo líšia od stanovísk väčšiny slovenských politikov k tejto téme. Strana Most-Híd takto reagovala na sobotňajší (20.6.) protest proti migrantom a islamizácii v Bratislave.
"Chceme veriť, že to je len vďaka blížiacim sa voľbám. Ak by to znamenalo, že sa slovenská politická scéna - aj ta štandardná, aj tá nová - čoraz viac radikalizuje, bola by to zlá správa pre túto krajinu a jej vývoj. Je nám ľúto, že politici strácajú mieru a v snahe zaujať pozornosť nevážia vlastné slová," uviedla strana v stanovisku.
Ako dodala, je jednoduché prichádzať s ľúbivými návrhmi, ktoré však problém nijako neriešia.
Podľa strany SDKÚ skupiny extrémistov a neonacistov zneužili problém migrácie na šírenie xenofóbnych myšlienok, násilia a strachu.
Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v Bratislave proti kvótamČítajte
"Pohľad na besniace tlupy extrémistov v hlavnom meste dnes slušným naháňal strach. Ja sa však pýtam: V čom sa líši predstava týchto náckov o presadzovaní svojej ideológie od predstavy fanatikov z Islamského štátu? Len v tom, že slovenskí neonacisti nemajú v rukách moc. Preto tú moc nesmú nikdy získať," vyzval predseda SDKÚ Pavol Frešo.
Sobotňajšia demonštrácia extrémistov v Bratislave podľa Martina Poliačika z SaS upozornila na bezpečnostnú hrozbu, ktorej Slovensko čelí.
"Je ňou neoľudácka koalícia smerujúca do parlamentných volieb. Extrémizmus nič nevyrieši, je to slepá ulička," povedal poslanec.
Opoziční politici upozorňujú, že diskusia o riešení problémov imigrantov musí byť odborná a vecná a v žiadnom prípade nemôže byť podfarbená rasistickými alebo xenofóbnymi ideológiami.
"Hurá riešenia, aké predvádzajú extrémisti, situáciu len zhoršujú, lebo vyvolávajú vo verejnosti strach a paniku," dodáva SaS.
SDKÚ prirovnáva našich neonacistov k radikálom z Islamského štátuČítajte
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu