Banská Bystrica 19. januára (TASR) - Klasický mor ošípaných (KMO) sa v tomto roku v Banskobystrickom kraji zatiaľ nevyskytol. Vlani ho zistili u dvadsiatichšiestich diviakov. Vo veľkochovoch ani v malochovoch ošípaných túto chorobu v spomínanom kraji nezaznamenali od roku 1998, kedy sa ňou nakazili zvieratá z jedného malochovu v okrese Rimavská Sobota.
Až dvanásť diviakov nakazených KMO v minulom roku, ako TASR informoval riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy (KVPS) v Banskej Bystrici MVDr. Rudolf Janto, zaevidovali v okrese Banská Bystrica. O dvoch menej v Zvolenskom okrese, troch v okrese Detva a jedného v Žarnovickom okrese.
Táto nebezpečná choroba sa rozšírila z okresu Banská Bystrica do okresov Zvolen a Detva a šíri sa smerom k okresom Krupina a Veľký Krtíš. Prenášajú ju diviaky, ktoré sú premnožené. Ich počet na niektorých územiach až trojnásobne prevyšuje normované kmeňové stavy. Musia sa preto, ako konštatoval R. Janto, nevyhnutne redukovať. Dôležitú úlohu pri znižovaní poctu diviakov zohrávajú poľovníci.
Štátna veterinárna a potravinová správa Bratislava pripravuje nové opatrenia pre poľovnú sezónu od začiatku februára 2003 do konca marca budúceho roka. Dôslednejšie, ako uviedol MVDr. R. Janto, sa budú sledovať nielen stavy diviakov v jednotlivých lokalitách, ale aj razantnejšie znižovať ich stavy na predpísaný počet. Lovci by mali byť motivovaní finančnou odmenou vyplatenou za uloveného diviaka. Využívalo sa to aj doteraz, ale odmena nebola diferencovaná podľa toho či išlo o diviačicu, lanštiaka, kanca, alebo diviača. Poľovníci lovili najmä diviačatá a lanštiaky, dospelé samice strieľali len minimálne, aby si aj v nasledujúcej sezóne zabezpečili dostatok mladých diviakov. Preto odmena za ulovené dospelé zvieratá by mala byť vyššia, čo by malo viesť k redukcii produkčných kategórií diviakov a tým k zastaveniu rastu populácie tejto zveri.
*mb rč
NNNN