Extrémisti chceli cez víkend ukázať svoju silu, a to sa im podarilo, hovorí politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky. Upozornil, že ich úspech vo voľbách bude závisieť od postoja silných politických strán.
Ako by ste charakterizovali zloženie davu na proteste?
„Bola tam radikálna pravica aj fašistické a neonacistické skupiny, čo bolo vidieť čisto vizuálne. Došlo k spojeniu viacerých organizácií, zrejme ich zvážali z rôznych lokalít Slovenska. Ich verbálna agresia bola celoplošná, niektoré skupiny vyvolávali aj strety s políciou a s ľuďmi, ktorí majú iné názory. Bola to kombinácia xenofóbnych názorov a násilného správania. Bežná populácia tam nebola.“
Dalo sa čakať, že príde toľko ľudí?
„Treba vychádzať zo špecifickej situácie, ktorá teraz vznikla. Na jednej strane dochádza k určitému sklamaniu z toho, ako Kotlebova strana pôsobí po župných voľbách. Ukazuje sa, že Kotleba bonus županskej funkcie nevyužil, práve naopak. Jeho strana stagnuje a jeho pôsobenie v Banskobystrickom kraji je prevažne negatívne. Dalo sa čakať, že tieto hnutia skúsia preraziť s inou agendou. Z ich pohľadu teraz došlo k priaznivej kombinácii, pretože je tu problém migrácie a do istej miery sa chytajú aj toho, čo sa odohráva na východe Ukrajiny v rámci informačnej vojny. Medzi priaznivcami ruského naratívu majú títo ľudia silné zastúpenie. Vieme, že Kotleba posielal Janukovyčovi list, kde ho žiadal, aby nenechal zvíťaziť ukrajinských demokratov.“
Organizátor ubezpečoval, že pôjde o občiansky protest, ale udalosti z víkendu ukázali, že takéto zhromažďovanie sa nezaobíde bez násilností. Môže to extrémistom v budúcnosti sťažiť organizáciu podobných manifestácií?
„Nie som si istý, či organizátori očakávali niečo iné. Organizátor sa musí poistiť, on pozná ľudí, ktorí sa tam zišli, a preto ich vyzýva na pokojný priebeh. Je to preňho alibi, ale napokon to nezvládli. Môže to mať následky pri organizovaní ďalších manifestácií, lebo samospráva už bude ostražitejšia, polícia môže byť tiež prísnejšia.“
Na proteste sa rozdávali letáky hnutí a politických strán, spisovala sa petícia proti migrantom. Dá sa to považovať za predvolebnú kampaň?
„U týchto ľudí možno priamo o predvolebnú kampaň ešte nejde. Im ide o to, aby ukázali, v úvodzovkách, svoju silu.