Staré Hory 19. januára (TASR) - V prírodných pomeroch strednej Európy sa väčšina zvierat pári v jarnom období. Výnimkou sú vlky dravé, ktoré práve v týchto dňoch začínajú vohľady. Končia s nimi v marci.
Ich zásnubné zavýjanie, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, sa neozýva len v odľahlých lesoch, ale aj v blízkosti horských a podhorských dediniek. Potvrdzujú to pozorovania z posledných dní vo Veľkej Fatre a v Starohorských vrchoch. Zavýjanie vlkov uprostred noci evokuje u človeka strach.
Samce zavýjaním dávajú najavo iným sokom, že dané stanovište, z ktorého sa ohlášajú, je už obsadené párom, alebo svorkou. Ozývajú sa obyčajne z vyvýšených stanovíšť, odkiaľ ich volanie zaznieva až na vzdialenosť dvoch kilometrov. Vlčica v apríli až v máji vrhne v brlohu 2 až 7 vĺčat.
Vlk dravý je inteligentné zviera schopné žiť zložitým sociálnym spôsobom života. Táto šelma žije obyčajne monogamne v pároch, pričom nespárované jedince žijú samotársky, alebo sa pripájajú k iným párom, ktorým potom pomáhajú pri výchove potomstva. Na sklonku jesene sa k páru pričleňujú aj lanské mláďatá a vytvárajú tak vlčie svorky. Panuje v nich prísny hierarchický poriadok. Najvyššie postavenie medzi samcami má starý a skúsený vlk, ktorý je otcom rodiny. Vlčice zasa rešpektujú starú vlčicu matku rodiny.
Potravou týchto šeliem sú kopytníky - jelenia, srnčia a diviačia zver - ale aj menšie zvieratá - zajace, hlodavce, vtáky, obojživelníky a hmyz. V lete vlky navštevujú aj salaše, kde môžu strhnúť naraz aj väčšie množstvo oviec alebo jalovíc. Aj keď sú vlky veľmi rýchle zvieratá, zdravá lesná zver im väčšinou unikne. Ich korisťou sa stávajú poranené, choré a zoslabnuté jedince, staré jedince a mláďatá.
Revír vlčej svorky v zimnom období má priemer 20 až 50 kilometrov. V lete operuje na menšom území o priemere 5 až 10 kilometrov. Po prvej svetovej vojne boli stavy vlka aj na Slovensku takmer úplne zdecimované. Odvtedy sa však vlčia populácia pozviechala a v súčasnosti podľa odborníkov žije na území najmä stredného, severného a východného Slovenska približne 150 vlkov.
*mb rč