Kapacita kempu je dnes naplnená. Päť bezdomovcov tam žije na úrovni biedy, pochvaľujú si však strechu nad hlavou, teplo, elektrinu a vodu. Ľudia sú ubytovaní v chatke, ktorú si svojpomocne postavili na ohradenom priestranstve. Sú buď bez príjmu alebo dostávajú asi 1500 Sk mesačne.
"Mäso som nejedol, ani nepamätám," hovorí 52-ročný Jaroslav, ktorý nedávno býval v odstavenej dodávke. Ďalší dvaja prespávali vo vagóne rýchlika na martinskej železničnej stanici. Medzi ubytovanými v kempe je 37-ročný Ján, vážne chorý na rakovinu hrubého čreva. "Pred niekoľkými dňami odpadol na ulici, a do kempu ho doviezla záchranka," hovorí iniciátor kempu zo združenia Proces-3 Daniel Diškanec. Na ubytovanie zatiaľ finančne prispieva len jeden muž, ale postupne by sa mali zapojiť všetci. Ráno, keď vstanú, spoločne upratujú a zakúria v peci na pevné palivo. Potom väčšina z nich odchádza a vracia sa až večer. Ich strava je jednotvárna. Kúpim si suchý peceň chleba a jem ho tri dni, konštatuje Jaroslav. Chlieb striedajú s varenými zemiakmi, ryžou, či strukovinami, tvrdia bezdomovci, ktorí potravu zásadne nevyberajú z kontajnerov.
Malú chatku postavili na jeseň asi za 40 tisíc Sk. Diškanec však plánuje postaviť ešte ďalších deväť. Získanie financií je podmienené súhlasom mesta. Zástancovia bezdomovcov však disponujú len zamietavým stanoviskom. Projekt zriadenia kempu pre bezdomovcov podmienečne podporila aj správna rada nadácie SOCIA. Ako podmienku získania financií určila práve súhlasné stanovisko mesta a získanie stavebného povolenia. "My budujeme, bezdomovci sú spokojní, myšlienku zriadenia kempu sme naplnili," dodáva Diškanec na rozdiel od úradov, ktoré sa ku kempu zatiaľ odvracajú chrbtom.
*bs rč