LUXEMBURG. Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok odsúhlasili námornú operáciu v Stredozemnom mori, ktorá má zabrániť prevádzačom dostať utečencov do Európy.
Ako na brífingu po rokovaní v Luxemburgu informoval novinárov minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, na operácii s názvom EUNAVFOR MED sa bude finančne podieľať aj Slovensko.
Únia predpokladá, že operácia bude stáť 11,82 milióna eur, náš podiel bude približne 0,5 percenta, čiže približne 65-tisíc eur.
Ministri na rokovaní takisto schválili aj predĺženie sankcií voči Rusku a diskutovali aj o energetike.
EÚ predĺžila sankcie voči Rusku a spustila misiu proti prevádzačomČítajte
Cieľom je zadržiavať lode a likvidovať plavidlá
Ako uviedol šéf rezortu zahraničia, operácia je zameraná na rozvrátenie prevádzačských sietí v Stredozemí. Jej cieľom je monitorovať situáciu v medzinárodných vodách, zadržiavať lode a likvidovať plavidlá.
„Ide o prvú fázu boja proti nelegálnej migrácii, po nej by mala nasledovať druhá a tretia fáza,“ informoval Lajčák.
Tie si však, ako vysvetlil, vyžadujú právny základ v podobe rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov alebo pozvanie legitímnej vlády Líbye.
V sídle OSN v New Yorku o tejto možnosti podľa neho už rokujú.
Sankcie budú platiť do januára 2016
Ministri zahraničných vecí na dnešnom rokovaní takisto formálne schválili predĺženie ekonomických sankcií voči Ruskej federácii.
„To sú sankcie, ktoré súvisia s dodržiavaním Minských dohôd, tie by mali byť splnené do konca roka,“ uviedol Lajčák a dodal, že sankcie budú platiť do 31. januára 2016.
Na stretnutí hovorili ministri aj o energetike. „Debata potvrdzovala všetko, čo my na Slovensku považujeme za dôležité,“ uviedol šéf diplomacie.
Spresnil, že za dôležité považuje diverzifikáciu zdrojov či budovanie interkonektorov.
„Nachádzame sa v situácii, keď sa energetická mapa Európy prekresľuje a my musíme urobiť všetko pre to, aby vyzerala tak, ako chceme my, a nie ako chce tretia strana,“ priblížil tému energetiky Lajčák.
Podľa jeho slov spolu s ďalšími kolegami zdôraznil, že je dôležité nevynechať z tohto procesu Ukrajinu. Ako dodal, o energetike ministrov informoval slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
Ministri hovorili aj o blízkovýchodnom mierovom procese a strategickom partnerstve s Áziou. Na programe majú aj obed s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, s ktorým majú debatovať o lepšej spolupráci EÚ s OSN. Čaká ich aj téma vzťahov Únie a Macedónska, ktoré čelí napätej vnútropolitickej situácii.