BRATISLAVA. V Bratislave bude v stredu 24. júna diskusia o Rómoch a policajnom násilí, hovoriť sa bude o faktoch, dôsledkoch a zlyhaniach v prípade zásahu polície v Moldave nad Bodvou z 19. júna 2013.
Debatu organizuje Európske centrum pre práva Rómov.
Viacerí hostia zodpovedajú otázky ako napríklad "Čo nasledovalo po policajnej akcii, ako štátne orgány na podozrenia z pochybenia polície reagovali, ako inšpekcia ministerstva vnútra prípad vyšetrovala či aké ponaučenia z incidentu vyplývajú?"
Príde účastník zásahu polície
Diskusia bude v Bratislave v priestoroch Nadácie otvorenej spoločnosti - Open society foundation od 13:00 do 15:00.
O zásahu polície v osade Budulovská spred dvoch rokov budú diskutovať Regionálny zástupca pre Európu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Paul d’Auchamp, verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, miestny aktivista z Moldavy nad Bodvou a zároveň jedna z obetí zásahu Milan Hudák ako aj výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov András Ujlaky.
Organizátori na debatu pozvali i rómskeho splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, no ten zatiaľ svoju účasť nepotvrdil.
Polícia hovorí o plánovanej pátracej akcii. Zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb. Totožnosť chceli zistiť u ôsmich ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.
"K použitiu donucovacích prostriedkov došlo len voči tým osobám, ktoré neposlúchli výzvy polície a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor,“ tvrdí polícia.
Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá policajný zásah vyšetruje, nebude až do ukončenia vyšetrovania o jeho priebehu ani jeho úkonoch informovať. Ako agentúru Sita informoval tlačový odbor rezortu vnútra, inšpekcia konzultuje všetky úkony s prokurátorom.
Nezávislé preskúmanie stále absentuje
Vlani na jar vydal prešovský prokurátor po preskúmaní spisového materiálu o policajnej akcii pokyn na začatie trestného stíhania vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody. Následne sa začalo trestné stíhanie.
Inšpekcia rezortu pôvodne nezistila pri akcii žiadne pochybenie, prípadu sa musela začať znovu venovať po zásahu prokuratúry. Podľa generálnej prokuratúry bol totiž dôvod na začatie trestného stíhania. Prešovský prokurátor vydal v januári minulého roku pokyn na jeho začatie, vedie ho banskobystrický vyšetrovateľ inšpekcie rezortu vnútra.
Prípad sa stal v Košickom kraji, na prešovskú prokuratúru poputoval aj preto, aby sa vo veci rozhodlo objektívne.
Ako však verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová koncom minulého roku uviedla, podľa nej sa robí pri vyšetrovaní zásahu len určitá kamufláž.
Ako pre agentúru Sita povedala, verejný ochranca práv môže skúmať policajné postupy, no nemôže skúmať rozhodnutia vyšetrovateľov, ani preskúmavať postupy prokuratúry. Tá verejne vyhlásila, že zásah preskúmava inšpekcia v Banskej Bystrici, no podľa Dubovcovej to je stále inšpekcia ministerstva vnútra, čiže prvok nestranného a nezávislého preskúmania absentuje. Okrem toho na vyšetrovanie dozerá prokuratúra v Prešove.
"Je to zdanie akejsi priestorovej nezávislosti, no nie je to tak," pripomenula.