SME

Ak sa kvóty nepodarí zablokovať, Fico pripúšťa referendum

Národná rada chce deklarovať pripravenosť Slovenska pomáhať pri riešení utečeneckej krízy, odmieta však zavedenie povinných kvót.

Premiér Fico vystúpil v parlamente.Premiér Fico vystúpil v parlamente. (Zdroj: TASR)

Národná rada chce deklarovať pripravenosť Slovenska pomáhať pri riešení utečeneckej krízy, avšak odmieta zavedenie povinných kvót ako nesystémové riešenie.

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady v utorok začali diskutovať o riešení migračných výziev, ktorým aktuálne čelí Európska únia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento bod zaradil do programu schôdze predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Smer), pričom o výsledné stanovisko parlamentu sa chce oprieť aj premiér Robert Fico (Smer) na blížiacom sa summite v Bruseli.

Prečítajte si tiež:Uplatňovanie utečeneckých kvót by nemalo zmysel, hovorí HollandeČítajte 

Spoločný postup V4

Krajiny Vyšehradskej štvorky by mohli na rokovaní Európskej rady zablokovať povinné kvóty pre migrantov. Ak sa to podarí a Európska komisia napriek tomu presadí povinné kvóty, vláda bude zvažovať vypísanie referenda k tejto téme.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásil to v parlamente premiér Robert Fico (Smer).

Informoval, že hovoril a bude hovoriť s partnermi z V4 s cieľom dohodnúť si postup.

"Cieľom je dosiahnuť spoločnú deklaráciu V4, na základe ktorej odmietneme povinné kvóty. Text V4 môže zablokovať text, ktorý hovorí o povinných kvótach," povedal premiér.

Ak by sa to podarilo, podľa Fica nemožno zabrániť komisii, aby pokračovala v príprave návrhu právneho predpisu, v ktorom sú zavedené povinné kvóty.

Ako uviedol, je otázne, či krajiny, ktoré nesúhlasia s povinnými kvótami, sú schopné vytvoriť tzv. blokačnú menšinu, ktorá by zabránila tomu, aby boli kvóty záväzné pre všetky krajiny únie.

Prečítajte si tiež:Problém migrantov zvládneme len spoluprácou so susedmi, tvrdí SDKÚČítajte 

Zváži aj referendum

"Ak dôjde k situácii, že sa nám podarí vyradiť z textu návrhov záverov Európskej rady texty o povinných kvótach a napriek tomu komisia prijme právny predpis, ktorý povinné kvóty zavedie, je našou povinnosťou uvažovať, ako sa postavíme k takémuto rozhodnutiu Európskej komisie. Samozrejme s ním súhlasiť nebudeme," vyhlásil Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Za vládu a vládnu väčšinu oznámil, že bude zvažovať aj možnosť vyhlásenia referenda cez uznesenie Národnej rady.

"Je to možno cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom rozhodnutia EK, s ktorým vláda SR jednoducho súhlasiť nemôže," uviedol premiér.

Fico trvá na tom, že povinné kvóty nie sú správnym riešením migračných tlakov.

"Kvóty situáciu žiadnym spôsobom systémovo nevyriešia. Naopak, spôsobia, že celý problém sa k nám vráti ako bumerang s ešte väčšou intenzitou," zdôraznil Fico.

Premiér je za to, aby sa členské krajiny mohli dobrovoľne, aj s prihliadnutím na vlastné možnosti, rozhodovať, či a ako sa zapoja do presídľovania alebo premiestnenia migrantov.

Prečítajte si tiež:Poslanci nie sú za referendum ku kvótam pre utečencovČítajte 

Slovensko sa hlási k princípu solidarity

Slovensko sa podľa Fica hlási k princípu solidarity, tá sa ale nesmie podľa neho zúžiť na to, že budeme bez rozmyslu automaticky prijímať utečencov. Slovensko je podľa premiéra pripravené poskytovať podporu migráciou najviac postihnutým európskym krajinám.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že Slovensko pomáha pri zlepšovaní podmienok vo viacerých rozvojových krajinách a krízových oblastiach.

"Poskytujeme humanitárnu pomoc aj utečencom zo Sýrie. Ako jediná krajina schengenského priestoru realizujeme humanitárny transfer osôb, ktoré sa ocitli v bezprostrednom ohrození života a potrebujú urýchlene opustiť krajinu svojho pobytu, pričom väčšinou ide o matky s deťmi," opísal Fico.

Za absolútnu prioritu pri riešení súčasnej situácie považuje opatrenia, ktoré zamedzia nekontrolovaným masovým prílevom migrantov z Ázie a Afriky do Európy.

"Trvácne a efektívne riešenie otázky nelegálnej migrácie by malo byť založené najmä na aktivitách v tretích krajinách. Musíme sa zamerať na hlavné príčiny v krajinách tranzitu, ako aj pôvodu," povedal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

V krajinách, z ktorých ľudia najviac odchádzajú do Európy, by mohli podľa neho vzniknúť bezpečné zóny. Problém migrácie treba podľa Fica riešiť tam, kde vzniká, a nie povinnými kvótami.

Fico zároveň odsúdil akékoľvek formy násilia, ktoré boli predstavené skupinami extrémistov v sobotu v Bratislave.

"Musíme urobiť všetko preto, aby sa nepokúšali vytĺkať kapitál z témy migrantov," povedal. Ocenil prácu polície. Zamyslel sa, či by nebolo dobré upraviť do budúcnosti zákony tak, aby najmä samosprávy mohli zakázať zhromaždenia podobného typu. Súčasné opatrenia sú podľa neho vágne.

macedonia_migrants-de45561ffbc84e7ebf85b_r7337_res.jpeg

FOTO SITA/AP

Migranti vedia, kam sa chcú dostať, povedal Kaliňák

Taliansko a Grécko mali dôsledne chrániť svoje hranice. O tom, že to nerobia, niet žiadnych pochýb.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásil to v pléne Národnej rady minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) na margo tisícov utečencov zo severnej Afriky, ktorí sa do týchto krajín dostali na člnoch cez Stredozemné more.

"Prečo rezignovali na ochranu hranice? Ak nestrážime hranicu, načo máme vízovú politiku, ak nemáme problém pustiť každého, kto na náš breh dopláva? Musí sa napĺňať návratová politika týchto ľudí. Takto sa môže každý nelegálny imigrant cítiť bezpečne, lebo vie, že ho nevyhostia. Potom nasadne na čln, lebo vie, že sa nemusí vrátiť," povedal Kaliňák.

Podľa ministra napr. Grécko dostalo 360 miliónov eur na vybudovanie azylových kapacít.

Na margo systému kvót, s ktorými vláda SR nesúhlasí, uviedol, že dnes to bude tisíc imigrantov, zajtra päťtisíc a pozajtra desať tisic.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňák zdôraznil, že napr. Taliansko je bezpečná krajina, ale imigranti chcú ísť ďalej.

"Prečo sa tlačia do Francúzska a ďalej do Veľkej Británie? Nie je to len úprimná snaha zachrániť si život. To by sa uspokojili aj s Talianskom či Tureckom. Oni veľmi dobre vedia, kam chcú ísť a kde chcú skončiť," myslí si.

Arabská jar bola a je arabskou búrkou

Opozičné KDH nepodporuje systém povinných kvót na prerozdelenie utečencov, ale dohodu krajín Európskej únie podľa ich ekonomických a technických možností.

Počas parlamentnej rozpravy k problematike utečencov to povedal líder KDH Ján Figeľ s tým, že Slovensko by malo poskytnúť súčinnosť a pomoc v rámci svojich azylových možností a postupne prijať niekoľko stoviek utečencov spĺňajúcich podmienky pre udelenie azylu.

SkryťVypnúť reklamu

"Nepodporujeme masívne a ilegálne prisťahovalectvo z tretích krajín do Európy. Ale uvedomme si, že v prípade prenasledovania je potrebné poskytnúť azyl alebo tolerovaný dočasný pobyt. Masívnejšie prisťahovalectvo utečencov však nepovažujeme za správne riešenie a preferujeme pomoc ľuďom na ich dotknutých územiach," povedal Figeľ.

Za najdôležitejšie však podpredseda parlamentu považuje zabezpečiť, aby utečenci nehynuli v Stredozemnom mori.

"Arabská jar evidentne bola a je arabskou búrkou a pre mnohých priniesla skôr zimu ako nádej. Zvlášť pre početné komunity kresťanov," povedal.

Prečítajte si tiež:Sulík vidí riešenie v centrálnom imigračnom tábore mimo EÚČítajte 

Kvóty nepovažuje za riešenie ani Bugár

"Musíme odmietnuť povrchné riešenia. Slovensko dokáže pomôcť stovkám utečencov, nepotrebuje však na to kvóty. Tie problém nevyriešia. Je nutné začať bilaterálne rokovania najmä s krajinami, odkiaľ je najviac utečencov," odporučil predseda strany Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičný politik zároveň tvrdí, že náš azylový proces je prísny a je schopný odhaliť nebezpečenstvo.

"Nemáme sa čoho báť. My nemôžeme byť dobrým členom únie len vtedy, keď si užívame výhody členstva, ale aj vtedy, keď toto členstvo prináša i problémy. Otázka solidarity je základnou hodnotou každej európskej filozofickej školy, preto sa k nej nemôžeme obrátiť chrbtom," povedal Bugár.

Prečítajte si tiež:Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v Bratislave proti kvótamČítajte 

Migrantov nepoznáme, preto z nich robíme hrozbu

Nemôžeme sa zatvárať do ulity, ako to bolo doteraz, ale zároveň sa musíme poučiť z tých problémov, aké sú v iných krajinách.

Vo svojom vystúpení v parlamente to uviedol poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Martin Poliačik.

Ako povedal, zatiaľ čo migrantov a utečencov považujeme za bezpečnostné riziko, pretože ich nepoznáme, extrémistov, ktorí počas sobotňajšieho protestu proti migrantom pochodovali, sú bezpečnostným rizikom zo svojej podstaty.

SkryťVypnúť reklamu

„Z migrantov robí bezpečnostnú hrozbu to, že ich nepoznáme. Nie to, akí sú. Vyrástla aj bezpečnostná hrozba koalície extrémistických a násilníckych strán,“ myslí si Poliačik.

Poslancovi prekáža, že od predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka nepočul, ako vlnu migrantov riešiť v rámci Európskej únie.

„Mali by sme sa prihlásiť k ochrane ľudských práv a nemali by sme ísť cestou stavania múru ako v Maďarsku,“ uviedol.

Chcú odsúdiť zneužívanie migrácie na podporu násilia

Podľa návrhu pomerne rozsiahleho vyhlásenia, ktoré je zverejnené na internetovej stránke parlamentu, má Národná rada vyjadriť "hlboké znepokojenie a ľútosť nad tragickou situáciou migrantov v oblasti Stredozemného mora, ktorí prichádzajú do Európskej únie".

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci tiež majú ostro odsúdiť "zneužívanie témy migrácie na rozdúchavanie násilia, rasizmu a xenofóbie a zdôrazniť potrebu solidarity s členskými štátmi únie pri riešení súčasných migračných tlakov a zároveň potrebu zodpovednosti za prijímanie opatrení na ochranu vonkajších hraníc únie".

Parlament chce zároveň deklarovať "pripravenosť Slovenskej republiky pomáhať pri riešení tejto humanitárnej krízy" s tým, že "trvá na dobrovoľnosti príspevkov jednotlivých členských štátov v presídľovacích a premiestňovacích programoch v súlade s vyhlásením prijatým na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady 23. apríla 2015 v rámci možností a kapacít jednotlivých členských štátov".

Prečítajte si tiež:Prieskum: Slovensko by nemalo prijať utečencov, myslia si SlováciČítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu