BRATISLAVA. Rešpektovanie petičného práva v skutočne demokratickej spoločnosti je ukazovateľom úrovne demokracie.
To je odkazom verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá sa zúčastnila na tzv. vypočutí na zasadnutí petičného výboru Európskeho parlamentu.
Na vypočutí sa zúčastnili renomovaní odborníci z celej Európy, za slovenskú stranu prišla ombudsmanka, ktorú do Bruselu pozvala predsedníčka výboru Cecilia Wikström.
Pozvanie prišlo po tom, ako si Dubovcovej správu za rok 2014 vypočulo v marci na schôdzi v Národnej rade do 20 poslancov.
Prečítajte si tiež:
Nie je vôľa na prijímanie opatrení, hovorí o Moldave ombudsmanka
Príklad Tešedíkova Ombudsmanka vo svojom vystúpení uviedla konkrétny príklad zo Slovenska. Spomenula situáciu, ktorá sa vytvorila v súvislosti s nanúteným názvom obce Tešedíkovo.
Občanom obce sa podľa nej podarilo dvakrát zorganizovať úspešné miestne referendum na zmenu názvu Tešedíkovo na Pered, ktorý predtým dedina používala viac ako 700 rokov.
Slovenská vláda však žiadosti nevyhovela a so zmenou názvu nesúhlasila s odôvodnením, že historický názov Pered dnes nie je súčasťou štátneho jazyka, uviedla vo svojom vystúpení ombudsmanka.
Verejná ochrankyňa práv tiež v Bruseli na zasadnutí petičného výboru vytýkala, že príslušné ministerstvo, ktoré negatívne stanovisko k zmene názvu vláde predložilo, predtým nezistilo, či by historický názov Pered opäť nemohli včleniť do štátneho jazyka.
Bez skúmania odporučilo nevyhovieť žiadosti obce, doplnila. Takýto prístup môže byť podľa nej vnímaný ako možný deficit v prijímaní nehmotných hodnôt Európskej únie.
Prečítajte si tiež:
Policajný zásah vo Vrbnici skúma aj ombudsmanka Dubovcová
Vláde vyčítali ignorovanie pripomienok Dubovcovej Ako píše Jana Dubovcová na sociálnej sieti Facebook, zároveň vo svojom vystúpení poukázala na fakt, že ak sa nebudeme venovať oblasti práv ľudí vo vzdelávaní, len veľmi ťažko sa podarí zvýšiť povedomie o právach ľudí a ich aktívnom uplatňovaní.
Petičný výbor pozval ombudsmanku na základe odmietavého postoja Národnej rady k jej výročnej správe, tú poslancom predstavila 24. marca.
Parlament ju vzal na vedomie. Rozprava k správe trvala niekoľko hodín, vystupovali v nej takmer výhradne opoziční poslanci.
Vláde vyčítali, že ombudsmankine pripomienky a návrhy ignoruje a vyhýba sa systémovým riešeniam problémov. Vypočuť si ju však prišlo len do 20 poslancov.
Verejná ochrankyňa práv sa v správe zameriava napríklad na terénnu sociálnu prácu, systém reedukácie či zrušenie variantu A v špeciálnych školách.
Aj na základe zistení Jany Dubovcovej v prípade nerovnakého prístupu k vzdelávaniu rómskych detí začala konať i Európska komisia.
Voči Slovensku začala 29. apríla konanie za diskrimináciu vo vzdelávaní. Slovenská republika porušila podľa Európskej komisie antidiskriminačnú legislatívu Európskej únie.
Po Českej republike sme tak druhým štátom, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie.
// REPEKTOVANIE PETINHO PRVA UKAZUJE ROVE DEMOKRACIE Vystpila som dnes v Petinom vbore Eurpskeho parlamentu na...
Posted by Verejný ochranca práv on 23. červen 2015