BRATISLAVA. Oba návrhy na zmenu procesu pri voľbe riaditeľov škôl, teda návrh ministerstva školstva a pozmeňujúci návrh k novele školského zákona z dielne poslanca Ľubomíra Petráka (Smer), sú podľa ministra školstva Juraja Draxlera (Smer) prijateľné a dramaticky nezasahujú do právomocí rady školy.
Šéf rezortu školstva to vyhlásil v utorok po rokovaní s učiteľmi a školskými odborármi.
Petrákov pozmeňujúci návrh k novele školského zákona by mal dať od septembra zriaďovateľom kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa.
Ministerský návrh hovorí o práve veta iba v prvom kole voľby. "Pre mňa obidva návrhy, aj návrh pána poslanca Petráka je ešte stále akceptovateľný. Nemení z môjho hľadiska dramaticky postavenie rady školy," uviedol minister.
Zdôraznil, že balík zmien v školských zákonoch, ktorý je v parlamente v druhom čítaní, z rokovania nestiahne.
Odbory budú o voľbe riaditeľa rokovať s Draxlerom a PetrákomČítajte
Zástupcovia odborov a učiteľov dnes zopakovali, že neexistuje analýza, prečo by sa mala meniť voľba riaditeľov škôl.
Dlhodobo upozorňujú, že takáto zmena závažným spôsobom popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl.
Podľa Branislava Kočana zo Slovenskej komory učiteľov budú zmeny pri voľbe riaditeľov viesť k tomu, že sa vytvorí priestor pre nátlak, korupciu a rodinkárstvo.
Návrh ministerstva spočíval v tom, že ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a na základe tohto sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie.
Odborári nesúhlasia so zmenou pri voľbe riaditeľaČítajte
Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy navrhne zriaďovateľovi, pričom tento návrh je už pre zriaďovateľa záväzný.
Školskí odborári sa chcú k téme voľby riaditeľov stretnúť v stredu (24.6) aj s predkladateľom návrhu Ľubomírom Petrákom a niektorými členmi výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Poslanci Národnej rady budú o právnej norme hlasovať vo štvrtok 25. júna. Učitelia už avizovali, že plánujú v tento deň prísť do parlamentu.