BRATISLAVA. Diskusiou k novele zákona o významných investíciách a zmenách stavebného zákona ukončili poslanci piaty deň 53. schôdze parlamentu. O návrhu národná rada rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
Cieľom zmien je podľa Ministerstva hospodárstva SR zabezpečiť podmienky na efektívne využitie rozľahlých nevyužitých územných celkov na realizáciu ucelených hospodárskych činností, a to najmä v oblasti priemyslu, služieb, výskumu a vývoja.
Efektívne využívanie
Základným predpokladom procesu prípravy vhodného územia je urýchlenie a zefektívnenie procesov usporiadania majetkovo právnych vzťahov, územného aj stavebného konania.
Zároveň by sa po novom mali vydávať osvedčenia o významnej investícii aj podnikom so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu.
Účelom má byť efektívne využitie rozľahlých, doteraz nevyužitých území na budovanie strategických parkov určených na umiestnenie investícií v oblasti priemyselnej výroby, služieb a výskumu a vývoja.
Spolu so zmenou zákona o významných investíciách sa zmení aj stavebný zákon. Vládou schválená novela stavebného zákona umožní stavebníkovi významnej stavby preukázať vlastníctvo alebo iné právo k pozemku pred vydaním stavebného povolenia.
Taktiež sa upravia prípady, ak ku dňu začatia vyvlastňovacieho konania nie je schválený územný plán obce. Upravia sa aj prípady, ak v schválenom územnom pláne alebo v územnom rozhodnutí nie je územie určené na umiestnenie a realizáciu významnej investície.
V týchto prípadoch sa nebude aplikovať ustanovenie o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ale podkladom na vydanie rozhodnutia o vyvlastnení bude osvedčenie o významnej investícii.
Zle pripravený návrh
Ako v rozprave povedal poslanec Mikuláš Huba, na Slovensku máme desiatky, či stovky pozemkov, ktoré sú devastované predchádzajúcou ekonomickou činnosťou. Malo by sa podľa neho spresniť zameranie tohto zákona práve na takéto územia.
"Aby sa revitalizovali tieto plochy," povedal Huba. Podľa poslanca Alojza Hlinu (KDH) ide o zle pripravený návrh zákona. V rámci vyvlastňovania pozemkov môžu hroziť podľa neho arbitráže.
Môže sa totiž podľa Hlinu stať, že strana Smer-SD vyvlastní nejakých 250 hektárov pozemku napríklad pre kasíno alebo zábavný park.
"Štát nemôže vyvlastňovať dopredu pozemok len tak pre nejaké budúce účely," reagoval poslanec Boris Susko (Smer-SD). Investícia musí byť podľa neho jasne stanovená a istá na to, aby sa mohlo začať vyvlastňovacie konanie.
Prijatie zmien súvisí podľa ministerstva hospodárstva aj s možným príchodom novej automobilky. Slovensko je podľa rezortu totiž stále v hre o miliardovú investíciu.
Bližšie nemenovaný investor sa má rozhodnúť do polovice septembra. A ako doplnil v rámci rozpravy Susko, týmto návrhom sa majú vytvoriť legislatívne podmienky a nie pripraviť dopredu pozemky.