Minister školstva nemieni stiahnuť balík zmien školských zákonov. Hlasovať by o nich mal parlament.
BRATISLAVA. Už niekoľko mesiacov v školách diskutujú o zmenách, ktoré by mohli nastať pri voľbách riaditeľov.
Doteraz o riaditeľovi školy rozhodovala školská samospráva, po novom by kandidátmi na toto kreslo mohli byť aj stranícki nominanti. Do funkcií by ich mohli posunúť zriaďovatelia škôl, ktorých právomoci má zákon výrazne posilniť.
Vo štvrtok bude parlament hlasovať aj o tejto zmene v školskom zákone.
Školská rozbuška
Návrhy
V čom sa odlišujú
pozmeňujúci návrh k novele školského zákona od poslanca Ľubomíra
Petráka zo Smeru by dal od septembra zriaďovateľom právomoc dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa,na to, aby riaditeľa nevymenovali by boli potrebné najmenej tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva,
ak ich primátor, starosta či župan nezískajú, kandidáta na riaditeľa už budú musieť na päť rokov vymenovať,
ministerský návrh hovorí o práve veta iba v prvom kole voľby.
Minister školstva za Smer Juraj Draxler včera po rokovaní so stavovskými organizáciami povedal, že názory odborárov a ministerstva sa nezblížili.
Odborári a stavovské organizácie nevidia dôvod na zmenu zákonov, lebo doteraz nebol predložený ani jeden významný dôvod, prečo je nutná.
Draxler sa obhajuje tým, že pri príprave novely zriaďovatelia škôl žiadali väčšie právomoci pri výbere riaditeľov. Ich požiadavku vnímal ako oprávnenú, a tak k nej aj pristupoval.
Dnes sa podľa Draxlera voľba riaditeľov ukazuje ako rozbuška v školskom prostredí.
S pôvodným návrhom ministerstva odborári a stavovské organizácie nemali až taký výrazný problém, situáciu skomplikoval poslanecký návrh Ľubomíra Petráka zo Smeru.
Dáva poistku zriaďovateľom, čo priznáva aj Draxler. „Áno, zriaďovatelia môžu na základe neho zablokovať voľbu riaditeľa školy, ale iba trojpätinovou väčšinou v zastupiteľstve. To je kvórum, pri ktorom zastupiteľstvo rozhoduje o rušení školy ako takej,“ povedal Draxler s tým, že v praxi sa poistka bude využívať len v krajných prípadoch. Preto Petrákov návrh nevníma tak dramaticky.
Sú aj iné problémy
Diskusia o výbere kandidátov na riaditeľa školy sa prezidentovi Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavlovi Sadloňovi vôbec nepozdáva.
Riaditeľ podľa neho musí byť najmä zodpovedný. „To nie je lukratívna funkcia, v ktorej by sa malo vládnuť neprofesionálne,“ povedal Sadloň.
V školstve vidí aj iné, dôležitejšie problémy, ktoré školský balíček rieši a sú úplne mimo pozornosti. Za také považuje napríklad navrhované zmeny v kreditovom vzdelávaní, ktoré by mohli učiteľom prekážať.

Beata
Balogová
