BRATISLAVA . Studený front, ktorý spôsobil daždivé a chladnejšie počasie, sa už zo Slovenska presúva nad Ukrajinu. Počasie u nás sa síce začne zlepšovať, no víkend stále nebude horúci.
„V ďalších dňoch, od stredy na západe a od štvrtka na celom území, očakávame viac slnka a postupne aj teplejšie počasie, na juhu s letnými hodnotami nad 25 stupňov,“ povedal Pavol Zaujec zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Slnečné počasie by malo prísť počas budúceho týždňa, keď meteorológovia predpokladajú prílev veľmi teplého južného tropického vzduchu.
„Začiatok letných prázdnin sa bude niesť v znamení slnečného a horúceho počasia s teplotami nad 30 stupňov,“ povedal Zaujec.
Plány sa nezvyknú kaziť
Od budúceho týždňa sa oteplí aj v letoviskách pri Stredozemnom mori.
Teploty nad 30 stupňov očakávajú na pobreží Chorvátska, Talianska, Španielska aj Grécka. Teplota Stredozemného mora sa pohybuje od 21 do 25 stupňov Celzia, najteplejšie je pri pobreží Turecka a Cypru.
Plánovať dovolenku podľa dlhodobých predpovedí sa môže zdať riskantné, no podľa meteorológa sa na ne dá „relatívne dobre spoľahnúť“.
Dlhodobé predpovede pritom majú zmysel väčšinou na sedem až desať dní, s trendom vývoja najviac na dva týždne dopredu.
„Treba však mať na pamäti, že v atmosfére prebiehajú neustále procesy, ktoré občas zmenia vývoj počasia v priebehu niekoľkých dní,“ povedal Zaujec. Letné prognózy počasia sú však podľa neho pomerne úspešné.
Dážď potrebujeme
Aktuálne predpovedné modely podľa klimatológov naznačujú, že začiatkom júla by mohla nastúpiť vlna horúčav a mala by trvať pomerne dlho.
„Prílev veľmi teplého, pôvodom tropického, vzduchu zo Sahary bude veľmi výrazný,“ myslí si klimatológ Pavel Matejovič.
Aj s ohľadom na blížiace sa horúčavy klimatológovia vítajú daždivé dni. „Na mnohých miestach na Slovensku je naozaj veľmi sucho,“ varuje klimatológ Milan Lapin.
Sledovať sa to dá podľa doterajších úhrnov zrážok, hodnôt potenciálneho výparu z pôdy, ale aj priamo v krajine. Často chýbajú malé potôčiky a málo vody majú aj väčšie toky.
„Výdatnejší dážď potrebujeme, pretože sucho nás môže negatívne postihnúť všetkých. Bez ohľadu na to, akou profesiou sa zaoberáme,“ upozorňuje klimatológ.

Beata
Balogová
