BRATISLAVA. Poslancovi Národnej rady Ľubomírovi Galkovi (SaS) prekáža, že kaviarenskí intelektuáli ho označujú za „nácka“ a nedovidia z Bratislavy na východ Slovenska.
V rozprave k migrantom v parlamente sa Galko vyjadril, že keď povie, že migrantov treba vrátiť späť do Afriky, tak „dostane medzi oči“. Prekáža mu, že takzvaní kaviarenskí intelektuáli nevedia argumentovať a odsudzujú každého, kto má iný názor.
Neposlušní europoslanci
Liberál tvrdí, že jeho strana podporuje operáciu EUNAVFOR MED, ktorú schválili ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok. Tá je prvou fázou boja proti nelegálnej migrácii.
Zároveň dúfa, že Európska únia čoskoro dostane mandát Organizácie Spojených národov na ďalšiu fázu ochrany južnej hranice. Operácia je však podľa Galka potvrdením toho, že hranica bola strážená zle.
Opätovne vyzval na to, aby EÚ v Afrike postavila tábor, v ktorom by migranti čakali na azyl. Myslí si, že ak by Európa migrantov vracala späť do Afriky, masívna vlna migrantov do Európy by sa zastavila.
Galko takisto skritizoval europoslancov za Smer, ktorí koncom apríla v Európskom parlamente za kvóty zahlasovali.
Ako vo svojom vystúpení v parlamente uviedol, europoslanci tak vypovedali strane Smer poslušnosť. Podľa Antona Martvoňa (Smer) to však je prejavom demokracie v ich vládnej strane.
Hlina: My sme nekolonizovali
Krajiny najviac konfrontované migračnou vlnou vlastne platia daň za svoj kolonializmus z minulosti. Vyhlásil to v stredu poslanec Národnej rady Alojz Hlina (KDH) s tým, že síce platia neskôr, ale zrejme ich to dobehlo.
"My sme nekolonizovali, nemali by sme preto platiť túto daň," povedal Hlina, ktorý povinné kvóty na prerozdelenie utečencov do krajín EÚ odmieta.
"Myslím si, že kvóty sú zlé a z určitého pohľadu sú ´nefér´ aj voči utečencom. Keď sa od nás utekalo, v zásade ľudia išli do USA. A predstavte si, že utečenci sa v USA vylodia a úradník im povie, že pôjdu do Bolívie," podotkol poslanec.
Preto sa pýtal, kam vlastne utečenci nachádzajúci sa najmä v Taliansku a Grécku chcú ísť. "Utekajú tí ľudia do EÚ ako takej, alebo do Francúzska, Nemecka či Veľkého Krtíša?" pýtal sa.
Hlina zdôraznil, že Európska komisia Slovensku s rómskym problémom nepomohla a tí teraz prišli aj do bruselských parkov. "Možno sa to otáča. Nech nám Európa drží palce, aby sme to zvládli, lebo sa staneme ďalšou hrozbou," varoval.
Podľa Hlinu by Slovensko malo prispieť najmä tým, že bude zodpovedne riešiť svoje záväzky na východnej schengenskej hranici a zodpovedne robiť azylovú politiku. Ak by sme šli do systému kvót, hrozí, že by sme to pokazili," dodal.