SME

Súd zrušil zníženie trestu v kauze vraždy primátora

Primátora Poltára Jána Koršóa zavraždili v januári 2004 na parkovisku pri kúpalisku v Bojniciach

Pri následnej potýčke Koršóa Lomnický zastrelil a zranil aj jeho spoločníka Jozefa Š.Pri následnej potýčke Koršóa Lomnický zastrelil a zranil aj jeho spoločníka Jozefa Š. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA . Senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí zrušil rozsudok Krajského súdu v Trenčíne, ktorým Filipovi Lomnickému znížili trest za vraždu primátora Poltára Jána Koršóa z roku 2004.

Po prijatí žiadosti odsúdeného na obnovu konania vo veci výšky trestu krajský súd znížil v marci 2015 trest z pôvodných 20 rokov a dva mesiace na 18 a pol roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opätovné prejednanie

Odsúdenému sa však takého zníženie trestu zdalo nedostatočné, preto sa obrátil na Najvyšší súd SR. Podľa predsedu senátu Štefana Harabina bol rozsudok krajského súdu, ktorým Lomnickému znížil trest zmätočný, preto prípad súdu vrátil na opätovné prejednanie a rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Lomnický žiadal o obnovu konania z dôvodu, že v roku 2012 Ústavný súd SR upravil takzvanú asperačnú zásadu.

Podľa pôvodnej verzie v prípade spáchania dvoch trestný činov, z ktorých bol jeden zločinom, musel súd v zmysle tejto zásady zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby najzávažnejšieho z nich o jednu tretinu a sudca bol povinný uložiť trest v hornej polovici trestnej sadzby.

Práve povinnosť ukladať trest v hornej polovici trestnej sadzby ústavný súd svojím rozhodnutím v roku 2012 zrušil.

Vylákali ho na inzerát

Primátora Poltára Jána Koršóa zavraždili v januári 2004 na parkovisku pri kúpalisku v Bojniciach. Tam ho Filip Lomnický a jeho komplic Jozef M. vylákali na falošný inzerát na predaj ojazdeného auta Audi A6.

Zámerom páchateľov bolo ukradnúť Koršóovi viac ako 900-tisíc korún, ktorú si na kúpu auta priniesol.

SkryťVypnúť reklamu

Pri následnej potýčke Koršóa Lomnický zastrelil a zranil aj jeho spoločníka Jozefa Š. Lomnického polícia zadržala krátko po vražde, k činu sa priznal.

Za trestný čin vraždy a trestný čin nedovoleného ozbrojovania ho v roku 2006 odsúdili na 20 rokov a dva mesiace väzenia v tretej nápravnovýchovnej skupine. Jozef M. dostal 11 rokov za nedovolené ozbrojovanie a organizovanie lúpeže.

Súdy

Daniel Lipšic.

Termín pojednávania bol zrušený z dôvodu nevyhnutnosti vykonania procesných úkonov.


SITA 4
Aurel Ugor na snímke z roku 2004.

Aurel Ugor viedol úrad v rokoch 2004 až 2006.


SITA 2
Súvisiace témy: Súdy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 584
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 340
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 733
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 654
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 633
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 195
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Národný futbalový štadión (Tehelné pole).

Pozrite si prehľad štadiónov, ktoré hostia ME vo futbale do 21 rokov 2025. Zápasy sa odohrajú v 8 slovenských mestách.


a 1 ďalší
Srbský tenista Novak Djokovič opúšťa kurt po prehre v semifinále Roland Garros 2025.

Srbský tenista po zápase pobozkal svoju ruku a dotkol sa ňou antuky.


TASR
Timotej Jambor strieľa gól v zápase Španielsko U21 - Slovensko U21 v rámci prípravy na EURO U21 2025.

Pozrite si, ako vyzerá medailová bilancia pred EURO U21 2025 na Slovensku. Kde sa hrali šampionáty, ako dopadli finálové zápasy a kto získal ocenenia?


a 1 ďalší
TV program: Kde sledovať EURO U21 2025? Nenechajte si ujsť žiaden zápas Slovenska.

Pozrite si TV program ME vo futbale do 21 rokov 2025. Ktoré televízne stanice vysielajú zápasy slovenskej reprezentácie?


SkryťZatvoriť reklamu