BRATISLAVA. Po dvoch rokoch od policajného zásahu v Moldave nad Bodvou nemáme odpoveď na základnú otázku, či tento zásah bol, alebo nebol nevyhnutný.
Na tlačovej konferencii, ktorej témou bolo druhé výročie policajného zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou, to uviedla verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
Ombudsmanka na tlačovej besede, ktorú v Bratislave zorganizovalo Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), pripomenula, že doteraz nebolo prijaté žiadne z opatrení, ktoré navrhovala ako spôsob prevencie voči podobným prípadom v budúcnosti povinnosť kamerového záznamu akcie i výsluchu osôb či zriadenia nezávislého vyšetrovacieho orgánu.
"Naďalej chcem využívať možnosti, ako upozorňovať na tieto nedostatky a vyvíjať tlak na dôsledné prešetrenie prípadu a prijatie potrebných opatrení," uviedla Dubovcová.
Kamerové záznamy
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák pripomenul, že jeho úrad eviduje v súčasnosti tri prípady sporného zásahu policajtov voči Rómom zásah v Moldave, vo Vrbnici i postup policajtov voči rómskym deťom z Luníka IX.
"Vo všetkých prípadoch, teda aj v prípade Moldavy, sme boli maximálne aktívni a požadovali sme, aby bolo konanie policajtov riadne vyšetrené," uviedol Pollák.
Poukázal tiež na to, že ako splnomocnenec navrhol, aby sa povinnosť kamerového záznamu pri policajných akciách ustanovila v zákone. Ocenil pritom, že prezident Policajného zboru Tibor Gašpar nariadil kamerovo zaznamenávať policajné akcie pod priamym a jednotným velením.
"Je potrebné však prijať legislatívnu úpravu, aby to nebolo závislé iba od rozhodnutia toho, kto je v danej chvíli policajným riaditeľom," zdôraznil Pollák.
Dubovcová však upozornila, že ani súčasné nariadenie prezidenta Policajného zboru nezabráni podobným prípadom, ako sa stal v Moldave nad Bodvou. "To nebol zásah pod jednotným velením," pripomenula Dubovcová.
Formálne vyšetrovanie
Jeden z priamych svedkov policajného zásahu a lokálny aktivista Milan Hudák pred novinármi uviedol, že aj po dvoch rokoch z postupu polície pociťuje strach.
Podľa Hudáka sa polícia nesnaží prípad spravodlivo vyšetriť. "Cítime, že vyšetrovanie je iba formálne, bez snahy vyšetriť, ako to naozaj bolo," povedal Hudák.
Na formálny postup polície poukázal v diskusii aj regionálny zástupca pre Európu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Paul d'Auchamp.
"Ak sa takéto udalosti udejú, je dôležité, aby sa poriadne prešetrili. Ak však polícia a následne aj vyššie zložky štátu budú brániť riadnemu vyšetreniu, resp. budú obhajovať tých, ktorí sa dopustili nespravodlivosti, takéto činy sa budú opakovať," uviedol d'Auchamp.
"Vzhľadom na fakt, že vyšetrovanie prípadu neprinieslo za dva roky viditeľné výsledky, OSN má obavu, že v tomto prípade nedôjde k jasnému záveru," dodal.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu