SME

Silnejšiu právomoc zriaďovateľa nechce 80 percent riaditeľov škôl

Posilnenie kompetencií zriaďovateľov škôl môže podľa Slovenskej komory učiteľov znamenať značné riziko pre fungovanie našich škôl.

(Zdroj: Ilustračné SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Nesúhlas s posilňovaním kompetencií starostov a primátorov pri voľbách riaditeľov škôl vyjadruje 80 percent riaditeľov materských, základných, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, centier voľného času a školských internátov.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu Slovenskej komory učiteľov, do ktorého sa zapojilo 1 379 riaditeľov. Agentúru SITA o tom informoval viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Až 91 percent z prieskumnej vzorky tvorili riaditelia, ktorí majú vo svojej pôsobnosti školy a školské zariadenia financované z podielových daní miest a obcí. Mestá a obce sú teda ich zriaďovateľom a rozhodujú o výške pridelených prostriedkov týmto školám.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum riaditeľov

"V takmer 180 prípadoch riaditelia uvádzali problémy zo strany zriaďovateľov pri prijímaní zamestnancov do pracovného pomeru ako napríklad zasahovanie do prijímania zamestnancov, uprednostňovanie rodinných príslušníkov, známych, sily s nižšou kvalifikáciou či nekvalifikovanej sily. Najviac prípadov pritom uviedli riaditelia materských a základných škôl, či základných škôl s materskou školou. Približne 20 riaditeľov sa vyjadrilo, že zriaďovateľ neuznal najvyššiu dosiahnutú kvalifikáciu pedagógom," uvádza Slovenská komora učiteľov s tým, že najviac problémov pri neuznaní kvalifikácie bolo v materských školách a v školských kluboch detí.

V 148 prípadoch uviedli riaditelia, že na nich zriaďovatelia vyvíjajú tlak, aby v rozpore s legislatívou prijali vyšší počet detí na triedu. "Vyhrážky súvisiace s odvolaním z funkcie, alebo dokonca stratou zamestnania pri nesplnení zriaďovateľom stanovených požiadaviek, boli známe 98 riaditeľom škôl," dodáva Crmoman.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditelia sa v prieskume vyjadrovali aj o nevhodnej komunikácii, neodbornom zasahovaní do pedagogickej činnosti, porušovaní legislatívy pri voľbách riaditeľa, zasahovaní do kompetencií rád škôl, šikanovaní, požadovaní práce nad rámec povinností či pridávaní byrokracie.

"Výsledky prieskumu, ktoré tlmočia skúsenosti škôl a školských zariadení z reálnej praxe, nehovoria v prospech posilnenia kompetencií zriaďovateľov pri voľbe riaditeľov. Čísla z neho vyplývajúce sú pritom príliš vysoké na to, aby sa dalo hovoriť o ojedinelosti negatívnych prípadov zo strany starostov a primátorov," uvádza komora učiteľov s tým, že posilnenie kompetencií zriaďovateľov škôl môže znamenať značné riziko pre fungovanie našich škôl.

Prečítajte si tiež:Riaditeľov škôl budú môcť dosadzovať aj politickyČítajte 

Novela školského zákona

Poslanci parlamentu budú vo štvrtok 25. júna hlasovať o novele školského zákona. Pôvodne z novely predloženej do parlamentu vyplývalo, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a následne sa uskutoční nové výberové konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Z neho by vzišiel kandidát, ktorého by rada školy opäť navrhla zriaďovateľovi a tento návrh už mal byť pre zriaďovateľa záväzný. Poslanec Ľubomír Petrák (Smer) však predložil k novele pozmeňujúci návrh, z ktorého vyplýva, že zriaďovateľ bude môcť dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania.

V druhom prípade však nesúhlas zriaďovateľa s kandidátom na riaditeľa musí potvrdiť hlasovaním obecné zastupiteľstvo trojpätinovou väčšinou. V takom prípade o novom riaditeľovi školy rozhodne výberové konanie, ktoré vyhlási zriaďovateľ a nie rada školy.

Na pozmeňovací návrh reagovali aj školskí odborári, podľa ktorých popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl. Minister školstva Juraj Draxler si myslí, že oba návrhy súvisiace s voľbou riaditeľa školy sú akceptovateľné a ani jeden nemení postavenie rady školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu