BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady v stredu deklaratórne odmietli zavedenie povinných kvót, na základe ktorých sa majú podľa návrhu Európskej komisie prerozdeliť do štátov EÚ utečenci nachádzajúci sa v Taliansku a Grécku.
Vyplýva to z uznesenia Národnej rady, ktoré 125 hlasmi schválili členovia snemovne. Parlament zaviazal prezentovať tieto závery aj premiéra Roberta Fica (Smer) a členov vlády.
Predseda vlády bude o téme hovoriť na summite európskych lídrov v Bruseli vo štvrtok a piatok (25. a 26.6.).
Znepokojenie a ľútosť
Národná rada v texte vyjadrila "hlboké znepokojenie a ľútosť nad tragickou situáciou migrantov v oblasti Stredozemného mora, ktorí prichádzajú do EÚ".
Poslanci ostro odsudzujú "zneužívanie témy migrácie na rozdúchavanie násilia, rasizmu a xenofóbie a zdôrazňujú potrebu solidarity s členskými štátmi EÚ pri riešení súčasných migračných tlakov a zároveň potrebu zodpovednosti za prijímanie opatrení na ochranu vonkajších hraníc EÚ".
Parlament zároveň deklaruje "pripravenosť Slovenska pomáhať pri riešení tejto humanitárnej krízy" s tým, že "trvá na dobrovoľnosti príspevkov jednotlivých členských štátov v presídľovacích a premiestňovacích programoch v súlade s vyhlásením prijatým na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady 23. apríla 2015 v rámci možností a kapacít jednotlivých členských štátov".
Lipšic: Referendum zavedeniu kvót nezabráni, nemali sme sa vzdať práva vetaČítajte
Odmietnutie kvót
V texte vyhlásenia sa tiež píše, že Národná rada odmieta "zavedenie povinných kvót ako nesystémového riešenia v súvislosti s presídľovaním alebo premiestňovaním migrantov", ako aj "akékoľvek spochybnenia základného piliera schengenského systému, ktorým je princíp voľného pohybu osôb".
Parlament konštatuje, že "pri identifikácii opatrení je potrebné dbať na geografickú vyváženosť, ako aj reflektovať potenciálne bezpečnostné riziká a zohľadňovať kultúrne, historické a sociálno-ekonomické špecifiká jednotlivých členských štátov".
"Národná rada pripomína dôležitosť zohľadnenia a dôsledného využívania existujúcich mechanizmov na riadne zabezpečenie ochrany vonkajších hraníc EÚ a podčiarkuje potrebu posilnenia politiky návratov a readmisií s cieľom odradiť ďalších nelegálnych migrantov," píše sa vo vyhlásení.
Na záver parlament "vyzýva inštitúcie EÚ na komplexné, systémové a udržateľné riešenie vzniknutej situácie v oblasti Stredozemného mora s dôrazom na elimináciu príčin migračných tokov v spolupráci s krajinami pôvodu a tranzitu, vrátane odstraňovania chudoby, boja proti prevádzačstvu či obchodovania s ľuďmi".
Kaviarenskí intelektuáli nevidia na východ, tvrdí GalkoČítajte